اهمیت مشاوره ازدواج و حل مشکلات زوجین در زندگی

خیلی از زوج ها به دلیل انتظارات متفاوت از نقش یکدیگر در خانواده با هم دچار مشکل می شوند و مشاور ازدواج خوب می تواند در چنین موقعیت هایی دید بهتری به زوج ها بدهد.برخی تصور می کنند زندگی همیشه ماه عسل است اما اختلافات ممکن است از همانجایی که انتظار ندارند، شروع شود. درباره ویژگی های یک مشاور ازدواج خوب و دلائلی که ما را باید به سمت رفتن به مشاوره ازدواج برساند، این گزارش را بخوانید.

 

به گزارش نبأپرس، خیلی از ازدواجشان نگذشته بود که به قول خودشان با اختلاف عمیقی رو به رو شدند. به پیشنهاد بزرگترها قرار شد به مشاوره و زوج درمان مراجعه کند. اما چند وقت بعد کاشف به عمل آمد که با زوج هایی که صلاحیت نداشتند مشورت کرده اند و از چاله به چاه افتاده اند.

کاش همه زوج‌ها بدانند که زندگی همیشه ماه عسل نیست گاهی اختلاف ها هم ممکن است بروز کند. برای انتخاب مشاور چه ویژگی‌هایی را باید در نظر بگیرند که مشاور منتخبشان درست انتخاب شده باشد. این گزارش را با هم بخوانیم

*مشاور ازدواج خوب چه ویژگی هایی دارد؟

امروزه با پیشرفت علم روانشناسی، مشاوره ازدواج نیز برای افزایش سطح آگاهی افراد و خانواده ها و نیز هدایت نگرش افراد به سمت کلینیک های مشاوره و روانشناسی پیش تا پس از ازدواج ایجاد شده است. مشاوره های ازدواج برای یافتن راهکارهای مناسب در امور مختلف زندگی افراد به کار می آیند. «مشاوره پیش تا پس از ازدواج» نیز یکی از این حوزه ها محسوب می شود که برای عده ای از افراد امروز اصلی ترین نیاز خانواده و برای عده دیگر یک کار تشریفاتی بدون نیاز است.

«دکتر نسیم نوری»، متخصص روانشناسی و مشاور ازدواج در گفت وگو با فارس در این باره می‌گوید: «مراجعه به مشاوره ازدواج می تواند در ادامه مسیر زندگی و یا موفقیت زندگی زناشویی در آینده به افراد کمک کند و یک بسترساز مناسب برای سنگ بنای خانواده از ابتدا محسوب می شود و به زوجین برای علم به وظایف، مسئولیت و نقش ها و مدیریت آن اطلاعات می دهد. اما سوال این است که یک مشاور ازدواج خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

بسیاری از زوجین درباره مسائل مختلف اقتصادی، فعالیت های اجتماعی، شغل و اوقات فراغت، تقسیم کار و تربیت فرزندان و نگهداریشان انتظارات مختلفی از یکدیگر دارند و این انتظارات باعث اختلاف بینشان می شود و در این مواقع عموما سعی در تغییر طرف مقابلشان می کنند و توقعات غیرواقع بینانه ای از هم دارند و زندگی شان دچار آشفتگی می شود. یک مشاور ازدواج خوب این فرصت را فراهم می کند تا دید بهتری به پیرامون و محیط خانواده بدهد و با آگاهی از موقعیت افراد نسبت به شریک زندگی شان، فضا را مدیریت می کند. این مشاور می تواند با بررسی ویژگی های رفتاری هر یک از زوجین و با استناد به علم خانواده و تجربیات و مسائل دیگر توصیه های لازم را پیش تا پس از ازدواج به طرفین داشته باشند.

اما یک مشاور خوب باید ویژگی هایی از جمله هوش مناسب، توانایی برقراری ارتباط با افراد،شخصیت مناسب و کاریزماتیک، تسلط به علوم دانشگاهی و علم روز روانشناسی داشته باشد.

