وضعیت زندانیان بحرینی بسیار وخیم است/جامعه جهانی اقدامی کند

شیخ «محمد خجسته» عضو جمعیت الوفاق بحرین با بیان اینکه وضعیت زندانیان سیاسی این کشور در بند آل خلیفه بسیار وخیم است، خواستار ورود جامعه بین الملل به این مسأله شد.

به گزارش نبأ پرس، رامین حسین آبادیان: رژیم آل خلیفه اخیرا اقدامات خصمانه خود علیه انقلابیون بحرینی را تشدید کرده اند. بازداشت شمار زیادی از کودکان بحرینی و شکنجه اسرای سیاسی در زندان های آل خلیفه، خود گویای این واقعیت است. رژیم آل خلیفه در برابر انتقاداتی که از آن به دلیل شکنجه زندانیان می شود، از اسراء به عنوان افراد مجرم یاد می کند؛ اقدامی که در واقع به نوعی فرار رو به جلو محسوب می شود. تمامی این اقدامات در حالی انجام می شود که منامه همچنان از ورود کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به بحرین برای نظارت بر وضعیت حقوق بشری در این کشور ممانعت می کند.

این در حالی است که جامعه جهانی همچنان به سکوت خود در برابر اقدامات خصمانه آل خلیفه ادامه می دهد. در آن سوی، ایالات متحده آمریکا نیز بدون توجه به هشدارهای نهادهای حقوق بشری به حمایت های مالی و تسلیحاتی خود از رژیم آل خلیفه ادامه می دهد. تمامی این تحولات در حالی است که کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل تاکنون نتوانسته است رضایت مقامات بحرینی برای بازدید از وضعیت حقوق بشری در این کشور را به دست آورد.

در همین ارتباط  گفتگویی را با شیخ «محمد خجسته» عضو جمعیت الوفاق انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*اخیرا خبرهای زیادی در خصوص اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه علیه زندانیان سیاسی بحرینی منتشر می شود. گفته می شود که نظامیان آل خلیفه علیه زندانیان سیاسی مرتکب جنایت می شوند. علت این اقدامات سرکوبگرانه چیست؟

آل خلیفه حملات غافلگیرانه ای را به زندان ها و زندانیان انجام می دهد؛ حملاتی که هیچ توجیهی ندارندشکنجه زندانیان سیاسی در بند آل خلیفه توسط نظامیان این رژیم مسأله جدیدی نیست. از زمان آغاز انقلاب مردم بحرین در سال ۲۰۱۱ این شکنجه ها علیه اسرای سیاسی وجود داشت. با این حال، به نظر می رسد که اخیرا این روند بسیار تشدید شده است. رژیم آل خلیفه حملات غافلگیرانه ای را به زندان ها و زندانیان انجام می دهد؛ حملاتی که هیچ توجیهی ندارند. آل خلیفه بدون هیچ توجیهی زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار می دهد.

از سوی دیگر، زندانیان سیاسی از بدیهی ترین حقوق خود نیز محروم هستند. آسیب دیدگان تحت درمان قرار نمی گیرند. وعده های غذایی زندانیان برای حتی یک کودک هم کفایت نمی کند چه برسد به آنها. این اقدامات سرکوبگرانه حتی در حق رهبران انقلاب بحرین نیز صورت می پذیرد. تا پیش از این، تنها زندانیان عادی مورد حملات وحشیانه آل خلیفه قرار می گرفتند. اما امروز رهبران انقلاب هم هدف این اقدامات قرار گرفته اند. آل خلیفه حتی تمامی متعلقات بحرینی ها از جمله کتاب های آنها را به غارت برده است. 

*وزیر خارجه آل خلیفه اخیرا در خصوص زندانیان سیاسی بحرینی گفته است که آنها مجرم هستند و اقداماتی که در زندان ها صورت می گیرد کاملا در چارچوب قانون است. دیدگاه شما در خصوص این اظهارات چیست؟

تعبیر وزیر خارجه آل خلیفه در خصوص مجرم بودن زندانیان سیاسی بحرینی کاملا مردود است. حتی سازمان ها و نهادهای حقوق بشری اذعان کردند که در حال حاضر بیش از ۴ هزار زندانی در سازمانها و نهادهای حقوق بشری اذعان کردند که بیش از ۴ هزار زندانی در زندانهای آل خلیفه هستند که تمامی آنها زندانی اندیشه اندزندان های آل خلیفه هستند که تمامی آنها زندانی اندیشه اند. این زندانیان تنها تحقق حقوق خود را خواستار شده اند. البته طبیعی است، وزیری که در صف مجرمان ایستاده و خود از ناقضان حقوق بشر محسوب می شود، برای توجیه جنایت های آل خلیفه علیه انقلابیون، چنین ادعایی را مطرح کند. 

*به نظر شما آیا انجام این اقدامات سرکوبگرانه تاکنون به توقف روند انقلاب و یا کُند شدن آن منجر شده است؟ آیا ممکن است که اقدامات وحشیانه آل خلیفه تأثیری در عزم و اراده بحرینی ها گذاشته باشد؟

آنچه که امروز اتفاق افتاده است، درست عکس این مسأله است. عزم و اراده ملت بحرین بیش از پیش افزایش پیدا کرده است و این مسأله امروز از هیچکس پوشیده نیست. این اقدامات وحشیانه نه تنها تحرکات انقلابی مردم بحرین را متوقف نکرده است، بلکه این تحرکات را حتی به داخل زندان های آل خلیفه کشانده است. امروز زندانیان بحرینی نیز در برابر وحشی گری های آل خلیفه می ایستند. 

 آنچه که امروز باید گفت این است که وضعیت زندانیان در بحرین بسیار وخیم استدر زندان های آل خلیفه امروز شاهد تحرکات انقلابی علیه این رژیم هستیم. اعتصاب غذاهای زندانیان سیاسی در واقع در همین چارچوب قابل تعریف است. آنچه که امروز باید گفت این است که وضعیت زندانیان در بحرین بسیار وخیم است. امروز پایان دادن به این وضعیت اسفناک در زندان های آل خلیفه مستلزم یک تحرک بین المللی است. در حال حاضر شمار زیادی از زندانیان سیاسی هستند که به درمان فوری احتیاج دارند و در صورت عدم درمان، زندگی شان به خطر می افتد. 

آل خلیفه امروز حتی مانع از انجام آدب و رسوم دینی زندانیان می شود. به آنجا اجازه خواندن دعا را نمی دهد. وضعیت بسیار وخیمی علیه زندانیان در جریان است که هرچه سریعتر باید به آن پایان داده شود. امروز زندانیان با مشکلات بسیاری مواجه شده اند. 

* یکی دیگر از اقدامات جدید آل خلیفه علیه انقلابیون، روی آوردن آن به بازداشت کودکان است. آل خلیفه طی روزهای اخیر هشت کودک بحرینی را بازداشت کرده است. ارزیابی شما از این مسأله و علت آن چیست؟

واقعیت این است که آل خلیفه در ارتکاب جنایت های خود در بحرین هیچکس را مستثنی نکرده است. این رژیم کودکانی را که به سن قانونی نرسیده اند، بازداشت می کند و مورد شکنجه قرار زندانیان بالای ۷۰ سال و کودکان زیر سن قانونی در بندهای آل خلیفه به سر می برندمی دهد. بنابراین پر واضح است که هیچکس از جنایت های آل خلیفه در بحرین در امان نیست. اتهاماتی که آل خلیفه به این کودکان وارد می کند بسیار سنگین هستند. امروز کودکان، زنان، پیرمردها و پیرزن های زیادی در بند های آل خلیفه گرفتار شده اند.

در حال حاضر، زندانیان بالای ۷۰ سال و کودکان زیر سن قانونی در بندهای آل خلیفه به سر می برند. این اقدامات برای توقف انقلاب بحرین انجام می شود. اما باید گفت که هیچیک از آنها تا به امروز به نتیجه نرسیده است و از امروز به بعد نیز به نتیجه نخواهد رسید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:



ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top