امشب؛ پایان مهلت انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ تا ساعت ۲۴ امشب (شنبه ۲۲ مردادماه) می‌توانند انتخاب رشته کنند.

 

به گزارش نبأپرس، انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ از روز دوشنبه ۱۷ مرداد ماه آغاز شد و تا ساعت ۲۴ امشب (شامگاه شنبه) ادامه دارد و مهلت انتخاب رشته کنکور ساعت ۲۴ امشب پایان می یابد.

داوطلبان در مهلت تعیین شده برای انتخاب رشته در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور می‌توانند ۱۵۰ کدرشته محل‌ را از دفترچه راهنمای انتخاب رشته استخراج و به ترتیب تقدم علاقه مرتب کنند، پس از تایید نهایی کدرشته‌های انتخابی توسط متقاضی، شماره‌ای ۱۵ رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد و دریافت کد ۱۵ رقمی به معنای تایید انتخاب رشته است.

داوطلبان باید توجه داشته باشند تا زمانی که این کد را دریافت نکنند، فرآیند انتخاب رشته آنها تکمیل نشده است. پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات، این رسید در یک صفحه مجزا به داوطلب ارایه می‌شود.

سازمان سنجش آموزش کشور روز گذشته در اطلاعیه ای از اعلام رشته‌های جدید و اصلاحات در دفترچه انتخاب‌رشته داوطلبان آزمون سراسری ۱۴۰۱ خبر داد.

براساس این اطلاعیه داوطلبانی که پیش از این انتخاب‌رشته خود را انجام دادند تا پایان روز شنبه (۲۲ مرداد) برای ویرایش آن وقت دارند.

همچنین داوطلبانی که تا امروز اصلا انتخاب رشته نکرده اند می توانند تا پایان ساعت ۲۴ در انتخاب رشته کنند.

داوطلبان حتما باید قبل از ثبت انتخاب رشته اصلاحیه اطلاعیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ را مطالعه کنند. همچنین داوطلبان باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته را به طور کامل مطالعه کرده باشند و شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنما را داشته باشند.

تمامی داوطلبان لازم است در مرحله انتخاب رشته، کلیه رشته های انتخابی با آزمون خود را از گروه آزمایشی که در جلسه آزمون آن شرکت کرده اند، انتخاب کنند. داوطلبان در صورت مواجه شدن با هر گونه مشکل در روند انتخاب رشته با مراجعه به سیستم پاسخگویی سوال خود را مطرح کنند. داوطلبان می توانند در ساعات اداری با شماره ۴۲۱۶۳ -۰۲۱ تماس بگیرند.

آزمون ورودی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از هشتم تیر ماه آغاز شد و در مدت چهار روز در گروه های آزمایشی هنر، ریاضی و فنی، علوم انسانی، علوم تجربی و زبان های خارجی برگزار شد.

در کنکور امسال یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب برای ورود به دانشگاه‌ها با یکدیگر رقابت کردند که از این تعداد ۹۱۵ هزار  و ۴۱ داوطلب زن بودند و سایر شرکت کنندگان را مردان تشکیل می‌دادند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ طی چهار روز و از روز چهارشنبه (هشتم تیر ماه) در گروه آزمایشی هنر با شرکت  ۱۶۱ هزار و ۳۴۳ داوطلب آغاز شد. داوطلبان گروه های آزمایشی علوم انسانی و ریاضی و فنی نیز صبح پنجشنبه (۹ تیر) به رقابت با یکدیگر پرداختند.

در آزمون سراسری امسال در گروه آزمایشی علوم انسانی ۴۱۲ هزار و ۵۷۷ داوطلب و در گروه آزمایشی ریاضی و فنی با تعداد ۱۴۵ هزار و ۶۵۷ نفر و گروه آزمایشی هنر ۱۴۵ هزار و ۶۵۷ نفر شرکت کردند.

۵۷۴ هزار و ۴۷۲ نفر هم در گروه آموزشی علوم تجربی صبح جمعه (۱۰ تیر) در آزمون سراسری ۱۴۰۱  با یکدیگر رقابت کردند. همچنین ۱۹۰ هزار و ۹۱۰ داوطلب در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی صبح شنبه (۱۱ تیر) در آزمون سراسری امسال شرکت کردند.

بر اساس آخرین آمارها آزمون سراسری امسال با یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر داوطلب نسبت به سال قبل حدود ۶۳ هزار نفر داوطلب بیشتر داشت، با توجه به اینکه داوطلبان علاوه بر گروه اصلی می توانستند در گروه های هنر و زبان‌های خارجی هم شرکت کنند، در کل تعداد ۱۲۰ هزار شرکت‌کننده آزمون سال ۱۴۰۱ بیشتر از سال قبل و میزان قابل توجه این افزایش در گروه علوم انسانی (۴۲ هزار و ۱۸ نفر) بود.

نتایج اولیه آزمون سراسری ۱۴۰۱، روز چهارشنبه ۱۲ مردادماه روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت. نتایج نهایی کنکور هم هفته آخر شهریور و کارنامه تمام داوطلبان هفته اول مهر منتشر می‌شود.

 

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

دکمه بازگشت به بالا