روند افزایشی قیمت میوه در کهگیلویه

روند افزایشی قیمت میوه در ماه‌های اخیر در شهرستان کهگیلویه به دلیل نبود نظارت‌های مستمر و کاربردی سبب گلایه مردم شده است.

به گزارش نبأپرس از دهدشت، نرخ فروش انواع میوه در شهرستان کهگیلویه هیچگونه ثبات قیمتی نداشته و از قانون ستاد تنظیم بازار شهرستان تبعیت نمی‌کند و فروشندگان با قیمت دلخواه میوه خود را به مردم می‌فروشند.

این درحالی است که به گفته کارشناسان تغذیه درصورتی که سبد غذایی شهروندان از این نوع کالا خالی شود یا اینکه سهم آن از کل کاسته شود بدون تردید سلامتی جامعه هدف با مخاطره روبرو شده و نهایتاً تحمیل هزینه‌های سلامت و درمان مشکلات دیگری را ایجاد خواهد کرد.

از این رو مدیریت قیمت‌ها و نظارت دقیق بر قیمت‌ها از سوی مسئولان مربوطه نه تنها می‌تواند زمینه آرامش افکار عمومی برای تامین مایحتاجشان را فراهم کند بلکه کاملا غیرمستقیم نهایتاً با افزایش سطح سلامتی جامعه می‌بینیم سایر هزینه‌های مربوطه نیز سیر نزولی به خود خواهد گرفت.

بررسی‌های اجمالی نشان می‌دهد نرخ‌های فضایی و البته غیرمتفاوت در منطقه تنها به دلیل عدم انسجام صنف میوه‌فروش در کهگیلویه بوده و نهایتاً پراکندگی یا همان جزیره‌ای بودن فروشندگان فرصت نظارت کامل بر عملکرد آنها را نیز از نهادهای مرتبط گرفته و نهایتاً بازنده میدان همان خریداران یا مصرف‌کننده‌ها هستند که روز به روز سبد خرید کالایی آنها به‌خصوص در بخش میوه و سبزیجات آب می‌رود.

در این بین اگرچه مشکل اصلی در زمینه تعداد زیاد فروشندگان سطح شهرستان و منطقه است اما سهم دست‌فروشگان یا فروشندگان دوره‌گرد نیز در این بین کم نیست و اتفاقاً به دلیل تقاضای بالای خرید از سوی مشتریان سهم بسزایی در نابسامانی و تنوع قیمت محصولات به خود اختصاص داده تاجایی که مثلا در مبادی ورودی شهر هر دویست یا سیصد متری که یک دستگاه وانت میوه‌فروش ایستاده تابلوی قیمتی متفاوتی برای یک محصول مشخص می‌بینیم که باعث سردرگمی خریداران برای رسیدن به قیمت واقعی شده است.

از سوی دیگر به گفته بسیاری از فعالان صنفی در منطقه نبود میدان مرکزی میوه‌ و تره‌بار به این نا بسامانی دامن زده و مشکلات را دو چندان کرده و سالهاست که وعده احداث میدان یا نظارت بر نرخ‌های متفاوت و غیرمنطقی محصولات به واقعیت نرسیده است.

 

گرانی‌های بدون دلیل قدرت خرید مردم را کم کرد

علیرضا محمدی یکی از شهروندان شهر دهدشت در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: در طی 2 سال گذشته بازار میوه در شهر دهدشت آنچنان بی‌نظم و نابسامان شده که دیگر توان خرید میوه را از مردم گرفته است.

وی گفت: فروش میوه در شهر دهدشت جزیره‌ای شده و یک قلم میوه در هر گوشه‌ای از شهر با یک قیمت متفاوتی فروخته می‌شود و در این میان هیچگونه نظارتی نمی‌شود.

این شهروند دهدشتی با اشاره به روند نظارت بازرسان از بازار میوه در شهر دهدشت، گفت: اینکه مسئولان اتاق اصناف، صمت و تعزیرات بازار شهرستان را رصد می‌کنند برای ما مردم قابل قبول است اما نظارت و بازرسی‌ها مؤثر و تأثیرگذار نیست در حالی که می‌توانند با قاطعیت هرچه بیشتر متخلفان و گرانفروشی‌ها را شناسایی کرده و بازار را ساماندهی کنند.

وی با اشاره به قیمت یک نوع میوه در سطح شهر دهدشت، گفت: میوه‌هایی مثل هلو، شلیل و یا آلوسیاه در هر نقطه‌ای از شهر با یک قیمت به فروش می‌رسد و متغیر از کیلویی 20 هزارتومان تا 45 هزار تومان فروخته می‌شود.

این شهروند دهدشتی، اضافه کرد: باوجود چندنرخی بودن انواع میوه در شهر دهدشت برخی از مردم همچنان میوه مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند اما با اینهمه برخی دیگر از مردم در طول ماه توان خرید یک کیلو میوه را هم ندارند که از لحاظ سلامتی به مردم ضربه می‌زند.

 

نظارت شبانه‌روزی!
رئیس اتاق اصناف شهرستان کهگیلویه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، اظهار کرد: در شهرستان کهگیلویه بالغ بر 8 هزار واحد صنفی فعال بوده که توسط گشت مشترک بازرسان اتاق اصناف، صمت، شبکه بهداشت و تعزیرات حکومتی شبانه‌روزی رصد می‌شوند.

عین‌الله اخوان، افزود: در مدت 5 ماه گذشته بالغ بر 8 هزار و 435 مورد بازرسی از واحدهای صنفی شهرستان صورت گرفته که در مجموع تعداد 84 واحد صنفی متخلف شناسایی و جریمه شدند.

وی با بیان اینکه در بازرسی‌های انجام شده عمده تخلفات شامل عدم درج قیمت‌ها بود، عنوان کرد: ارزش ریالی تخلفات کشف‌شده در 5 ماه گذشته بیش از 4 میلیارد ریال بوده است.

اخوان با اشاره به چند نرخی بودن قیمت انواع میوه در شهرستان، گفت: دلیل اصلی چند نرخی بودن قیمت میوه در کهگیلویه بخاطر نبود میدان میوه و تره‌بار است چون انواع میوه با قیمت خرید متفاوت وارد شهرستان شده و بر همین اساس قیمت فروش آن هم متفاوت است.

وی افزود: در شهرستان کهگیلویه مردم میوه مورد نیاز خود را دست‌چین کرده و میوه‌های درجه یک را می‌خرند پس باید قیمت بیشتری پرداخت کنند.

رئیس اتاق اصناف کهگیلویه تصریح کرد: طی 5 ماه گذشته بالغ بر 2 هزار و 300 شکایت مردمی از واحدهای صنفی شهرستان انجام شده که از این میزان، تعداد 500 مورد شکایت حضوری، 150 شکایت کتبی و یک هزار و 600 شکایت تلفنی بوده است.

وی با بیان اینکه صدور پروانه کسب به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 446 پروانه در شهرستان صادر شده است.

 

برای ساماندهی بازار از هیچ کاری دریغ نمی‌کنیم
از سوی دیگر علمدار بازرگان، رئیس اداره تعزیرات حکومتی کهگیلویه در این باره گفت: در راستای پیشبرد و اهداف جدید سازمان تعزیرات حکومتی و اجرای طرح ویژه استفاده از اختیارات حاصل از مصوبه جدید شورای هماهنگی سران قوا به سازمان، از هیچ تلاشی کوتاهی نمی‌کنیم.

بازرگان افزود: در یک‌سال گذشته 148 اکیپ گشت با همکاری دستگاه‌های نظارتی از جمله صمت، اتاق اصناف، جهادکشاورزی، مرکز بهداشت و بسیج اصناف به صورت شبانه‌روزی بازار را رصد و پایش می‌کنند.

وی با اشاره به شناسایی واحدهای صنفی متخلف، عنوان کرد: در یک‌سال گذشته بیش از یک‌هزار و 77 مورد بازرسی از واحدهای صنفی شهرستان انجام شد و تعداد بیش از 714 واحد صنفی متخلف شناسایی شد.

 مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کهگیلویه و بویراحمد  گفت: عدم نصب قیمت میوه و تره بار و عدم ارائه فاکتور از جمله تخلف میوه فروشان است و طبق قانون با این روند برخورد قاطع خواهد شد.

براتعلی صالحی افزود: مردم در صورتی که مغازه‌ای قیمت ها را درج نکرد می‌توانند به سامانه‌های موجود تعزیرات حکومتی گزارش دهندتا تخلف از سوی ماموران مربوطه رسیدگی شود و درصورت تایید تخلف مطابق با قانون برخورد مناسب انجام شود.

به‌هرحال با درنظر گرفتن مشکلاتی ساکنان دهدشت برای تهیه میوه و تره‌بار با قیمت‌های مصوب یا حداقل معقول دارد می‌طلب مسئولان مربوطه علاوه افزایش نظارت‌های بازار به‌گونه‌ای سیاست‌گذاری کنند تا توسعه شبکه خدمات رسانی میادین میوه و تره‌بار شهرداری زمینه حذف سودجویی‌های احتمالی از سوی برخی افراد را فراهم کند.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نه =

دکمه بازگشت به بالا