آیا «سناریوی سوریه» در ونزوئلا هم تکرار خواهد شد؟

به عقیده یک کارشناس، اگر آمریکا تصمیم به اعزام نیروی نظامی به ونزوئلا بگیرد، روسیه نیز ممکن است «سناریوی سوریه» را برای حمایت از دولت قانونی ونزوئلا اجرا کند و مناقشه نظامی واقعی در این کشور براه خواهد افتاد.

به گزارش نبأپرس، به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "یژی تارگالسکی" کارشناس مسائل سیاسی و تاریخی معتقد است، در صورت مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا، روسیه ممکن است «سناریوی سوریه» را در این کشور به اجرا بگذارد.

به گفته وی، از آنجا که "نیکلاس مادورو" رئیس جمهوری ونزوئلا ضرب‌الاجل کشورهای اروپایی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده، اکنون نظامیان ونزوئلایی نقش تعیین کننده‌ای در چگونگی روند آتی اوضاع در این کشور خواهند داشت.    

این کارشناس یادآور شد که قدرت‌های جهانی مانند روسیه و چین همچنان از مادورو حمایت می‌کنند و اگر آمریکا تصمیم به مداخله نظامی در ونزوئلا بگیرد، روسیه ممکن است سناریوی حمایت نظامی از دولت قانونی این کشور که در سوریه نیز اجرا شد را عملی کند، برای اینکه ونزوئلا از لحاظ منابع طبیعی، اهمیت زیادی برای روسیه دارد.

البته به گفته وی، بعید است واشنگتن دست به اعزام نیروی نظامی به ونزوئلا بزند، ولی در این صورت اوضاع داخلی در این کشور وخیم تر شده و یک مناقشه نظامی واقعی در آنجا براه خواهد افتاد و تیرگی روابط روسیه و آمریکا در عرصه سیاست خارجی نیز افزایش خواهد یافت.  

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top