"بلندینگ نفت کوره" راهکار وزارت نفت برای سوخت کشتی‌ها/ زنگنه: نگران نباشید

وزیر نفت گفت: هم‌اکنون به اندازه نیاز کشتی‌های اقیانوس‌پیما می‌توانیم سوخت با سولفور زیر نیم درصد تامین کنیم؛ نگرانی نداشته باشید.

 به گزارش نبأپرس، بیژن زنگنه، وزیر نفت در صحن علنی مجلس در پاسخ به پرسش علی‌اکبر کریمی، نماینده اراک، کمیجان و خنداب در خصوص کوتاهی وزارت نفت درباره تولید سوخت کم سولفور اظهار داشت: میانگین تولید نفت کوره جهان در سال 2017 روزانه یک میلیون تن بوده که بنا بر آمار منابع رسمی کمتر از 2 درصد آن حاوی گوگرد کمتر از نیم درصد است و مطابق استاندارد وضع شده، بوده است.

وی افزود: اگر فعالیت پالایشگاه‌های کشور عادی باشد، مقدار نفت کوره تولیدی، روزانه حدود 40 هزار تن است که 13 هزار تن آن در پالایشگاه آبادان تولید می‌شود.

وزیر نفت تصریح کرد: راه‌حل اصلی برای تولید نفت کوره کم سولفور این است که پالایشگاه‌ها در داخل کشور بهینه‌‌سازی شوند و این کار به 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که در شرایط کنونی تامین آن دشوار است.

وی ادامه داد: نصب پاک‌کننده روی کشتی‌ها (اسکرابر) که خروجی دود موتورها را تنظیم و آلودگی هوا را کاهش می‌دهد، به‌عنوان راهکار جهانی برای حل معضل نفت کوره است که هزینه هر کشتی با توجه به سیستم و ظرفیتش 2 تا 7 میلیون دلار است که هیچ کشتی ایرانی این کار را نکرده است.

زنگنه اذعان داشت: مخلوط کردن نفت کوره که محصول گوگرد بالا با محصول گوگرد پایین مخلوط و به حد استاندارد مورد استفاده کشتی برسد نیز یکی دیگر از راهکاری حل معضل نفت کوره است که با همکاری نفتکش به یک ترکیبی رسیدیم که در موتورهای کنونی جواب می‌دهد.

وزیر نفت با بیان اینکه "عنوان می‌شود اختلال در کشتیرانی ایجاد شده است که این حرف درست نیست"، گفت: مهم ترین بخش کشتیرانی، نفتکش است؛ آن هم که دچار اختلال نشده است.

وی افزود: هم‌اکنون به اندازه نیاز کشتی‌های اقیانوس‌پیما می‌توانیم سوخت با سولفور زیر نیم درصد تامین کنیم؛ نگرانی نداشته باشید.

به گزارش نبأ، اگرچه علی‌اکبر کریمی، نماینده سوال کننده، پس از توضیحات زنگنه اظهار داشت که از این پاسخ‌ها قانع نشده، چرا که معتقد است عملکرد وزیر نفت نسبتی به اقتصاد مقاومتی در طول سال‌های گذشته نداشته است، اما در نهایت این سوال به رأی نمایندگان گذاشته شد و نمایندگان با 106 رأی موافق، 52 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر قانع شده‌اند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

Top