اعمال و آداب شب‌های قدر

مسئله اصلیِ شب قدر، توجه به محضریت خداوند، پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل‌بیت مطهر ایشان علیهم السّلام و عرض حاجات به پیشگاه آنهاست.

به گزارش نبأپرس، شب قدر از پرفضیلت‌ترین شب‌های سال است؛ شبی که به‌عنوان قله ماه مبارک رمضان و نزول قرآن شناخته می‌شود و خداوند  آن را در یکی از شب‌های این ماه مخفی نگه داشته است. شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وهفتم از جمله شب‌هایی است که طبق روایات، گمان بر شب قدر در آنها وجود دارد. این شب مبارک به‌قدری اهمیت دارد که خداوند یک سوره یعنی سوره قدر را به آن اختصاص داده و یا در آیاتی دیگر از قرآن، درباره آن سخن به‌میان آورده است،‌ از جمله آیات اولیه سوره دخان که به‌عنوان شب مبارک یاد کرده است: «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فی‏ لَیْلَةٍ مُبارَكَةٍ إِنَّا كُنَّا مُنْذِرین‏.»

اما مسئله اصلیِ این شب گرامی، توجه به محضریت خداوند، پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل‌بیت مطهر ایشان علیهم السّلام و عرض حاجات به پیشگاه آنهاست؛ دیگر اینکه طبق روایات، بناست تمام مقدرات یک‌ساله انسان در این موقعیت رقم بخورد، از این جهت هر آدابی که انسان را متوجه این محضریت کند، پسندیده‌تر است؛ حال این عمل می‌تواند خواندن قرآن باشد و یا توسل و توجه به درگاه اهل‌بیت وحی و یا اشک بر مصائب امام حسین علیه السلام که سبب صفای دل می‌شود؛ از این جهت زیارت بارگاه امام حسین علیه السلام و یا خواندن زیارت آن حضرت از آداب این شب است، در این بین غسل کردن هم نافع است، چرا که سبب تطهیر جسم و روح انسان‌ می‌شود. گفته‌اند بهتر است مقارن غروب آفتاب غسل کند و نماز عشا با غسل خوانده شود. از دیگر آدابی که برای شب قدر وارد شده است، احیای این شب است.

هم‌زمانی این ایام با شب ضربت خوردن مولا حضرت امیر مؤمنان علیه السلام و شب شهادت آن حضرت بهانه‌ای است برای واسطه قرار دادن ایشان به درگاه خداوند متعال؛ از این جهت لعن و نفرین بر قاتل امیر مؤمنان از دیگر راهکارهای جلب محبت‌های خدا می‌تواند باشد و ذکر «اللّهمَّ العَن قَتلَة اَمیرَالمُومِنین» برای شب نوزدهم نیز وارد شده است.

میرزا جواد آقا ملکی تبریزی درباره شب قدر می‌گوید «از امور مهم در ماه رمضان شب قدر است، شبى که از هزار ماه بهتر است. روایاتى داریم مبنى بر این‌که از هزار ماه جهاد بهتر و از سلطنت هزار ماه بهتر و عبادت آن بهتر از عبادت هزار ماه است و خلاصه، شب شریفى است که روزى بندگان، اجل‌هاى آنان و سایر امور مردم از خوب و بد در آن مقدّر مى‌شود، شبى که قرآن در آن نازل شد، شبى که به‌نص قرآن مبارک است. در روایات اهل‌بیت آمده است: ملائک در شب قدر فرود می‌آیند و در زمین پخش مى‌شوند، بر مجالس مؤمنین می‌گذرند و بر آنان سلام مى‌کنند و براى دعاهاى آنها «آمین» مى‌گویند، تا آنگاه که سپیده‌دم طلوع کند. و در این شب، دعاى کسى رد نمى‌شود مگر دعاى عاق والدین، قطع‌کننده رحم نزدیک، کسى که شراب بنوشد و کسى که دشمنى مؤمنى در دلش باشد. سزاوار است کسى که دین و نص روشن قرآن و روایات پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم و آل معصوم او علیهم السلام را قبول دارد، تمام سعى خود را جهت آمادگى براى اعمال این شب به‌کار گیرد. از کارهایى که در طول سال مى‌تواند انجام دهد، دعا جهت توفیق در این شب است و این‌که بتواند در این شب، محبوب‌ترین و پسندیده‌ترین کارها نزد خدا را انجام دهد و خداوند این شب را براى او بهتر از هزار ماه قرار داده است و اعمال این شب را به این شکل از او قبول می‌کند و آن را با بالاترین درجات براى او ثبت می‌کند و تا روز دیدار او آن را بپروراند.»

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا