ایجاد کارگروهی برای حل مشکلات فعالان اقتصادی ایران و سوریه

معاون اول رئیس جمهور از تشکیل کارگروهی برای حل مشکلات فعالان اقتصادی ایران و سوریه خبر داد.

به گزارش حوزه دولت نبأپرس ، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، ظهر امروز (سه‌شنبه) در همایش بازرگانی ایران و سوریه با تبریک پیروزی دولت و ملت این کشور در مقابل تروریست‌های تکفیری تصریح کرد: امنیت منطقه حساس خاورمیانه با امنیت جهان گره خورده است و امیدوارم این منطقه روز به روز به سمت امنیت و توسعه بیشتر حرکت کند.

وی افزود: سفر هیئت ایرانی به سوریه این پیام را منتقل می‌کند که سوریه وارد دوره جدیدی شده است و به مرحله بازسازی اقتصادی و تکمیل زیرساخت‌ها ورود کرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران که در دوران سخت مبارزه در کنار دولت و ملت سوریه بود آماده است تا در دوره بازسازی این کشور نیز مشارکت فعال داشته باشد.

جهانگیری با اشاره به توافقات صورت گرفته میان رؤسای کل بانک مرکزی ایران و سوریه برای آغاز همکاری‌های بانکی و رفع دغدغه‌های گذشته، همکاری‌های بانکی را فرصتی برای بخش خصوصی دو کشور ارزیابی و اظهار امیدواری کرد: با حل موانع بانکی شاهد گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور باشیم.

وی همچنین از حمل و نقل به عنوان یکی از پیش نیازهای مهم در توسعه مراودات تجاری و روابط اقتصادی یاد کرد و گفت: وزرای راه و حمل و نقل دو کشور تأکید کردند که باید مسیر حمل و نقل جاده‌ای میان ایران و سوریه از مسیر عراق به سرعت اجرایی شود.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به پیچیدگی و بوروکراسی اداری در دو کشور که فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را آزرده کرده است، خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل کارگروهی در دو کشور پیش بینی شده است تا برنامه‌ها در پیچ و خم‌های اداری معطل نشود.

جهانگیری ادامه داد: بخش خصوصی ایران باید تلاش کند یا از طریق کشور ثالث و یا از طریق نهادهای بین‌المللی، منابع مالی مورد نیاز برای سرمایه گذاری جهت مشارکت در بازسازی سوریه را تأمین کند.

وی افزود: ایران آمادگی دارد برخی از کالاهای مورد نیاز خود را نیز از طریق واردات از سوریه تأمین کند و در این مسیر از صادرات محصولات سوریه به ایران حمایت می‌کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه از این اتفاق ابراز خرسندی کرد و افزود: رسالت این اتاق مشترک این است که موانع پیش روی همکاری‌های اقتصادی را برطرف کرده و برای فعالیت بخش خصوصی دو کشور زمینه سازی کند.

** عماد خمیس: دولت سوریه از همکاری با فعالان اقتصادی ایران حمایت می‌کند

عماد خمیس، نخست وزیر سوریه نیز در این همایش روابط دو کشور را تاریخی و دیرینه توصیف کرد و با تأکید بر اینکه این روابط امروز ممتاز و مستحکم شده است، گفت: هم سوریه و هم ایران جنگ تحمیلی هشت ساله را تحمل کردند و این تاریخ مشترک باعث شده ایران و سوریه مهمترین شریک و دوست برای یکدیگر باشند.

وی با اشاره به این که مردم و دولت سوریه با جانفشانی توانستند در جنگ با گروه‌های تروریستی پیروز شوند، تصریح کرد: باید این پیروزی‌ها را تکمیل کنیم و با ادامه مبارزه سایر مناطق اشغالی را آزاد نماییم.

نخست وزیر سوریه با تأکید بر این که سوریه به همکاری راهبردی با جمهوری اسلامی ایران چشم امید دوخته است، تصریح کرد: برخی‌ها می‌خواستند مانع از توسعه همکاری‌های تهران و دمشق شوند اما نتوانستند در این راه کاری از پیش ببرند و رابطه کنونی ایران و سوریه و این سطح از همکاری‌های جدید که در این سفر ایجاد شد زمینه را برای توسعه بیش از پیش مناسبات فیمابین فراهم خواهد کرد.

عماد خمیس اولویت نخست سوریه را بازسازی ویرانی‌ها و زیرساخت‌ها عنوان کرد و گفت: ما باید ویرانی‌های ناشی از جنگ را بازسازی کنیم و در مسیر بازسازی سوریه قطعاً جمهوری اسلامی ایران در اولویت است چرا که بیش از همه کشورها در دوران جنگ در کنار ما ایستاد.

وی از شرکت‌ها و بخش خصوصی ایرانی برای سرمایه‌گذاری و مشارکت در بازسازی سوریه دعوت کرد و گفت: دولت سوریه از همکاری با فعالان اقتصادی ایران حمایت می‌کند.

در این مراسم رئیس اتاق بازرگانی ایران هم از آمادگی بخش خصوصی کشورمان برای همکاری با بخش خصوصی سوریه در زمینه تأمین کالا و خدمات این کشور خبر داد و افزود: بخش خصوصی ایران آماده است در بازسازی زیرساخت های آسیب دیده سوریه و ارائه خدمات فنی و مهندسی مشارکت کند.

رئیس اتاق تجاری سوریه هم در این مراسم با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت از دولت و ملت سوریه گفت: ما از مشارکت بخش خصوصی ایران، صنعتگران و تجار ایرانی استقبال می‌کنیم و تقویت همکاری‌های اقتصادی دو کشور و رسیدن سطح این همکاری‌ها به سطح روابط سیاسی را خواست مشترک دو ملت می‌دانیم.

در این مراسم تعدادی از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ایران و سوریه نیز در سخنانی دیدگاه‌های خود را اعلام کردند و از آمادگی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی بخش خصوصی دو کشور خبر دادند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top