امیرعبداللهیان: اگر رفراندوم در ایران و انگلیس برگزار شود، انگلیس حتما می‌بازد

وزیر امور خارجه گغت: اگر یک رفراندوم در ایران و همزمان در انگلیس برگزار شود و موضوع آن حمایت مردم از نظامشان باشد، تردید نکنید، انگلیس در این رفراندوم باخته است

به گزارش نبأپرس، حسین امیرعبداللهیان در سفرش به ژنو و در گفت‌وگو با کانال خبری چهار انگلیس و در پاسخ به سؤال جهت‌دار مجری انگلیسی درباره اینکه «شما از چه می‌ترسید از انتخاب مجدد ترامپ و یا اینکه گفته می‌شود مردم ایران از حکومتشان خسته شده‌اند؟» گفت: از دخالت‌های انگلیس و القای چنین ادبیات نادرستی توسط انگلیس نسبت به جامعه ایران مایلم این را اضافه کنم که ارزیابی‌ها و اطلاعاتی که در اختیار شما در مورد ایران است کاملا جهت دهی شده و ساختگی و تصنعی است. ما پشتوانه دولت و نظاممان مردم هستند
وی گفت: اگر به تصاویر حضور چند ده میلیونی مردم ایران در چهل و پنجمین سالگرد پیروزی مرور کنید، متوجه می‌شوید این اطلاعات شما کاملا غلط است.
وزیر خارجه بیان کرد: ترامپ و یا هر رئیس جمهور دیگر در آمریکا از نظر ما با رفتارش مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، اینکه مردم آمریکا چه کسی را انتخاب کنند موضوعی است که به مردم آمریکا برمی‌گردد.
وی بیان کرد: اگر یک رفراندوم در ایران و همزمان در انگلیس برگزار شود و موضوع آن حمایت مردم از نظامشان باشد، تردید نکنید در این رفراندوم انگلیس باخته است.
وزیر خارجه همچنین بیان کرد: ما از توقف نسل‌کشی در غزه استقبال می‌کنیم. از ابتدای حملات رژیم اسرائیل علیه غزه و کرانه به صراحت اعلام کردیم که جنگ راه‌حل نیست و باید هر چه زودتر جنگ و کشتار مردم فلسطین متوقف و محاصره انسانی فلسطینی‌ها از میان برداشته شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: من دو هفته پیش با رهبران حماس و برخی از گروه‌های مقاومت فلسطینی در منطقه ملاقات داشتم. آنها ایده‌های بسیاری مترقی را مطرح می‌کردند که هم تامین کننده حقوق مردم فلسطین است و هم مسیر جنگ را تغییر می‌دهد و می‌تواند تضمینی برای امنیت پایدار در منطقه باشد.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه حماس بدنبال آتش پایدار است، ولی نتانیاهو آتش بس موقت را پیگیری می‌کند و فقط می‌خواهد مشکلات خودش حل شود و فقط به دنبال آزاد کردن اسرای اسرائیلی است و به آتش بس فکر نمی‌کند، چون می‌داند آتش بس پایدار یعنی پایان دولت افراطی نتانیاهو و پایان نتانیاهو، اما ما از هر تصمیمی که رهبران فلسطین و حماس بگیرند حمایت می‌کنیم.
وی گفت: معتقدیم هرگونه توافق باید در چارچوب فلسطینی‌ها صورت بگیرد و توافقی که فلسطینی‌ها و به صورت مشخص حماس از آن حمایت کند، به آن احترام می‌گذاریم.
وزیر امور خارجه با اشاره به سفرش به منطقه و قطر بعد از هفتم اکتبر گفت: بعد از هفتم اکتبر (عملیات طوفان الاقصی) سفری به دوحه قطر داشتم و با اسماعیل هنیه دیدار کردم، از هنیه وضعیت را پرسیدم و به روشنی برایم توضیح داد که حماس و نیروهای حماس صرفا با هدف گرفتن اسرای نظامی اسرائیلی وارد این عملیات شدند، اما بعد از اینکه دیوار فروریخت، تعدادی از جوانان عادی غزه با موتورسیکلت و وسایل نقلیه خود وارد شهرک‌های اشغالی فلسطین شدند و تعدادی از زنان و حتی کودکان را با موتور و وسایل نقلیه خودشان به غزه آوردند ولی حماس براساس اظهارتات هنیه هیچ نقشی در گرفتن این افراد و این اسرای غیرنظامی اسرائیلی‌ نداشت.
وی گفت: به آقای هنیه پیشنهاد کردم که اگر این طور است خوب است به سرعت وارد توافق و تعاملی شوید که این افراد تبادل و آزاد شوند. هنیه گفت هیچ مشکلی نداریم و آمادگی داریم چنانچه آتش بس موقت شکل بگیرد و اینها را در داخل غزه شناسایی و از خانواده‌هایی که در اختیارشان هستند تحویل بگیریم و اینها تبادل شوند و این اتفاق هم رخ داد.
وزیر خارجه ادامه داد: آنچه بیان کردم همه واقعیتی بود که رهبر سیاسی حماس برای من توضیح داد. در خصوص کشتار دختران و پسران اسرائیلی که در صبح شنبه هفتم اکتبر در باشگاه بودند، گفتند که نیروهای نظامی اسرائیلی برای اینکه این افراد را نجات دهند، وارد باشگاه شدند، ولی وقتی با نیروهای حماس در آن منطقه درگیر می‌شوند و نیروهای حماس درصدد این بودند که افراد نظامی آن جمع را به اسارت بگیرند، ارتش و نیروهای نظامی اسرائیل وارد شدند و همه افرادی که در سالن بودند، چه نیروهای حماس و فلسطینی و چه نیروهای اسرائیلی را به قتل رساندند. تکرار می‌کنم این همه آن چیزی بود که آقای هنیه در هفته اول جنگ به ما گفت و بعد شاهد بودیم آنها در اولین آتش بس زنان و کودکان را براساس توافقشان آزاد کردند.

وی گفت: به عنوان ایران تأکید می‌کنم مخالف کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان در هر جای دنیا هستیم.
انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 14 =

دکمه بازگشت به بالا