معاون رئیس‌جمهور: برجام منافع اقتصادی برای ایران نداشت

معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: با توجه به گستردگی استفاده از منابع دلار و اتاق تسویه و زیر‌ساخت‌ها نمی‌توانیم منافع اقتصادی مورد انتظار از برجام را به‌دست آوریم و محدودیت‌هایی از طرف آمریکا برای کشور ایجاد شده است.

به گزارش نبأپرس ، لعیا جنیدی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است تجربه برجام در بحث معاهدات پالرمو، سی‌اف‌تی و اف‌ای‌تی‌اف تکرار شود اظهار داشت: برجام بی‌فایده نبوده و هنوز هم کسی نمی‌تواند بگوید بی‌فایده است اما موضوع دیگری وجود دارد که آن هم بحث تسلط آمریکا بر سیستم مالی و بانکی است و با توجه به گستردگی استفاده از منابع دلار و اتاق تسویه و زیر‌ساخت‌ها نمی‌توانیم منافع اقتصادی مورد انتظار از برجام را به‌دست آوریم و محدودیت‌هایی از طرف آمریکا برای کشور ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه برجام را نباید یک امر ناموفق دانست، افزود: اولین اقدام برجام رفع مسایل امنیتی پیرامون کشور بوده و مسئله فصل هفتم منشور و این‌که ما را تهدید صلح جهانی اطلاق کنند ‌از بین برده ‌ولی از نظر اقتصادی نتوانست همه حاصلی را که لازم بود به‌بار آورد.

معاون حقوقی رئیس جمهور ادامه داد: درباره  معاهده پالرمو نیز تقریباً تمام کشورهای دنیا عضو آن هستند، ما لامحاله باید بانکداری داشته باشیم که به بانکداری بین‌المللی متصل باشد و نمی‌توانیم یک بانکداری تنها و منزوی برای خودمان داشته باشیم، اصلاً چنین اقدامی، عملی نیست و ناگزیر باید به سیستم بانکداری بین‌المللی متصل باشیم.

جنیدی افزود: جرایمی که در این معاهدات آمده‌اند در کشور جرم‌انگاری شده و بسیاری از امتیازات و تعهدات آن در داخل کشور در حال انجام بوده و باید از امتیازات مربوط به این معاهدات بهره‌مند شویم.

وی خاطرنشان کرد: اگر نگرانی‌هایی در بعضی جنبه‌ها وجود دارد  حق داریم رزروها و تحفظ‌هایی بگذاریم و در مورد این معاهدات دولت این تحفظات را پیشنهاد کرده و مجلس حتی ممکن است آن را افزایش داده باشد و در آنجایی که ما فکر می‌کنیم ممکن است مضر به حاکمیت ملی، امنیت ملی و نظم عمومی ما باشد یا مغایرتی با قانون اساسی داشته باشد همه این تحفظ‌ها گنجانده شده و به‌نظر می‌رسد که در مجموع نگرانی‌های مطروحه قابل مدیریت باشد.

معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: در بحث واردات، صادرات، نقل وجوه مربوطه به این‌ها و برای جرایمی که اتفاق می افتد و ما قربانی آن هستیم، باید بتوانیم پیگیری کنیم، پس برای همه این موارد ما نیاز به الحاق داریم و در عین حال با انطباق با استانداردها می‌توانیم ارتباط‌مان را با سیستم بانکی بین‌المللی حفظ کنیم.

جنیدی در پاسخ به این پرسش که "نظر شما و دولت درباره تصویب یا عدم تصویب معاهده پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام چیست؟"، گفت: این موضوع خواست دولت بوده و خود دولت پیشنهاد دهنده بوده و پیش‌بینی قطعی نمی‌توان کرد ولی بالاخره مجمع تشخیص در حال بررسی تأثیر و تأثر این دو معاهده و اثر احتمالی‌اش به‌روی تحریم‌ها‌‌ست.

وی افزود: توقع و انتظار ما از مجمع همکاری برای رفع مشکل سیستم بانکداری کشور بوده و قطع ارتباط باقی‌مانده بانکی بین‌المللی نه‌تنها در شرایط فعلی بلکه در هیچ شرایطی به‌نفع و صلاح ما نیست زیرا نمی‌توانیم یک سیستم بانکداری جزیره‌ای داشته باشیم، عملاً این امر امکان‌پذیر نیست.

‌انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top