برگزاری جشنواره‌های امام رضا (ع) با توجه به فرهنگ مردم در هر استان + عکس

مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) گفت: یکی از مهم ترین برنامه‌های بنیاد این است که با توجه به فرهنگ هر استان و شرایط و علائق آن استان برنامه‌های فرهنگی و هنری را شناسایی و ضمن حمایت از آنها جشنواره‌های مرتبط را در همان استان برگزار کنیم.

به گزارش نبأپرس،  نشست خبری جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) با حضور محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

بنیاد امام رضا (ع) ۲۰ سال قبل با یک جشنواره شعر کارش آغاز شد

برازش طی سخنانی با اشاره به اینکه بنیاد امام رضا (ع) ابتدا در قالب جشنواره فعالیت می‌کرد، گفت: حدود ۲۰ سال قبل برنامه مدون و مشخصی برای ایام میلاد امام رضا (ع) وجود نداشت و فعالیت بنیاد با برگزاری جشنواره شعر آغاز شد و در دهمین سالش دولت مصوب کرد که جشنواره یک بنیاد تبدیل شود.

جشنواره‌های امام رضا (ع) با توجه به فرهنگ مردم در استانی خاص برگزار می‌شود

وی ادامه داد: یکی از مهمترین برنامه‌هایی که بنیاد حمایت می‌کند این است که با توجه به فرهنگ و هر استان و با توجه به شرایط و علائق آن استان برنامه‌های فرهنگی و هنری را شناسایی و ضمن حمایت از آنها جشنواره‌های مرتبط را در همان استان برگزار می‌کنیم. مثلاً جشنواره شعر ترکی در استان آذربایجان غربی و جشنواره شعر عربی در خوزستان برگزار می‌شود و یا جشنواره داستان آذری زبان در استان زنجان برگزار می‌شود، به همین صورت همه جشنواره‌ها به استان‌های مرتبط واگذار شده است.

جشنواره نامه‌ای به امام رضا (ع) با همکاری کانون پرورش فکری دیروز در شیراز پایان یافت

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) از برگزاری جشنواره با عنوان نامه‌ای به امام رضا (ع) خبر داد و گفت: این جشنواره با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود و اختتامیه آن هم روز گذشته در شیراز برگزار شد. همچنین طبق تعاملی که با آستان قدس رضوی خواهیم داشت برنامه اصلی بنیاد در روز میلاد امام رضا (ع) در جوار حرم نورانی این امام عزیز برگزار می‌شود که در آن مسئولان فرهنگی کشور و مسئولان اعتاب مقدس جهان اسلام حضور خواهند داشت و خادمان فرهنگ رضوی در حوزه داخلی و بین‌المللی معرفی و تجلیل می‌شوند.

تابلوی نماز باران توسط حسن روح‌الامین در دست تولید است

برازش با اشاره به پیگیری این بنیاد برای تولید آثار در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری با موضوع امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: ما هم‌اکنون در حال تدوین فرازهایی از زندگی امام رضا (ع) هستیم که هنرمندان تصویرگر بتوانند آن را به تصویر بکشند، همچنین اثر نماز باران یکی از برنامه‌ها در همین راستا است که هم‌اکنون توسط حسن روح الامین در دست تولید است و یا فصلنامه دیگری هم با عنوان معارف اهل بیت (ع) توسط بنیاد به چاپ می‌رسد.

تولید ۵۰۰ کلیپ امام رضایی در ایام کرونا

وی با اشاره به تولید ۵۰۰ کلیپ امام رضایی در ایام کرونا توسط بنیاد گفت: در زمینه ترویج فرهنگ رضوی برنامه‌های مختلفی را داریم به همه استان‌ها اعلام کردیم که شاعران اهل بیت (ع) دعوت شوند و اشعارشان را قرائت کنند، در بخش بین‌الملل هم از شاعران افغان برای ارائه اشعارشان دعوت به عمل آمده است.

حرکت بنیاد در فضای مجازی و روزانه ۱۵۰ هزار بازدید از آثار

برازش ادامه داد: در خصوص تولید محتوا در فضای مجازی حرکت گسترده‌ای را پیش از شیوع کرونا آغاز کردیم و با شیوع کرونا این کار به اوج خود رسید و محتوای ما در فضای مجازی روزانه بیش از ۱۵۰ هزار بازدید دارند و همچنین آثار هنری تولید شده توسط بنیاد به دیگر نهادها و سازمانها هم واگذار می‌شود، در این راستا سازمان زیباسازی شهرداری تهران اعلام کرد در یک سال حدود ۲۵۰ تابلوی تولید شده توسط بنیاد را استفاده کرده است.

بانک اطلاعاتی امام رضا (ع) جمع‌آوری می‌شود/ رونمایی از فاز اول هفته آینده

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری امام رضا (ع) از جمع‌آوری بانک اطلاعاتی با موضوع امام رضا (ع) خبر داد و گفت: متأسفانه در این زمینه اطلاعات بسیار پراکنده است و ما کار جمع‌آوری اطلاعات در زمینه‌های مختلف مکتوب تصویر دیگر زمینه‌ها را آغاز کردیم و تاکنون هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار کتاب تهیه شده است و در این زمینه با کتابخانه ملی و کتابخانه آستان قدس رضوی همکاری‌هایی داریم و امیدواریم بتوانیم هفته آینده بخش اول این بانک اطلاعاتی را رونمایی کنیم.

بودجه بنیاد طی ۵ سال ۳۵ درصد افزایش داشته است/ خبرگزاری رضوی را یک نفر اداره می‌کند

وی با بیان اینکه بودجه بنیاد بسیار محدود است گفت: سال ۹۶ بودجه بنیاد ۷ میلیارد تومان بود و طی ۵ سال این بودجه به ۱۰ میلیارد تومان رسیده است، یعنی حدود ۳۰ درصد افزایش در حالیکه حقوق کارکنان طی این پنج سال چهار و نیم برابر شده است و ما برای تأمین هزینه‌های فعالیت‌های بنیاد با مشکلات زیادی مواجه هستیم، این را هم بگویم که در مجموعه ما تنها ۲۵ نفر فعالیت می‌کنند و خبرگزاری رضوی را فقط یک نفر می‌گرداند.

به دنبال تولید آثار فاخر امام رضایی هستیم

برازش با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم رضوی گفت: این جشنواره با کمک سازمان سینمایی سال گذشته در گلستان برگزار شد و هزار اثر هم به جشنواره رسید اما تلاش ما این است که بتوانیم تولیداتی فاخر در زمینه امام رضا (ع) داشته باشیم و در جلسه با رئیس سازمان سینمایی قرار شد این عزیزان هم به ما کمک کند، البته برای حرکت در تولید آثار فاخر سینمایی به کمک نهادهای دیگری مانند آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد هم نیاز داریم، ما هم در حد امکانات و بزاعتمان از تولیدات سینمایی در حوزه امام رضا (ع) حمایت می‌کنیم. در زمینه موسیقی هم تولیداتی که با موضوع امام رضا (ع) باشند مورد حمایت ما قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا