روحانی : تقویت مناسبات و همکاری‌های همه‌جانبه با عراق را خواستار شد

رؤسای جمهور ایران و عراق روابط دو کشور را برادرانه، تاریخی و فرهنگی دانستند و بر ضرورت تلاش برای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات تهران- بغداد بویژه افزایش همکاری ها و تبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور در راستای تامین منافع دو ملت تاکید کردند.

 به گزاش نبأپرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز دوشنبه در گفتگوی تلفنی با «برهم صالح»  رئیس‌جمهور عراق، ضمن تبریک پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر و ابراز خرسندی از اینکه امروز روند سیاسی در عراق به نتیجه مثبتی رسیده و همه گروه‌ها و طوایف عراقی در کنار هم قرار گرفتند و کابینه جدید در این کشور تشکیل و از پارلمان رأی مثبت گرفته است، تاکید کرد: ثبات سیاسی در عراق برای منطقه حائز اهمیت است و مطمئنا این روند پیش‌زمینه بازیابی نقش برجسته عراق در منطقه خواهد بود.

وی با بیان اینکه امروز کشورهای منطقه با مشکلات فراوانی همچون کاهش قیمت نفت، همه‌گیری ویروس کرونا، معضلات امنیتی و مهم‌تر از همه مداخلات آمریکا در امور داخلی کشورها مواجه هستند، اظهار داشت: توسعه همه‌جانبه روابط و همکاری‌ها میان دولت‌ها و ملت‌های دوست می‌تواند برای عبور از مشکلات راهگشا باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سیاست اصولی ایران تقویت مناسبات و همکاری‌های همه‌جانبه با عراق است، گفت: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته در کنار دولت و ملت عراق خواهد بود و خواهان حفظ حاکمیت عراق و عدم مداخلات قدرت‌های خارجی در سرنوشت ملت و دولت این کشور است.

روحانی توسعه روابط و همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق را حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا مبادلات تجاری دو کشور با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی در تمامی مرزهای مشترک به روال قبلی بازگردد؛ ضمن اینکه با برنامه‌ریزی‌های دو کشور امیدوارم در آینده سطح روابط اقتصادی دو کشور بیش از پیش افزایش یابد.

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق نیز در این گفتگو با تبریک متقابل فرا رسیدن عید سعید فطر در روزهای آتی و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان، روابط دو کشور را در سطح مطلوبی ارزیابی کرد و بر ضرورت تلاش همه‌جانبه مسئولان دو کشور در راستای توسعه بیش از پیش مناسبات و همکاری‌های فی مابین تاکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت روابط سیاسی دو کشور، تاکید کرد: ثبات و امنیت عراق نیازمند همکاری کشورهای دوست و همسایه بویژه جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس‌جمهور عراق با تشریح تلاش‌ها و فعالیت‌های سیاسی انجام شده در جهت همگرایی گروه‌ها، احزاب و طوایف مختلف عراقی برای تعیین نخست وزیر در این کشور، گفت: تحقق حاکمیت و سیادت عراق یک ضرورت انکار ناپذیر است که می‌بایست برای تصمیم‌گیری آینده این کشور به رسمیت شناخته شده و قدرت‌های خارجی نباید در تعیین سرنوشت این کشور دخالتی داشته باشند.

برهم صالح با اشاره به مداخلات مخرب قدرت‌های خارجی در منطقه، اظهار داشت: منطقه خاورمیانه تاب و تحمل بحران‌های جدید را ندارد و از این نظر دخالت بیگانگان در منطقه باید به سرعت پایان یابد.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

Top