*الگوهای ارتباطی بین زوجین

یک مشاور و روانشناس ازدواج حاذق تلاش می‌کند تا روابط بین زوجین را به خوبی درک کند تا مشکلات آنها را قابل مدیریت کند. اما پیش از این کار یک مشاور به الگوی ارتباطی بین زوجین باید پی ببرد.

نوری درباره انواع الگوهای ارتباطی زوجین و نقش مشاور در مدیریت آن می‌گوید: «نخستین الگو «سازنده متقابل» است یعنی یک الگوی برنده که زوجین بتوانند راه های حل ممکن را برای حل مشکلاتشان به کار ببرند و برای مسئله حل به طور منطقی عمل کنند. در این الگو زوجین احساسات خود و طرف مقابل را با هم در نظر می گیرند. الگوی دوم «کناره گیری ـ توقع» است که شامل دو قسمت «توقع مرد / کناره گیری زن» و «توقع زن/کناره گیری مرد» می شود. در هر صورت زوجین در یکی از آنها سعی می کنند دیگری را سرزنش کنند در حالیکه همسرش کناره گیری می‌کند و مشکلات پایدار با ادامه این الگو زیاد می شود.

زوجین درگیر در این الگو در طول زمان به سمت طلاق کشیده می شوند. مشاور برای حل این الگو سعی می‌کند رفتار زوجین را با ارائه یک تصویر واضح و مشخص از آینده به اطلاع آنها برساند و سعی در مواجه کردن آنها با مشکلاتشان کند. الگوی سوم «اجتناب متقابل» است که در این الگو تعارض زناشویی زیاد شده و کار مشاور و روانشناس دشوار است چرا که زوجین از برقراری ارتباط با هم اجتناب می کنند ،به شدت از هم ناراضی هستند و ارتباطشان حداقل است یا اصلا ارتباطی با هم ندارند در این الگو هم مشکلات به راحتی حل نمی شود و نمی توان به گذر زمان آن را سپرد.

* تعارض زناشویی چیست؟

تعارض بخشی از زندگی و طبیعی است هیچ یک از افراد بشر کاملا شبیه به هم نیستند و این هم از زیبایی های زندگی محسوب می شود اما اختلاف نظر جزئی گریزناپذیر است و اگر در یک زندگی برای حل تعارضات و مشکلات افراد نسبت به هم واکنش های متفاوتی داشته باشند و این واکنش ها آنقدر شدید با خشم، نفرت، کینه ، حسادت و توهین باشد، نیاز به مشاور ازدواج ضرورت پیدا می کند.

نوری در این باره می گوید: «هر یک از زوجین سبک متفاوتی برای حل تعارضات ممکن است داشته باشد اما روش های حل تعارض صحیح می تواند به رفع مشکلات کمک کند. یک مشاور ازدواج با آگاهی از این تعارضات و مشکلات سبک حل تعارض خوبی را به افراد پیشنهاد می‌دهد و سعی می‌کند آرامش از دست رفته زوجین را به آنها برگرداند. زوجینی که از سبک های تعارض یکسان استفاده می کنند عموما احساس رضایت بیشتری نسبت به زوجینی که سبک متفاوتی نسبت به هم پیش می گیرند، در زندگی دارند.

*موانع حل اختلافات زناشویی

اما حل تعارضات همیشه هم به راحتی ممکن نیست ، گاه موانعی در این مسیر وجود دارد که شاید به برداشت های غلط افراد از اختلافات و درک متفاوت، اجتناب از صحبت کردن و مسائل دیگر مرتبط باشد. نوری در این رابطه می گوید: «در یک مشاوره حضوری ازدواج، روانشناس موقعیت پیش آمده زوجین را بررسی می کند، اختلافات را اولویت بندی و ریشه یابی می‌کند و سعی بر اصلاح برداشت های غلط زوجین نسبت به رفتار هم می کند تا بتواند راهکارهای حل مشکلات را بدست بیاورد.

