جهانگیری: تصمیمات مناسبی برای واردات کالا به کشور اخذ شده است

معاون‌ اول رئیس‌جمهور گفت: تصمیمات مناسبی اتخاذ شده است تا جریان واردات کالا تحت هر شرایطی انجام شود.

به گزارش حوزه دولت نبأپرس ، جلسه بررسی مسائل گمرکی کشور عصر شنبه (1‌دی) به‌ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، برگزار شد.

وی با اشاره به اهمیت جلوگیری از رسوب و انباشت کالا در بنادر، گمرکات و انبارهای متعلق به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، بر سازماندهی لازم به‌منظور تسهیل در روند ترخیص کالا و تأمین نیازهای اساسی کشور در مقطع حساس کنونی تأکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور هدف دشمنان ملت ایران از اعمال تحریم را ایجاد اخلال در جریان واردات کالا به کشور ارزیابی کرد و اظهار داشت: دشمنان می‌خواهند با ایجاد اختلال در مسیر تجارت خارجی، کشور را در تأمین کالاهای مورد نیاز مردم با مشکل روبه‌رو و در نتیجه کشور را با ناآرامی و بی‌ثباتی مواجه کنند.

جهانگیری افزود: دولت نیز در مقابل، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده و در جلسات متعدد نظیر جلسات ستاد مقابله با تحریم و جلسات شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، تصمیمات مناسبی اتخاذ شده است تا جریان واردات کالا تحت هر شرایطی انجام شود و کالاهای مورد نیاز در اختیار مردم کشور قرار گیرد.

وی به سفر اخیر خود به استان هرمزگان و بازدید از بندر شهید رجایی و گمرک بندرعباس اشاره و تصریح کرد: باید با هماهنگی همه دستگاه‌ها و رفع برخی مقررات زائد و دست‌وپاگیر از رسوب کالاها و مایحتاج کشور در گمرکات کشور جلوگیری و به‌سرعت درباره این کالاها تعیین تکلیف و مراحل ترخیص آن انجام شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با توجه به گزارشات ارائه‌شده از روند کاهشی میزان کالاهای متروکه و بلاتکلیف در بنادر و گمرکات کشور، از استانداران، سازمان بنادر و کشتیرانی و نیز سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی کشور خواست تا به‌طور منظم در خصوص میزان رسوب کالاها در بنادر و گمرکات کشور به هیئت دولت گزارش‌های لازم را ارائه کنند.

جهانگیری با بیان اینکه گمرکات در مبادی اصلی کشور باید به‌طور 24ساعته فعال باشند، بر همکاری وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی برای تأمین مسئله ارز مورد نیاز برخی اقلام و محصولات کشاورزی به‌منظور معطل نشدن کشتی‌ها در بنادر تأکید کرد.

وی ضمن قدردانی از زحمات همه مدیران و کارکنان سازمان بنادر و کشتیرانی و گمرکات کشور، خواستار تلاش بیشتر برای تسریع در زمان بارگیری و تخلیه کالا شد.

در این جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز گمرک را پیشانی تجارت خارجی کشور توصیف کرد و گفت: گمرک برای اینکه بتواند وظایف و تکالیف خود را به‌نحو مطلوب انجام دهد، نیازمند تکمیل زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که باید با حمایت‌های دولت، این نیازها تأمین شود.

وزیر کشور نیز در این جلسه بر مدیریت واحد و هماهنگی دستگاه‌ها به‌منظور جلوگیری از رسوب کالا و مقابله با قاچاق تأکید کرد و خواستار برنامه‌ریزی در استان‌های مرزی برای تسهیل در جریان صادرات و واردات شد.

رئیس سازمان بنادر و کشتیرانی هم در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت رسوب کالا در بنادر تجاری کشور ارائه کرد و گفت: مدت زمان ماندگاری کالا در بنادر کشور از مدت زمان نرمال جهانی بالاتر است که باید برای کوتاه‌تر شدن این مدت تلاش و برنامه‌ریزی کنیم.

وی همچنین گزارشی از آخرین آمار رسوب کالا در بنادر کشور و مهمترین علل تأخیر ترخیص کالا ارائه کرد و به بیان راهکارها و پیشنهادات برای تسریع در روند ترخیص کالا پرداخت.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی از آخرین چالش‌های موجود در گمرکات کشور، به تشریح علل و عوامل عدم ترخیص به‌موقع کالاها پرداخت و گفت: باید اطلاعات مربوطه به کالاهای وارداتی پیش از ورود به کشور و در حین حمل در اختیار گمرک قرار گیرد تا روند ترخیص کالا با سرعت بیشتری انجام شود.

در این جلسه که وزیر دادگستری، استاندار هرمزگان، رئیس سازمان ملی استاندارد، رئیس کل دیوان محاسبات کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز حضور داشتند، پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد کارگروهی با نظارت وزارت امور اقتصادی و دارایی برای جلوگیری از انباشت کالاهای متروکه در انبارها تشکیل شود.

همچنین به‌منظور تسریع در موضوع تعیین مابه‌التفاوت قیمت ارز مقرر شد وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد خود را در کمیسیون اقتصاد ارائه کند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top