سفیرافغانستان|همکاری های کابل-تهران در همه عرصه ها روبه افزایش است

سفیر افغانستان در تهران گفت: روابط و همکاری های کابل و تهران در عرصه های مختلف سیاسی،اقتصادی،فرهنگی و امنیتی رو به پیشرفت و افزایش است.

به گزارش خبرنگار بین الملل نبأپرس ، 'نصیر احمدنور' شامگاه شنبه در نود و نهمین سالروز استرداد استقلال افغانستان که در سفارت این کشور در تهران برگزار شد، افزود: خوشحالیم که نود و نهمین سالروز استرداد استقلال افغانستان در پایتخت کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران تجلیل به عمل می آوریم. ایران و افغانستان دو کشور همسایه، هم فرهنگ، همزبان، هم ریشه و هم پیشینه هستند.
وی ادامه داد: اراده سیاسی دو کشور بر آن است که همکاری ها را در چارچوب دوجانبه، چندجانبه و منطقه ای ادامه دهند و به چالش های مشترک با قالب این همکاری ها پاسخ دهند.
سفیر افغانستان تصریح کرد: مهمترین چالش مبارزه با افراطیت، خشونت طلبی و تروریسم است که چالش و تهدید مشترک برای همسایگان افغانستان، منطقه و جهان می باشد و کشور ما در صف مقدم پیکار با آنان قرار دارد.
احمدنور اضافه کرد: هیچ کسی نباید دچار این توهم شود که تروریسم را به خوب و بد تقسیم کند زیرا تروریسم خوب اصلا وجود خارجی ندارد؛ و هر فرد و گروهی که خوب باشد یقینا دست به اعمال تروریستی نمی زند.
وی گفت: همکاری های جدی، صادقانه و همه جانبه کشورها با افغانستان، پاسخ موثر و مناسب به این چالش های جدی و فراملی خواهد بود.
سفیر افغانستان در تهران بیان کرد: همگرایی و توسعه اقتصادی در منطقه ارتباط بسیار تنگاتنگ با صلح و امنیت دارد. پشتیبانی از صلح، امنیت و استقرار در افغانستان، امنیت و استقرار در منطقه را تقویت می کند.
وی اظهار داشت: رئیس جمهوری افغانستان در دومین نشست پروسه کابل در 28 فوریه 2018 بسته جامع و بی سابقه ای را برای دستیابی به مصالحه فراگیر و پایدار پیشنهاد کرد.
احمدنور عنوان کرد: شرکای منطقه و بین المللی افغانستان از ابتکار صلح در این کشور چه در نشست کابل و چه در نشست تاشکند در 27 مارس 2018 حمایت کرده و از طالبان خواستند تا خشونت و حملات تروریستی را متوقف و صلح از طریق گفت وگو را برگزینند.
سفیر افغانستان یادآور شد: روابط و همکاری های تهران و کابل در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی شاهد پیشرفت روزافزون است. در سال 1396 خورشیدی و 2017 میلادی، 5 کمیته اختصاصی در 2 کشور تشکیل شد تا در جلسات و مذاکرات مشترک و مستمر خود نهادینه سازی همکاری های دوجانبه را به بررسی گذارند.
احمدلو افزود: این کمیته ها تاکنون چندین نشست در تهران و کابل برگزار کرده است و به پیشرفت ها و تفاهمات مهمی دست یافته است که حاصل نشست های مشترک و متناوب این کمیته ها در کابل و تهران، دستیابی به یک سند جامع همکاری های راهبردی بلندمدت دو کشور خواهد بود.

** ایران نزدیک به 4 دهه، میزبان پناهندگان، آوارگان و مهاجران افغانستان بوده است
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز در سومین بازدید خود از تهران در ملاقات با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تاکید داشته است که دولت وحدت ملی افغانستان مصمم است اساس مناسبات دوستانه و ماندگاری را با ایران، در چارچوب منافع مشترک، احترام متقابل و عدم دخالت در امور یکدیگر به میراث بگذارد.
رئیس جمهوری افغانستان افزوده بود : ایران نزدیک به 4 دهه است که میزبان پناهندگان، آوارگان و مهاجران افغانستان بوده و فرصت های آموزشی و تحصیلات عالی را به فرزندان مهاجرین فراهم ساخته است.
نود و نهمین سالروز استقرار افغانستان در محل سفارت افغانستان در تهران با حضور علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، بابک دین پرست معاون امور اقتصادی وزیر کشور و جمعی از سفیران کشورهای خارجی مقیم ایران برگزار شد.
انتهای پیام /

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top