خیلی از زوج ها تصور می‌کنند اختلافاتشان قابل حل نیست مثلا به جلسه درمان که می آینده می گویند که ما دیگر نمی توانیم با هم کنار بیاییم و همه چیز تمام شده و از حل مشکلات اجتناب می کنند و یا اینکه عده ای دیگر از حل تعارضات می‌ترسند و سعی بر نادیده گرفتن مسئله می کنند و تصورشان این است که وقتی زمان بگذرد، مشکلات کمتر می شود درحالیکه اینطور نیست همه چیز به مرور بدتر می شود و در نهایت هم ممکن است به نفرت و جدایی برسد. بنابراین اختلافات باید رفع شود تا زندگی با رضایت ادامه پیدا کند.

*زوج درمانی به چه معناست؟

با توجه به مبحثی که بالا مطرح شد براین اساس که مشکلات با گذر زمان رفع نمی شوند و تعارضات و اختلافات زناشویی باید حل شود و بنیان خانواده بسیار حائز اهمیت است و نباید به افزایش طلاق در جامعه دامن زد، ما نیاز به زوج درمانی را در خانواده ها مشاهده می کنیم. برخی تصور می کنند همین که قبل از ازدواج چند جلسه مشاور رفتند و مشخص شد که می توانند با هم کنار بیایند دیگر نیاز به هیچ مهارتی یا حل هیچ مشکلی با حضور مشاور ندارند، این طرزتفکر غلطی است!

دکتر نوری در این رابطه می‌گوید: «زوجین موفق در روابط و کسانی که احساس رضایت بیشتری در زندگی زناشویی دارند عموما در برقراری ارتباط با هم خوب هستند، سعی در حل مشکلاتشان می‌کنند و از یک مشاور و روانشناس گاهی در زندگی شان کمک می‌گیرند تا بهترین مدل زندگی را پیاده کنند. ماندگاری مشکلات در روابط زوجین تنها آنها را ریشه دارتر و دلزدگی ها را عمیق تر می‌کند.

اما حال مسئله این است که برای درک اینکه چه زمانی نیاز دارید به یک مشاور مراجعه کنید ، از خودتان این چند سوال را بپرسید:

-آیا ازدواج کرده اید و هیچ عشقی به همسرتان ندارید؟

-آیا با همسرتان اختلاف فرهنگی، علمی و دینی دارید و نمی دانید آن را چطور حل کنید؟

-آیا مسائل مالی و اقتصادی باعث اختلاف بین شما شده؟

-شما یا همسرتان فرزند طلاق هستید؟

-ارتباط و رفتار همسرتان با شما حس تحقیر، توهین یا خیانت در شما ایجاد می کند؟

-مورد سوءرفتار یا سوءاستفاده قرار می گیرید؟

-آیا مدام از همسرتان انتقاد می‌کنید و نقد او را هم نمی پذیرید؟

-شریک زندگی تان معتاد است؟

-آیا حس می کنید دچار طلاق عاطفی شده اید؟

اینها تنها چند نمونه از سوالاتی است که باید شما را به سمت رفتن نزد یک مشاور خوب ازدواج برساند اگر پاسخ شما به برخی از این سوالات مثبت است، احتمال دارد که در حال ورود یا گذار به یک مرحله بحرانی از زندگی با همسرتان باشید و نیاز به مشاوره ازدواج دارید.

در نهایت و علاوه بر همه اینها اگر یک زوج به نقطه ای برسند که نتوانند مشکلاتشان را خود حل کنند، نیاز به مشاور ازدواج ضروری است و مراجعه به یک مشاور خوب می تواند باعث افزایش احساس رضایت، فرزندپروری بهتر، استحکام بنیان خانواده و در نهایت جلوگیری از طلاق و افزایش طول عمر انسان ها شود. شما چه تجربه ای از مراجعه به مشاوره ازدواج دارید. برایمان بنویسید.

پایان پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا