دهقانی: تا 10 سال آینده جزو ده کشور برتر دنیا در هوش‌مصنوعی خواهیم بود

معاون علمی رئیس‌جمهور با اشاره به جایگاه هفدهم ایران در تولید علم و جایگاه هفتاد و هشتم ایران در حوزه کاربری هوش مصنوعی، گفت: در قالب یک برنامه ۱۰ ساله در نظر داریم ایران هم در حوزه تولید علم و هم کاربردهای هوش مصنوعی در شمار ۱۰ کشور اول دنیا قرار بگیرد.

 

به گزارش نبأپرس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی که در حاشیه رویداد توسعه و تبادل صنعت اسباب بازی در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، توسعه زیرساخت‌های هوش مصنوعی را از مهمترین ماموریت‌های شورای راهبری هوش مصنوعی دانست و گفت: این شورا با هم‌افزایی میان دستگاه‌ها، زمینه ساز توسعه، یکپارچگی و ارتقای زیر ساخت‌های حوزه هوش مصنوعی و تقویت این فناوری در کشور خواهد شد.

وی با اشاره به اولویت دولت سیزدهم در راستای توسعه هوش مصنوعی عنوان کرد: در حال حاضر معاونت علمی به طور ویژه برای توسعه این حوزه برنامه‌ریزی دارد. خوشبختانه با تدبیر و حمایت رئیس‌جمهوری، شورای راهبری هوش مصنوعی در دستور کار قرار دارد و شخصاً پیگیر توسعه این حوزه فناورانه در کشور هستند.

معاون علمی رئیس جمهور افزود: جریان هوش مصنوعی، کاربردی‌سازی و توسعه صنعت بر پایه هوش مصنوعی با سرعت و شتابی فزاینده در حال گسترش است و در کم‌تر از یک دهه آینده شاهد تحولات بسیار چشمگیری خواهیم بود و این تکنولوژی در زندگی مردم تحول ایجاد خواهد کرد.

دهقانی با تاکید بر ضرورت یکپارچگی و متمرکز کردن ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود هوش مصنوعی در کشور گفت: با توجه به اهمیت و ضرورت ایجاد و ارتقای زیرساخت‌ها برای ایجاد فرصت‌های نقش آفرینی مردمی، شورای راهبری هوش مصنوعی در قالب چند پروژه و برنامه بزرگ ملی کار یکپارچه سازی، متمرکزسازی و ارتقای زیرساخت‌های این حوزه را پیگیری می‌کند.

وی تأکید کرد: مرکز هوش مصنوعی بر توسعه زیرساخت یکپارچه، پردازنده‌های قوی، سیستم‌های ذخیره‌سازی قوی، سیستم‌های پردازشی ابری مناسب تمرکز خواهد داشت تا مردم بتوانند شبیه یک اپراتور از این زیرساخت هوش مصنوعی استفاده کنند.

دهقانی مخاطب این زیرساخت را علاوه بر مردم، شرکت‌ها و مجموعه‌های صنعتی دانست و ابراز امیدواری کرد که با حکم رئیس‌جمهوری و پیگیری‌های وی بتوانیم با سرعت، هم‌افزایی میان مجموعه‌ها را توسعه داده و توان متمرکز قوی در حوزه هوش مصنوعی در کشور ایجاد شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با اشاره به جایگاه هفدهم ایران در تولید علم و جایگاه هفتاد و هشتم ایران در حوزه کاربری هوش مصنوعی عنوان کرد: در قالب یک برنامه ۱۰ ساله در نظر داریم ایران هم در حوزه تولید علم و هم کاربردهای هوش مصنوعی در شمار ۱۰ کشور اول دنیا قرار بگیرد.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا