ربیعی: ورزش‌های با جمعیت کمتر طبق پروتکل بهداشت می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند

سخنگوی دولت گفت: ورزش‌هایی که جمعیت کمتری دارند طبق پروتکل بهداشت می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

 به گزارش نبأپرس ، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه و خبرنگاران طی سخنانی اظهار داشت: نیازمند این هستیم که باید 90 درصد رفتارها و کنش‌های سلامت تغییر کند.

وی افزود: اگر رفتار سلامت‌محور‌ داشته باشیم اقتصاد کشور‌ نیز‌ حفظ خواهد شد و‌ فکر‌ می‌کنیم دولت در این زمینه اقدامات خوبی داشته است. شهرهای کم‌خطر افزایش پیدا خواهند کرد و اکنون فقط اصناف پرریسک تعطیل هستند. ورزش‌هایی که جمعیت کمتری دارند طبق پروتکل بهداشت می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

سخنگوی دولت در این نشست خبری درباره وضعیت سیروس عسکری زندانی ایرانی در آمریکا گفت: دفتر نمایندگی ما پیگیر این موضوع بوده و ایالات متحده در کنار همه ادعاهایی که دارد باید در این مورد رفتار غیراخلافی و‌غیرانسانی را کنار بگذارد. یکی از افراد هم دچار بیماری کرونا شده است و اگر تست او منفی باشد به ایران بازخواهد گشت و پیگیر سایر زندانیان هستیم. همه زندانی‌های ایرانی در آمریکا با اتهامات واهی زندانی هستند و گزارشی داریم که بدون امکانات بهداشتی نگهداری می‌شوند.

ربیعی همچنین درباره احتمال خروج ایران از برجام درصورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران تصریح کرد: خروج ایران از برجام تصمیم‌گیری نشده است؛ درباره نحوه واکنش قطعا با توجه به روندهایی است که تصمیم لازم را خواهیم گرفت.

سخنگوی دولت در این نشست خبری گفت: ماه مبارک رمضان فرصت مغتنمی است تا جریان خیر جمعی شکل گرفته در کشور که در ماه رمضان به اوج خود رسیده، به یک سنت تبدیل و نهادینه شود.

وی ادامه داد: افراد در ماه رمضان به مشارکت در امر خیر و رسیدگی به امور افراد نیازمند تمایل بیشتری دارند و باید از فرصت این ماه با توجه به شرایط کرونا و فشارهای جهانی و اتفاقاتی که در این مدت در کشور بوده، استفاده کنیم و حرکت رمضانی را در طول سال تداوم دهیم.

ربیعی ادامه داد: جز همدلی، دستگیری، در کنار هم بودن و یاری رساندن نداریم، گسترش برنامه‌های اجتماعی سازمان‌های مردم‌نهاد و ایجاد مشارکت بیشتر مردم در خیر جمعی و حرکت اجتماعی همدلانه از برنامه‌های دولت است.

وی همچنین اظهار داشت: ترتیبی در کمیته‌های استان‌ها اتخاذ شده که نماینده سمن‌ها در این کمیته‌ها مشارکت کنند و تعداد تشکل‌های ثبت شده در وزارت کشور به 2831 تشکل رسیده و در حوزه هدف بهزیستی در مجموع 9800 خیریه و سمن ثبت داریم که بیش از 5 هزار سمن از سال 92 تاکنون ثبت شده‌اند این یعنی 60 درصد سمن‌های حوزه بهزیستی در همین دولت ثبت شده است.  این سیاست دولت بوده و امیدواریم بتوانیم در مدت زمان باقیمانده موانع پیش روی فعالیت‌های مدنی در قالب خیریه‌ها را برداریم.

سخنگوی دولت اظهار داشت: طبق آخرین گزارش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا، 83 درصد از ایرانی‌ها با اصول پروتکل‌های بهداشتی و سلامت‌محور همراهی داشتند و در برخی شهرستان‌ها هم به عدد 96 درصد رسیده ایم؛ پایتخت‌نشین‌ها کمتر از متوسط یعنی 63 درصد مشارکت داشته‌اند.

