طرح پایش بیماری‌ ویروسی آبزیان در کردستان اجرا شد

سنندج - مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: طرح برنامه ملی مراقبت فعال بیماری‌های ویروسی ماهیان قزل‌آلا در استخرها و مزارع آبزی‌پروری استان پایان یافت و این اماکن از وجود بیماری‌ها پاک شدند.

 به گزارش نبأپرس، و به نقل از اداره کل دامپزشکی استان کردستان، مجتبی ورمقانی اظهار داشت: در راستای اجرای این طرح یک هزار و ۶۷ نوبت بازدید از مزارع و استخرهای پرورشی ماهی قزلای فعال در این استان توسط کارشناسان دامپزشکی انجام شده است.

وی افزود: در این طرح مزارع و استخرهای پرورشی ماهی قزآلای استان از نظر آلودگی به بیماری‌های نکروز عفونی بافت خون‌ساز IHN، سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی VHS و نکروز عفونی بافت پانکراس IPN پایش و مراقبت می‌شوند.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با بیان اینکه در اجرای این طرح مزارع آبزی پروری از لحاظ آلودگی احتمالی به بیماری‌ها بررسی می‌شود، ادامه داد: در راستای حذف مزارع آلوده احتمالی از چرخه تولید و تکثیر و ارتقای وضعیت امنیت زیستی در صنعت آبزی پروری این اداره کل به جمع‌آوری ۳۶ نمونه از مزارع آبزیان استان و ارسال آن به آزمایشگاه اقدام کرده است.

ورمقانی یادآور شد: اجرای این طرح با مراقبت فعال و بازدید بالینی تمام مزارع سردآبی استان همراه بوده و مرحله دوم این طرح نیز از هفته گذشته آغاز شده است.

وی با اشاره به به طرح تشدید نظارت‌های بهداشتی بر واردات دو میلیون و ۶۴۰ هزار تخم چشم زده بچه ماهی قزل آلا نظارت داشته‌ایم، بیان کرد: تخم چشم زده ماهی قزل آلا از کشور فرانسه پس از طی مراحل قرنطینه‌ای به مزارع تکثیر و پرورش این استان وارد می‌شود

انتهای پیام/.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

Top