دستگیری ۶۷۴ متهم قاچاق کالا و ارز در سمنان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان از کشف پنج هزار و ۶۲۳ میلیارد ریال انواع کالاهای قاچاق در این استان و دستگیری ۶۷۴ متهم خبر داد.

به گزارش نبأپرس حسن اسلامی‌راد ظهر امروز در نشست شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان اظهار کرد: از سوی کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در سال ۹۸ اقداماتی نظیر برگزاری ۱۰۰ جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان و کارگروه‌های تخصصی و کمیته‌های ذیل کمیسیون استان با تصویب ۶۰۵ مصوبه و برگزاری ۵۰ جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان‌ها با تصویب ۲۶۶ مصوبه انجام شده است.

وی بیان کرد: بیشتر مصوبات کمیسیون استان و شهرستان‌ها با نگاه پیشگیرانه برای مبارزه با قاچاق کالا و ترویج فرهنگ مصرف کالاهای ایرانی بوده و کمیسیون استان به‌منظور مقابله سامانمند و هدفمند با قاچاق، برنامه راهبردی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تهیه و اولویت‌هایی را برای آن‌ها تعیین کرده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان اضافه کرد: با عنایت به موقعیت ویژه استان، در کشف اکثر کالاهای مکشوفه قاچاق از خودروهای عبوری و محورهای مواصلاتی، در سال ۱۳۹۸ سعی شده تا رویکرد مبارزه به سمت مبارزه اطلاعاتی و کشف کالاهایی باارزش ریالی بالا سوق داده شود.

اسلامی‌راد بیان کرد: کشف پنج هزار و 623 میلیارد ریال انواع کالاهای قاچاق توسط نیروی انتظامی استان انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۵.۳ درصد افزایش داشته و منجر به دستگیری ۶۷۴ متهم و تشکیل ۶۵۳ پرونده در مراجع رسیدگی‌کننده شده است.

وی بیان کرد: کشف بیش از 33 میلیارد و 989 میلیون ریال کالای قاچاق در سطح عرضه در قالب ۹۰۱ پرونده انجام شده که طی هشت هزار و 324 بازرسی صنفی و غیرصنفی صورت گرفته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان بیان کرد: دو هزار و 451 بازرسی به‌صورت مشترک بوده که منجر به تشکیل ۱۶۰ پرونده به ارزش بیش از 24 میلیارد و 503 میلیون ریال شده است.

اسلامی‌راد بیان کرد: ۴۸ فقره پرونده توسط گمرک استان سمنان در خصوص قاچاق مشتقات فرآورده‌های نفتی (هیدروکربن) به ارزش بیش از 151 میلیارد و 490 میلیون ریال کشف و تشکیل شده و در مراجع رسیدگی‌کننده در حال بررسی است.

وی گفت: مجموع کشفیات نیروی انتظامی، گمرک و صمت استان در سال ۹۸ از 747 میلیارد و 802 میلیون ریال بوده که نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود هشت درصد کاهش داشته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان ادامه داد: در جهت برخورد با کالاهای قاچاق، اقدامات اطلاعاتی سرلوحه کار قرار گرفته و با توجه به اقدامات اطلاعاتی، ۱۹ فقره پرونده بالای ۵۰۰ میلیون تومان با افزایش ۵۳۳ درصدی نسبت به سال ۹۷ و ۱۱۸ فقره بالای 100 میلیون تومان با افزایش ۸۴ درصدی نسبت به سال ۹۷ کشف و دو مورد باند متلاشی شده است.

اسلامی‌راد بیان کرد: در سال ۹۸ در زمینه کشف مسکرات، تجهیزات ماهواره، دارو، لوازم خانگی، تجهیزات رایانه‌ای، منسوجات، فلزات گرانبها، کالای دخانی، تجهیزات پزشکی، کود و سموم شیمیایی، دام سنگین، طیور زنده، نهاده‌های دامی و گوشتی و مواد خوراکی شاهد افزایش کشفیات بوده‌ایم.

وی بیان کرد: همچنین در زمینه اقلام ضد فرهنگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد محترقه، لوازم یدکی، ابزار آلات (دستی و برقی)، صوتی و تصویری، اسباب بازی، وسایل نقلیه، دام سبک، سوخت، میراث فرهنگی و فرآورده‌های جنگلی شاهد کاهش کشفیات هستیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان ادامه داد: درخصوص اقلام ضد فرهنگی، آرایشی و بهداشتی، صوتی و تصویری و اسباب بازی، وسایل نقلیه و دام سبک در تعداد کاهش و در ارزش ریالی افزایش داشته‌اند.

اسلامی‌راد بیان کرد: طبق اعلام تعزیرات حکومتی استان سمنان، تعداد کل پرونده‌های رسیدگی شده در سال ۹۸ برابر ۴۷۱ فقره بوده است که ۳۲۷ فقره به ارزش بیش از 295 میلیارد و 169 میلیون ریال محکومیت یافته و ۱۲۷ فقره به ارزش بیش از 195 میلیارد و 145 میلیون ریال برائت یافته است.

