مغرب بار دیگر الجزایر را به حمایت از پولیساریو متهم کرد

مغرب بار دیگر با متهم کردن الجزایر به همکاری با جبهه پولیساریو در برگزاری رزمایش این جبهه در صحرای غربی اعلام کرد: برگزاری این رزمایش اقدامی تحریک کننده‌ای است که ثبات منطقه را به آتش می‌کشد.

به گزارش نبأپرس؛ سال هاست که مغرب، الجزایر را به حمایت از جبهه پولیساریو متهم می‌کند و به همین دلیل، روابط دوکشور مناسب نیست.

به نوشته شماره امروز روزنامه "الخبر" الجزایر، نیروهای جبهه پولیساریو یکشنبه در منطقه حائل " تیفاریتی" واقع در صحرای غربی یک تجمع بزرگ نظامی همراه با رزمایش برگزار کردند.

این اقدام جبهه پولیساریو سبب شد تا وزارت خارجه مغرب طی بیانیه‌ای اعلام کند: برگزاری این تجمع و رزمایش اقدامی تحریک کننده است.

این وزاتخانه اعلام کرد: رزمایش جبهه پولیساریو در منطقه تیفاریتی با همکاری الجزایر انجام شده تا ثبات و امنیت منطقه را به آتش کشد.

چندی قبل، رباط، ایران ، الجزایر و حزب الله لبنان را به حمایت از جبهه پولیساریو با هدف ضربه زدن به امنیت ملی مغرب متهم کرد. برهمین اساس، مغرب روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع و تنش سیاسی بین رباط و الجزیره نیز افزایش پیدا کرد.

ادعای مغرب از سوی ایران، الجزایر، حزب الله لبنان و جبهه پولیساریو رسما رد شد و آنها تاکید کردند که اگر رباط برای اثبات ادعای خود سند و مدرکی دارد، اراته دهد. تاکنون هیچ سند و مدرکی از سوی مغرب دراین زمنیه ارائه نشده است.

به نوشته روزنامه" الخبر" مغرب تلاش می کند الجزایر را درگیر موضوع جبهه پولیساریو کند. این درحالی است که اختلافات مغرب و جبهه پولیساریو موضوعی است که فقط به آنها مربوط می‌شود و سیاست الجزایر پاسخگویی آرام به این گونه اتهامات است تا در دام افزایش تنش سقوط نکند.

همین روزنامه به نقل از خبرگزاری مغرب نوشت: " عبدالعزیز بوتفلیقه " رئیس جمهور الجزایر به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان پیام تبریکی برای " محمد ششم" پادشاه مغرب ارسال کرد.

برخی تحلیلگران سیاسی رسانه ای الجزایر، پیام تبریک بوتفلیقه را گامی در راستا تنش زدایی میان الجزایر و مغرب دانستند، اما اتهام اخیر رباط علیه الجزیره مهره بطلانی بر این نظریه زد.

جبهه پولیساریو سال هاست که برای استقلال صحرای غربی مبارزه می‌کند. شورای امنیت هم با صدور قطعنامه ای با برگزاری همه پرسی برای تعیین سرنوشت این منطقه موافقت کرده است، اما مغرب با استقلال صحرای غربی مخالف است چراکه در آن منابع آبی و ذخایرمعدنی وجود دارد. رباط با تشکیل یک حکومت خود مختار تحت نظارت مغرب موافق است ولی جبهه پولیساریو فقط بر استقلال صحرای غربی اصرار دارد.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top