خرازی: اروپا اگر می‌دانست ناتوان است چرا با ایران مذاکره کرد؟

کمال خرازی می‌گوید: «این‌که دولت‌های اروپا توان حمایت و هدایت شرکت‌های اروپایی را برای همکاری با ایران ندارند، قابل دفاع و پذیرش نیست... اگر دولت‌های اروپایی می‌دانستند که بر شرکت‌های خود نفوذی ندارند، چرا با ایران وارد مذاکره شدند؟».

به گزارش نبأپرس، کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان تأخیرهای مکرر اتحادیه اروپا را برای عملیاتی‌کردن سازوکار مالی ویژه تعامل با ایران موسوم به اس.پی.وی. به‌بهانه ناتوانی از اعمال نفوذ بر شرکت‌های اروپایی را غیرقابل پذیرش دانست و گفت: اگر دولت‌های اروپایی می‌دانستند که بر شرکت‌های خود نفوذی ندارند، چرا با ایران وارد مذاکره شدند؟

خرازی در دیدار با هیئتی از مؤسسه ایتالیایی امور بین‌المللی (IAI) با بیان اینکه هدف ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا فقط اعمال فشار بر ایران نیست، بلکه تضعیف و تجزیه اروپا را دنبال می‌کند تصریح کرد: اقدام آمریکا برای برگزاری اجلاس ضدایرانی در لهستان در راستای تشدید اختلاف میان کشورهای اروپایی هم هست.

وی با اشاره به اینکه ایران صداقت خود را در اجرای برجام نشان داده و نگاه افکار عمومی ایران به رویکرد اروپا در قبال برجام منفی‌تر شده است، افزود: منافع اروپا ایجاب می‌کند که گام‌های عملی در قبال برجام بردارد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تصریح به اینکه تن‌دادن اروپا به فشارهای آمریکا در این مقطع موجب فشارهای بیشتر آمریکا بر اروپا در آینده خواهد شد، هشدار داد: شکست برجام، امنیت اروپا را نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

خرازی در همین حال روابط ایران و اروپا را حائز اهمیت خواند و ادامه داد گفتگو در زمینه‌های مختلف میان طرفین مفید خواهد بود.

وی در بخش دیگری از این ملاقات با اشاره به عهدشکنی آمریکا در قبال برجام گفت: امضای دولت‌ها به‌معنی تعهد بین‌المللی کشور متبوع‌شان است، لذا رویکرد ترامپ در قبال برجام که سندی بین‌المللی است و به‌تأیید شورای امنیت سازمان ملل هم رسیده، از نظر حقوق بین‌الملل محکوم و غیرقابل قبول است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تأخیرهای مکرر اتحادیه اروپا برای عملیاتی‌کردن سازوکار مالی ویژه تعامل با ایران موسوم به اس.پی.وی. ادامه داد: این‌که دولت‌های اروپایی توان حمایت و هدایت شرکت‌های اروپایی را برای همکاری با ایران ندارند، قابل دفاع و پذیرش نیست.

خرازی تأکید کرد: این بدان معناست که نمی‌توان به امضای دولت‌های اروپایی اعتماد کرد و این سؤال مطرح می‌شود که؛ اگر دولت‌های اروپایی می‌دانستند که بر شرکت‌های خود نفوذی ندارند، چرا با ایران وارد مذاکره شدند؟

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برای حفظ استقلال خود هزینه سنگینی پرداخته و ضمن اینکه تسلیم فشارها نخواهد شد، تدابیر لازم را برای تأمین نیازهای کشور اتخاذ کرده است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: آمریکا اروپا را گروگان خود گرفته است و به همین خاطر اروپا در آینده با مشکلات بیشتری در قبال آمریکا مواجه خواهد شد.

خرازی ادامه داد: آمریکا به‌دنبال آن است که خود را تنها قدرت بلامنازع جهان نشان دهد و اروپا باید چگونگی مقاومت در برابر آمریکا را از نحوه واکنش چین و روسیه در قبال آمریکا بیاموزد.

اعضای هیئت ایتالیایی نیز در این ملاقات با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های همکاری ایران و اروپا بسیار وسیع‌تر از موضوع هسته‌ای است، خروج آمریکا از برجام را مورد اعتراض اروپا هم دانستند و تصریح کردند انتظار ایران برای گام‌های عملی اروپا جهت بهره‌برداری از منافع اقتصادی ناشی از توافق هسته‌ای قابل درک است.

این هیئت همچنین بر اینکه آمریکا با خروج از برجام حقوق بین‌الملل را نقض کرده است، تأکید کردند و گفتند با این حال درهم‌تنیدگی و وابستگی اروپا به آمریکا شدید است.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top