وی تصریح کرد: در همین راستا، متخلفان در پرونده‌های موضوع قاچاق به پرداخت بیش از 396 میلیارد و 221 میلیون ریال جریمه محکوم شده‌اند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان ادامه داد: تعداد انبارهای ثبت‌نام‌شده از ابتدای طرح تا پایان سال گذشته، 12 هزار و 476 مورد بوده که هفت هزار و 173 انبار در انتظار تأیید، یک هزار و 470 مورد تأیید و سه هزار و 833 واحد غیرفعال شده است.

اسلامی‌راد بیان کرد: ۲۸۴ انبار فعال استان سمنان، 21 هزار و یک مورد رسید و 41 هزار و 439 مورد حواله در سامانه ثبت شده است.

وی افزود: انبارهای ثبت‌شده شامل عمده و خرده‌فروشی اصناف چهار هزار و 246، واحدهای کشاورزی چهار هزار و 632، معدن ۳۸۱، واحدهای صنعتی یک هزار و 382، انبارها و مراکز نگهداری کالا یک هزار و 770 و واحدهای بهداشتی و درمانی ۶۵ باب بوده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان ادامه داد: برگزاری دو هزار و 126 مورد بازدید از واحدهای صنعتی و کشاورزی (مصرف‌کنندگان عمده) و هشت هزار و 442 بازدید از مجاری عرضه انجام شده که منجر به کشف 173 هزار و 80 لیتر فرآورده‌های نفتی عرضه خارج شبکه و بیش از ۶۰ عدد کارت سوخت که مورد سوءاستفاده شده است.

اسلامی‌راد اضافه کرد: مبارزه با قاچاق در فضای مجازی و شناسایی فروشگاه‌های اینترنتی و واحدهای عرضه غیرحضوری کالا در استان و شهرستان‌ها و نظارت بر فعالیت‌های آنان با همکاری واحدهای ذی‌ربط صورت گرفته است.

وی از پخش 6 هزار و 874 دقیقه برنامه تلویزیونی، سه هزار و 850 دقیقه برنامه رادیویی و ۶۷۰ دقیقه برنامه خبری در صداوسیمای مرکز سمنان خبر داد و گفت: توفیق و برگزیده شدن برنامه‌های صداوسیما با محوریت مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از کالای ایرانی در چهارمین جشنواره رادیو و تلویزیونی مراکز استان‌ها در چهار بخش رخ داده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان از آماده سازی سریال قطعه گمشده با محور مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از کالای ملی و خسارت‌های کالاهای قاچاق بر تولید و اقتصاد و پخش از شبکه سراسری شما در ۱۳ قسمت خبر داد.

اسلامی‌راد گفت: به‌کارگیری ظرفیت تبلیغاتی دستگاه‌های عضو جهت انجام اقدامات فرهنگی، تبلیغی و اطلاع‌رسانی از جمله نصب بنر، استند، تهیه و توزیع بروشور، تراکت و پمفلت آموزشی، ارسال پیامک، استفاده از ظرفیت ائمه جمعه و جماعات، سمن‌ها، هیئت‌های ورزشی و ...، استفاده از فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور در سربرگ نامه‌های اداری، استفاده از تلویزیون‌های شهری، استفاده از فضاهای مجازی و سایت‌های اطلاع‌رسانی دستگاه‌های استانی و ... نیز انجام شده است.

وی از برگزاری ۱۴۷ مورد کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف برای جامعه هدف و استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌های عضو کمیسیون، کارگروه‌ها و حتی دستگاه‌های غیرعضو که ظرفیت‌هایی برای مباحث مختلف و مرتبط با اهداف عالی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را دارند، به‌ویژه تشکل‌های مردم نهاد و سازمان‌های مردمی خبر داد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان ادامه داد: انعقاد ۶ مورد تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌هایی که می‌توانند در امر مبارزه با قاچاق کمیسیون استان را یاری کنند، انجام شده است.

اسلامی‌راد به یک مرحله امحای انواع لوازم آرایشی و بهداشتی، انواع سیگار، داروهای دامی تاریخ گذشته و ... به ارزش بیش از هفت میلیارد و 189 میلیون ریال اشاره کرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان با اشاره به اقدامات صورت گرفته درخصوص شیوه نامه اختصاصی حمل‌ونقل و نگهداری دام زنده در استان در سال ۱۳۹۸ گفت: ۳۲ پرونده مربوط به یک هزار و 93 رأس از انواع دام زنده به ارزش بیش از 25 میلیارد و 726 میلیون ریال در تعزیرات حکومتی استان بررسی و پیگیری شده است که ۳۰ پرونده حکم صادر شده و متخلفان به جزای نقدی محکوم شده‌اند.

اسلامی‌راد بیان کرد: درخصوص دام سبک، 328 هزار و 500 پلاک توسط دستگاه‌های اجرایی و اتحادیه‌های مربوطه خریداری شده است که 299 هزار و 183 پلاک در سامانه هویت گذاری دام ثبت‌شده است و 115 هزار و 137 پلاک روی گوش دام‌ها نصب شده است.

وی بیان کرد: درخصوص دام سنگین نیز 39 هزار پلاک خریداری شده که از این تعداد، 12 هزار و 519 پلاک در سامانه هویت گذاری دام ثبت و 11 هزار و 383 پلاک روی گوش دام‌ها نصب شده است.

 

 

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

Top