تبریز| طرح خرید "غیبت سربازی" تا پایان سال ۹۷ اعتبار دارد

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی گفت: طرح خرید غیبت سربازی که تنها تا پایان امسال اعتبار دارد، به صورت نقدی و اقساطی است که در صورت اقساطی بودن، ۳۰ درصد پرداخت اولیه است و بقیه تا پایان سال ۹۷ باید تکمیل شود.

به گزارش نبأپرس از تبریز، سرهنگ ابراهیم امرانی در نشست خبری با خبرنگاران، با اشاره به اینکه اصل پیش فرض دوران خدمت، 30 سال است اظهارداشت: 24 ماه از این 30 سال، مربوط به دوره خدمت «ضرورت» است، 8 سال خدمت «احتیاط»، 10 سال خدمت «ذخیره اول» و 10 سال هم خدمت «ذخیره دوم» است.

وی با اشاره به روند اعزام به خدمت سربازی، افزود: مشمولان باید از طریق پلیس+10 دفترچه اعزام خود را ارسال کنند و سپس توسط پزشکان معاینه می‌شوند که مشمولان سالم تاریخ اعزام می‌گیرند ولی افرادی که مشکل جسمی دارند، وارد پروسه معافیت پزشکی خواهند شد.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه در 19 ماه‌های فرد و اول ماه‌های زوج اعزام داریم گفت: اولین اعزام پیش رو باید از 1 شهریور باشد که به دلیل تعطیلی 3 شهریور اعزام صورت خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه هیچ کارخانه، کارگاه و یا صنفی نمی‌تواند مشمولان غایب را به کار بگیرند، تصریح کرد: در صورت مشاهده، برای بار اول پرداخت هزینه یک سرباز که 6 میلیون و 507 هزار تومان است جریمه می‌شوند ولی در صورت تکرار، هزینه سه سرباز جریمه می‌شوند.

سرهنگ امرانی به جرایم غیبت را هم یادآور شد و ابراز داشت: تمامی مشمولانی که از یک روز تا سه ماه غیبت دارند، به سه ماه اضافه غیبت تنبیه می‌شوند و غیبت بیش از آن به شش ماه اضافه خدمت جریمه شده و فراتر از یک سال، سرباز فراری محسوب می‌شود که ضمن اضافه خدمت، به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

وی معافیت تحصیلی را شامل دانش آموزان، دانشجویان و طلاب دانست و گفت: دانش آموزان تنها تا پایان 20 سالگی می‌توانند از معافیت تحصیلی دانش آموزی و امکان تحصیل دبیرستان دارند و آنهایی که فارغ التحصیل شوند، یک سال بعد از فراغت از تحصیل فرصت تعیین اعزام دارند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی با اشاره به مشکلات پیش آمده در معافیت‌های دانشجویی، گفت: برخی مواقع دانش آموز بدون مشخص شدن وضعیت نظام وظیفه، وارد دانشگاه می‌شود و بعد از اتمام تحصیل که برای اعزام حضور می‌یابند، شاهد درج غیبت در پرونده خود هستند، لذا هر دانشجویی که وارد دانشگاه می‌شوند، باید با معرفی از دانشگاه، درخواست خود را برای معافیت تحصیلی صادر کنند که در صورت واجد شرایط بودن معافیت صادر می‌شود.

وی حد مجاز برای ادامه تحصیل و معافیت تحصیلی را یادآور شد و ابراز داشت: کاردانی 2.5 سال، کارشناسی ناپیوسته 3 سال، ارشد ناپیوسته 3 سال، کارشناسی پیوسته 5 سال، ارشد پیوسته 6 سال، دکتری پزشکی پیوسته 8 سال فرصت تحصیل دارند و در مواقع ضرورت، دو ترم می‌توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

سرهنگ امرانی، شرط اجازه تحصیل در موارد قبولی در دانشگاه بعد از اعزام را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: شرط این است که دانشجو بدون غیبت اعزام شده باشد، مرتکب فرار از خدمت نشده باشد و دارای پرونده در مراجع قضایی نبوده و به مقاطع کارشناسی و بالاتر قبول شده باشد و کاردانی ترخیص نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مشمولانی که برای قصد سفر به خارج از کشور دارند، باید ودیعه بپردازند، ابراز داشت: برای سفر زیارتی 3 میلیون تومان، سیاحتی 15 میلیون و علمی 8 میلیون ودیعه باید پرداخت شود که نهایت مدت سفر، 30 روزه است و تا یک ماه قبل از اعزام اجازه سفر دارد و باید به موقع به کشور بازگردد. در صورتی که اگر یک روز تا 30 روز تاخیر داشته باشند، شش ماه تا یک سال ممنوع الخروج می‌شوند و متجاوز از یک ماه تاخیر، ضمن یکسال ممنوع الخروجی، ودیعه به نفع دولت ضبط می‌شود.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه در معافیت کفالت، موضوع کفالت مادران مطلقه شرایط خاصی را به وجود آورده است خاطر نشان کرد: برخی دست به کارهایی می‌زنند که به صورت صوری اقدام به طلاق گرفتن می‌کنند تا از کفالت استفاده کنند ولی در صورت احراز صوری بودن، درخواستشان رد می‌شود.

وی شروط معافیت کفالت را یگانه مراقب بودن مکفول، نداشتن غیب مشمول، قبل از 18 سالگی نباشد، 70 سالگی پدر، از کار افتادگی پدر، مادران مطلقه و فوت همسر، برادر کبیر نیازمند مراقبت، برادر و خواهر صغیر، جد و جده عنوان کرد و گفت: در حوزه معافیت ایثارگران، هر ایثارگر با 25 درصد جانبازی، 24 ماه اسارت و 30 ماه جبهه داشته باشد، یک فرزند بازای هر مورد از این موارد معافیت دارد که پارسال تغییراتی اعمال شد و 30 ماه را به 28 ماه تغییر دادند.

 سرهنگ امرانی با اشاره به شرایط کسر خدمت هم گفت: هر ماه سابقه جبهه والدین یا هر درصد جانبازی، 12 روز کسر خدمت اعمال می‌شود ولی هنوز ابلاغ نشده است.

وی طرح جریمه مشمولان غایب را مورد اشاره قرار داد و افزود: افرادی که به خدمت اعزام نشده اند و مرتکب غیبت شده‌اند، اگر غیبت به 8 سال تمام رسیده می‌توانند از این مزایا استفاده کنند که متولدین قبل از 71 را شامل می‌شود و برای استفاده از این طرح، تا پایان سال 97 مهلت دارند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه میزان جریمه هم برای مقاطع مختلف متفاوت است، گفت: برای افراد زیر دیپلم 10 میلیون، دیپلم 15 میلیون، فوق دیپلم 20 میلیون، لیسانس 25 میلیون، فوق لیسانس 30 میلیون، دکترای عمومی 35 میلیون، دکترای غیر پزشکی 40 میلیون، دکترای تخصصی پزشکی هم 50 میلیون تومان است و بازای داشتن همسر و فرزند، 5 درصد و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی 50 درصد تخفیف اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از این طرح که تنها تا پایان امسال اعتبار دارد، به صورت نقدی و اقساطی است که در صورت اقساطی بودن، 30 درصد پرداخت اولیه است و بقیه تا پایان سال 97 باید تکمیل شود.

سرهنگ امرانی در پایان، پل ارتباطی این معاونت با مردم را اعلام کرد و گفت: 096480 تلفن گویایی است که در ساعات اداری پاسخگوی مشمولان است.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top