راستی آزمایی سی ان ان از دروغ‌های ترامپ درباره حمله ایران به عین الاسد

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا که بارها مقام‌ها و رقبای خود را به تقلب و دروغگویی متهم کرده است، خود از جمله افرادی است که ادعاهای دروغینی درباره حمله ایران به «عین‌الاسد» مطرح کرده است.

 

به گزارش نبأپرس؛ «می‌دانستید که آن‌ها (ایران) به من زنگ زدند که بگویند که “قرار است یک مکان خاص را هدف قرار دهیم اما نمی‌خواهیم آن (عین‌الاسد) را بکوبیم. قرار است خارج از آن‌جا (حمله موشکی) صورت بگیرد”» این‌ها ادعاهای جدید رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده دونالد ترامپ در مصاحبه جدید با شبکه «فاکس‌نیوز» است.

شبکه «سی ان ان» در بخش «حقیقت‌سنجی» خود، به ارزیابی ادعاهای ترامپ پرداخت و نوشت که وی ادعایی را تکرار کرد که در ماههای اخیر در کارزارهای انتخاباتی خود بارها مطرح کرده بود.

طبق این گزارش، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در مصاحبه خود مدعی شد که ایران عمدا در سال ۲۰۲۰ در انتقام از به شهادت رسیدن سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس توسط واشنگتن، از حمله به پایگاه «عین الاسد» خودداری کرد.

ترامپ با این ادعا که جمهوری اسلامی ایران را تحت کنترل داشته و ایران قصد داشته انتقام ترور سردار سلیمانی را بگیرد، به فاکس نیوز گفت «ما می‌دانستیم که قرار نیست داخل سنگر (عین الاسد) مورد حمله قرار گیرد» ولی ناظران خارجی هنوز در حیرت هستند که چطور «آن‌ها همه اهداف را از دست دادند؟»

سی ان ان با این مقدمه تصریح کرد که ادعا‌های ترامپ مبنی بر این‌که موشک‌های ایران به پایگاه عین‌الاسد برخورد نکرد، دروغ است زیرا همانطور که واشنگتن‌پست اواخر سال گذشته در بخش حقیقت‌یابی خود تصریح کرد، ۱۱ موشک ایران در حمله انتقام‌جویانه به عین الاسد برخورد کرد.

از طرف دیگر، تصاویر ماهواره‌ای برخورد موشک‌های ایران به پایگاه عین الاسد را تأیید کردند و پنتاگون و بازدید خبرنگار سی ان ان از پایگاه چند روز پس از آن حمله، این حقیقت را اثبات کرد.

خبرنگار سی ان ان از محل پایگاه عین الاسد در آن سال گزارش کرد «۱۰ موشک از ۱۱ موشک به مواضع آمریکا در پایگاه هوایی در بیابان گسترده عراق برخورد کرد. یکی از موشک‌ها به مکانی دورافتاده در سمت ارتش عراق برخورد کرد».

سی ان ان همچنین گزارش کرد که موشک‌های ایران «موفق شدسایت‌های حساس نظامی آمریکا را تخریب کند و به مجتمع نیروهای ویژه و دو پناهگاه و یگان اسکان اپراتورهای پهپادی ایالات متحده آسیب وارد کند».

گزارش‌ ها نشان می‌دهد که در حمله ایران به عین الاسد در انتقام از خون سردار سلیمانی، بیش از ۱۰۰ نظامی آمریکایی دچار آسیب مغزی شدند.

ژنرال مارک میلی که در آن زمان ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده را برعهده داشت به خبرنگاران گفته بود که قصد جمهوری اسلامی، کشتن نظامیان آمریکایی بوده است.

طبق گزارش سی ان ان، ترامپ هیچ دلیلی برای این ادعا ارائه نکرده است که ایران با او تماس گرفته است تا او را در جریان حمله قرار داده و به او اطمینان دهند.

واشنگتن‌پست در آن زمان گزارش کرده بود که نخست‌وزیر وقت عراق از سوی ایران هشدار دریافت کرده بود که به ترور سردار سلیمانی پاسخ خواهند داد و ارتش آمریکا را هدف قرار می‌دهند.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا