اولیانوف: می‌توان به نتیجه مذاکرات وین امیدوار بود/ ایران حاضر به مذاکره مستقیم با آمریکا نیست

نماینده روسیه در مذاکرات وین، وظیفه اصلی تلاش‌های کنونی در این چارچوب را احیای توافق هسته‌ای با ایران به شکل کامل آن نامید و یادآور شد: با وجود دشواری‌های پیش روی، می‌توان امیدوار بود که در نهایت نتیجه مثبت خواهد بود.

 به گزارش نبأپرس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شب گذشته در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی "راسیا-24" اعلام کرد که می‌توان انتظار نتایج مثبتی در مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای با ایران را داشت.

به گفته اولیانوف، که ریاست هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات در چارچوب کمیسیون مشترک برجام در پایتخت اتریش را دارد، روز سه‌شنبه در پایان مذاکرات پیرامون برجام این موفقیت حاصل شد که دو گروه کارشناسی- در زمینه لغو تحریم‌ها و در خصوص مسائل هسته‌ای تشکیل شود.

نماینده روسیه در وین تأکید کرد: «نمی‌توان این امکان را رد کرد که در سال جاری بتوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را احیاء کرد. البته از هم اکنون مشخص است که روند کلی اوضاع بسیار پیچیده خواهد بود. ولی به نظر من، دلایلی وجود دارد که بتوان انتظار داشت که نتیجه تلاش‌ها می‌تواند مثبت باشد. و باید به این روند امیدوار بود.»

این دیپلمات بلندپایه روس با اشاره به اینکه وظیفه اصلی مذاکرات آغاز شده در وین احیای توافق هسته‌ای به شکل کامل آن است، افزود: «هم طرف ایرانی و هم آمریکایی‌ها می‌گویند که حاضر به این کار هستند. البته من برخورد  خوشایندی بین دو طرف  مشاهده نمی‌کنم، مقامات تهران انتقادات زیادی از اقدامات ایالات متحده دارند، ولی قطعاً برخورد و درگیری لفظی بین دو طرف صورت نمی‌گیرد، برای اینکه آنها با یکدیگر مذاکرات مستقیمی ندارند. جمهوری اسلامی ایران بطور مشخص اعلام کرده که هیچ ارتباطی با آمریکا نخواهد داشت.»

وی ادامه داد: «به عقیده من، تماس مستقیم که مسلماً می‌تواند سازنده‌تر باشد، فقط زمانی ممکن خواهد بود که مقامات تهران آمادگی آن را داشته باشند. هرچند من نمی‌توانم از طرف آنها اظهارنظری بکنم، ولی شاید اگر پیشرفت ملموسی در روند اوضاع حاصل شده و اعتماد متقابل بوجود آید، طرف ایرانی مواضع خود را تغییر دهد. ولی تا آن زمان تماس مستقیم بین دو کشور صورت نمی گیرد.»

به گفته اولیانوف، روسیه آمادگی دارد تا در جریان مذاکرات مربوط به احیای برجام، بعنوان میانجی بین آمریکا و ایران عمل کرده و مواضع دو کشور را به اطلاع طرف مقابل برساند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top