بازدید هنرمندان و خبرنگاران از «قلعه سنگی پرند» + تصاویر

جمعی از هنرمندان، بازیگران، شاعران و اصحاب رسانه، امروز با حضور در «قلعه سنگی پرند» ضمن آشنایی با معماری این اثر جهانی، به گفتمان تاریخی، ادبی و سرودن اشعاری نغز پرداختند.

به گزارش نبأپرس از پرند،«قلعه سنگی پرند» امروز شاهد حضور هنرمندان، شاعران و ادیبان و خبرنگاران بود تا روایت کند، این اثر تاریخی که به تازگی به ثبت جهانی رسیده است، می تواند به عنوان یک «موزه ملی» در جوار فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و خطوط ریلی میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشد.

پرند شهری که به دلیل مدرن بودنش از آن به عنوان شهری جدید نام برده می شود، دارای آثار تاریخی است که پیشینه آن را به بیش از هزار سال می رساند «قلعه سنگی پرند» یکی از این نماهای باشکوه و استوار است که همچون کتابی روایتگر فرهنگ و تاریخ ایران است. قلعه ای که روند ساخت تکمیلی آن بیش از 200 سال به طول انجامیده است و تاریخ آن به اوایل دوره اسلامی و آل بویه بر می گردد و بنای حاکم نشین آن الهام گرفته از معماری ساسانیان است.

هر چند پیش از انقلاب اسلامی مطالعاتی از سوی اروپایی ها روی این قلعه صورت گرفته است اما مهرماه 1382 مطالعات و بررسی های جدی از سوی اساتید و متخصصین امر با نظارت سازمان میراث فرهنگی کشورمان توسط مرحوم دکتر «باقر شیرازی» در این قلعه سنگی کلید خورد. پژوهش و مطالعاتی که هنوز با گذشت 20 سال هنوز ادامه دارد و بسیاری از معماهای آن بدون پاسخ مانده است.

«محمدرضا بلورچیان» مدرس رشته مرمت و بناهای تاریخی و مدیریت مجموعه فرهنگی «قلعه سنگی پرند» ضمن خوش آمدگویی به هنرمندان و اصحاب رسانه، به بیان توضیحاتی در خصوص این اثر تاریخی شهرمان که اخیرا به ثبت جهانی یونسکو رسیده است ارایه کرد و افزود: مطالعات ما نشان داده است که ابتدا چاه حفر شده است و با استفاده از سنگ های کوه تخت رستم پرند، روند ساخت این قلعه سنگی در طول 200 سال تکمیل شده است. با مطالعات بسیار دقیقی که صورت گرفته به محراب مسجدی در این قلعه برخوردیم که ساخت آن مربوط به دوره اسلامی است.

«قلعه سنگی پرند» با بیش از هزار سال استواری و شکوه در حالی این شهر را در آغوش گرفته است که رازهای بسیاری همچون چاه آب هزار و پانصد ساله و معمای اسکلت 23 انسان که با قدمت بیش از 650 سال پیش است هنوز کشف رمز نشده است. قلعه ای که 200 سال زمان برد تا ساخته شود. کشف 40 هزار قطعه سفال که توسط پژوهشگران کدبندی شده است و همچنین 23 اسکلت انسان در قبرهای یک نفره، دو نفره و سه نفره نشانگر آن است که به صورت وحشتناکی کشته شدند. اجسادی که کفن نداشته و با همان لباس ها و به صورت اضطراری از 650 سال پیش تا دوران سلجوقیان دفن شده اند. در این میان به اسکلت دختری 16 ساله برخوردیم که سرش بریده شده بوده و به صورت نشسته دفن شده بود. در کاوش های ما هنوز سر آن دختر پیدا نشده است. بیان من از این موضوع بیانگر آن است که معماهای بسیاری در این قلعه وجود دارد که بخش زیادی از آن کشف رمز نشده است.

به گفته این پژوهشگر؛ «قلعه سنگی پرند»  با چنین پیشینه تاریخی،می توان سایت موزه تاریخی ایران را در این قلعه راه اندازی کرد تا با توجه به نزدیک بودن به فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و جاده های مواصلاتی، گردشگران خارجی و داخلی به نزدیکترین سند تاریخی و معماری ایرانی در جوار فرودگاه دسترسی داشته باشند و این بنای تاریخی همچون نگینی در شهر پرند می درخشد.

قلعه سنگی پرند

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب: https://nabaapress.ir/?p=1580

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + بیست =

لینک کوتاه مطلب: https://nabaapress.ir/?p=1580 دکمه بازگشت به بالا