گزارشگر ویژه سازمان ملل: دولت عربستان همه امکانات را برای ترور خاشقجی آماده کرده بود

اگنس کالامارد گزارشگر سازمان ملل طی سمیناری در مقر سازمان عفو بین الملل به نحوه قتل خاشقجی اشاره کرد و دولت عربستان و در صدر آن محمد بن سلمان را مسئول این جنایت دانست.

به گزارش نبأپرس، به نقل از روزنامه رای الیوم، اگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل به اعدام های غیرقانونی اشاره و درهمین راستا بر جنایت قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی توسط مقامات عربستان تاکید کرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل روز سه شنبه در خلال مشارکت خود در سمینار بررسی در مقر سازمان عفو بین الملل در لندن اعلام کرد که ترور خاشقجی یک راز فاش شده است.

در این سمینار، خدیجه چنگیز نامزد خاشقجی و کارن عطیه سردبیر روزنامه آمریکایی واشنگتن پست و یحیی عسیری فعال حقوق بشر عربستانی نیز حضور داشتند.

کالامارد طی سخنرانی خود در رابطه با نحوه قتل خاشقجی تصریح کرد که جمال خاشقجی توسط عوامل دولت عربستان که همه امکانات را برای ارتکاب به این جنایت آماده کرده بودند به قتل رسید. وی همچنین تاکید کرد که قتل خاشقجی درواقع بر عهده دولت عربستان است.

کالامارد اظهار داشت ریاض مسئولیت این جنایت را نمی پذیرد و حتی عربستان به عنوان یک دولت، از خانواده قربانی و کشور ترکیه عذرخواهی هم نکرد.

حدود یک ماه پیش کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل، گزارشی در 101 صفحه که اگنس کالامارد آن را آماده کرده بود، منتشر کرد. طبق اطلاعات این گزارش، دولت عربستان مسئول جنایت قتل خاشقجی است. این گزارش همچنین به وجود مدارک موثقی اشاره می کند که بر اساس آن باید مسئولان ارشد عربستان از جمله محمدبن سلمان ولیعهد این کشور مورد بازجویی قرار گیرند.

گزارش کالامارد تاکید می کند که قتل خاشقجی یک اعدام غیرقانونی بود که دولت عربستان مسئول آن است.

براساس آنچه در این گزارش آمده، مجازات مربوط به قتل خاشقجی باید دررابطه با ولیعهد عربستان و اموال شخصی وی در خارج اعمال شود. کالامارد در ادامه این گزارش خاطرنشان کرد که ریاض باید در مقابل افکار عمومی از خانواده قربانی عذرخواهی کرده و دیه وی را به خانواده اش بپردازد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در این سمینار تاکید کرد که دولت عربستان در آماده سازی این گزارش هیچ کمکی به وی نکرد. وی همچنین تصریح کرد که تلاش کرد تا با تعدادی از مسئولان عربستانی تماس بگیرد؛ اما به هیچ یک از آنها دسترسی پیدا نکرد.

در همین راستا اگنس کالامارد به اهمیت تحرکاتی ضد مسئولان عربستانی درباره ارتکاب این جنایت اشاره و اضافه کرد که اگر درحال حاضر هیچ اقدامی نکنیم، درواقع این پیام را به دولت عربستان داده ایم که کشورهای دیگرفقط از این جنایت خشمگین شده اند؛ بنابراین پس از آن امور بازهم به حالت سابق خود بازخواهد گشت و این همان چیزی است که برخی کشورها می خواهند.

وی همچنین بر اعمال مجازات ضد مسئولان جنایت قتل خاشقجی تاکید کرد. کالامارد اظهار کرد که به محمدبن سلمان ولیعهد عربستان که متهم اصلی قتل خاشقجی است، اجازه داده شد تا در نشست گروه 20 اوزاکا ژاپن شرکت کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل ادامه داد که از گروه 20 بسیار ناامید شدم و نمی دانم که در بحث های میان رهبران کشورها چه گذشت؛ اما عکس دسته جمعی که درپایان نشست گرفته شده بود چیزهای زیادی را برایم روشن کرد. وی به دست دادن دونالد ترامپ با بن سلمان اشاره و اعلام کرد که از نظرم این کار اصلا مطلوب نبود.

جمال خاشقجی در 2 اکتبر سال گذشته در داخل کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید. این جنایت افکار عمومی بین المللی را بسیار منقلب کرد و محکومیت گسترده آن تا به امروز نیز ادامه دارد.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top