ربیعی ادامه داد: در جلسه ستاد ملی کرونا 132 شهر به عنوان شهر کم‌خطر  ویا وضعیت سفید اعلام شد ولی این شرایط ثابت نیست و تغییر خواهد کرد؛ دولت دائما در حال رصد، بررسی و ارزیابی است و طبقه‌ها را به روز می‌کند در این شهرها مساجد بازگشایی شدند و نماز جماعات و جمعه با حفظ پروتکل‌های بهداشتی اقامه می‌شود. در این 132 شهر فقط مشاغل پرریسک تعطیل هستند و بقیه مشاغل می‌توانند در این شهرها فعالیت خود را ادامه دهند؛ حتی اصناف پرریسک مانند مجموعه‌های ورزشی بزرگ فعلا تعطیل هستند ولی مجموعه‌های ورزشی که جمعیت کم در آنها تردد دارد و انفرادی هستند با حفظ پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

 وی افزود: هزار تخت به تخت‌های آی سی یو اضافه شده که این هزار تخت هم با دستگاه‌هایی که در آنها ایجاد شده، مثل آی‌سی‌یو عمل می‌کند و در مواقع بحران به ما کمک زیادی خواهد کرد.

وی افزود: امروز علاوه بر کادر درمانی و پزشکی که به حفظ جان مشغول هستند و جامعه سپاسگزار آنان خواهد بود، چرخه زندگی ما هم توسط کارگران و جامعه کارگری چرخیده است، همه مطلع هستیم و رئیس‌جمهور هم همواره بر این نظر است که وضعیت مزدبگیران پایین و جامعه کارگری وضعیت سختی است. از هر فرصتی باید استفاده کرد تا طوری چرخ تولید بچرخد و هیچ کارگر جدیدی اخراج نشود.

ربیعی ادامه داد: جامعه کارگری با وجود همه سختی‌ها متعهدانه و مسئولانه در این چرخ اقتصاد ایستاده و با کنترل‌ها و غربالگری‌های انجام شده در شرکت‌های تولیدی، تولید در جریان است و اتفاق ناگواری در بازگشایی تولید رخ نداده که غیرقابل کنترل باشد و این علامت بسیار خوبی است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: اتفاق بزرگی هم در حوزه آموزش رخ داده که متاسفانه کمتر دیده شده است. این شبکه شاد با همه سختی‌ها و اشکالاتی که در ابتدای کار داشت، حرکتی رو به جلو و مترقی بود که خوشبختانه در کشور اجرا شد. از رسانه‌ها می‌خواهم در خلال پوشش بحران کرونا به این دستاورد ملی هم توجه بیشتری داشته باشند. همه دانش آموزان و همه معلمان در یک حرکت تعاملی در کنار هم قرار گرفتند و بدیهی است که اشکالاتی در آغاز کار داشته باشد.

ربیعی همچنین در این نشست وفات حضرت خدیجه کبری (س) را به همه مسلمانان و زنان تسلیت گفت و ابراز امیدواری کرد به برکت ماه رمضان شر این ویروس هم از جامعه و جهان کم شود.

سخنگوی دولت در ادامه درباره وضعیت سیروس عسکری زندانی ایرانی در آمریکا گفت: دفتر نمایندگی ما پیگیر این موضوع بوده و ایالات متحده در کنار همه ادعاهایی که دارد باید در این مورد رفتار غیراخلافی و‌غیرانسانی را کنار بگذارد. یکی از افراد هم دچار بیماری کرونا شده است و اگر تست او منفی باشد به ایران بازخواهد گشت و پیگیر سایر زندانیان هستیم. همه زندانی‌های ایرانی در آمریکا با اتهامات واهی زندانی هستند و گزارشی داریم که بدون امکانات بهداشتی نگهداری می‌شوند.

ربیعی همچنین درباره احتمال خروج ایران از برجام درصورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران تصریح کرد: خروج ایران از برجام تصمیم‌گیری نشده است؛ درباره نحوه واکنش قطعا با توجه به روندهایی است که تصمیم لازم را خواهیم گرفت.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

Top