خطیب زاده: تروییکای اروپایی شریک آمریکا در نقض برجام هستند

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: شرم‌آورترین دولت آمریکا به شرم‌آورترین شکل ممکن در حال اخراج است و اقداماتی که علیه کشورهای دیگر با زور و قلدری جلو می‌برد، به صورت عریان در خانه خود دید.

  به گزارش نبأپرس،  «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، فرا رسیدن شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) را تسلیت گفت و با اشاره به تحولات سیاست خارجی یک هفته گذشته گفت:‌ یکی از موضوعات حوزه دیپلماسی در این هفته توقیف کشتی کره‌ای و سفر هیات کره‌ای به تهران برای رسیدگی به موضوع پول‌های بلوکه شده ایران در این کشور بود.

وی اضافه کرد: در این زمینه قائم مقام وزارت خارجه کره امروز دیروز با سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه دیدار کرد و امروز هم با وزیر امور خارجه دیدار خواهد کرد.

به گزارش نبأپرس، سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به حضور معاون سیاسی وزارت امور خارجه در نشست روز گذشته کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در جلسه کمیسیون امنیت ملی موضوع برجام و قانون اقدامات راهبردی برای لغو تحریم‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

برخی  کشورها به دنبال سیاسی کردن موضوع هواپیمای اوکراینی هستند

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره اظهارات مقامات اوکراینی در خصوص ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی و اتهام‌زنی آمریکا بار دیگر با خانواده های جان باختگان این سانحه تسلیت گفت و خاطرنشان کرد: همانطور هم که وزیر امور خارجه در اینستاگرام خود بیان کردند، واژه در بیان همدردی با خانواده‌ها ناتوان است. با این حال، لازم می‌دانم به شکل دقیق و روشن بگویم ایران صلاحیت انحصاری در پیگیری قضایی متهمین این ماجرا را دارد و از روز اول هم دادستان نظامی تهران این اقدام را انجام داد.

خطیب‌زاده با بیان اینکه متهمین پرونده دستگیر شده‌اند و مسائل طبق مقررات پیگیری شده است، اظهار کرد: ما یک معاضدت قضایی با اوکراین داشتیم و دو دور گفت‌وگوی سیاسی، حقوقی فنی و قضایی و... با طرف اوکراینی انجام شد. دور سوم قرار بود در نوامبر 2020 در اوکراین برگزار شود که علیرغم پیگیری ما کی‌یف هنوز تاریخ نهایی را اعلام نکرده است.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری خطای رخ داده ابراز داشت: ‌طبق ماده 13 معاهده شیگاکو گزارش فنی خود را باید ارائه می‌کردیم. با جدیت سازمان هواپیمایی کشوری این گزارش به شکل ویدئوکنفرانس ارائه و در تاریخ نهم دی به طور رسمی ارسال شد.

 سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: این کشورها 60 روز فرصت دارند نظر خود را ارائه کنند و بعد از آن، سازمان هواپیمایی می‌تواند گزارش خود را تکمیل و آن را ارائه کند.

خطیب‌زاده با بیان اینکه رویکرد برخی از کشورها و عناصر دیگر نشان می‌دهد به دنبال حل موضوع نبوده و می‌خواهند ماجرا را سیاسی کنند، عنوان کرد: کسانی که با مسائل آشنا هستند می‌دانند که در ماجراهای کوچک‌تر ممکن است سال‌ها روند قضایی طول بکشند.

 این دیپلمات کشورمان اضافه کرد: در ماجرای بزرگی مانند این حادثه  فشارهای سیاسی درست نیست. رسیدگی قضایی باید عادلانه و دقیق باشد. حتی ما در دور گفت‌وگو، ماجرا غرامت‌ها را بیان کردیم ولی طرف اوکراینی نظری نداد.

وی خاطرنشان کرد: ایران به نشان حسن نیت پرداخت دیه یکسان را به همه قربانیان مطرح کرده است. به رغم این ماجرای ناگوار، دولت ایران به عنوان دولت مسئول در چارچوب فنی این مسائل را رسیدگی کرده ولی اسیر سیاست‌زدگی برخی عناصر و افراد ورشکسته نخواهیم شد و اجازه نمی‌دهیم سیاست‌زدگی وارد این مسئله شود.

تروییکای اروپایی در برجام به وظایف خود عمل نکردند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بیانیه تروییکای اروپا درباره غنی‌سازی 20 درصد یادآور شد: کشورهای اروپایی به عنوان مشارکت‌کننده در برجام نه تنها به وظایف خود عمل نکردند، بلکه شریک نقض برجام توسط آمریکا شدند. تروییکای اروپایی بهتر از هر کسی می‌دانند اقدامات ایران در چارچوب و وفق برجام است و اقدامات ایران برای حفظ توافق است.

این دیپلمات با تاکید بر اینکه این سه کشور اروپایی بهتر می‌دانند آنچه رخ می‌دهد، نشانه یک بیماری است، بیان کرد: آن بیماری، نقض مکرر و تمام و کمال برجام توسط آمریکا و سه کشور اروپایی است. اقدامات ایران به سرعت برگشت پذیر است و اگر آنها می‌خواهند بیماری را درمان کنند، به تعهداتشان عمل کنند.

به گفته خطیب‌زاده، اینکه مسکنی زده شود، تا تب دیده شود، حل بیماری نیست. حل بیماری در انجام تعهدات است. بازگشت اروپا و آمریکا ما هم به تعهدات خود بازمی‌گردیم، اقدام موثر در برابر اقدام موثر.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات نایب رئیس مجلس مبنی بر اخراج بازرسان آژانس از سوم اسفند گفت: قانون راهبردی مجلس به شکل کامل روشن است. ممکن است ایشان به بند ششم آن ارجاع داده باشند که می‌گوید در صورتی که طرف مقابل به تعهدات‌شان عمل نکنند، نظارت فراپادمانی پایان می‌یابد که به معنای اخراج بازرسان آژانس نیست.

آمریکایی‌ها نگران اخراج از عراق هستند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تحریم فالح الفیاض (رییس سازمان حشد الشعبی عراق) و حوثی‌ها توسط آمریکا اظهار داشت: بعید نیست دولت ورشکسته آمریکا در روزهای پایانی میراث دیگری از خود به جای بگذارد. این اقدامات محکوم است. اقدام آمریکا درباره حوثی‌ها و فالح فیاض محکوم است و ملال‌آور شده است. اینکه مسئول یک نهاد دولتی این چنین مورد هدف آمریکا قرار بگیرد، نه تنها محکوم است بلکه ناظر به شکست نیز است.

خطیب‌زاده اضافه کرد: آمریکایی‌ها در عراق نگران اخراج هستند. در یمن نیز سال‌ها از یک جنگ نابرابر و شرم‌آور حمایت کردند که 20 میلیون یمنی در محاصره قرار گرفتند. این محاصره بدون حمایت آمریکا ممکن نبود. هیچ کشور سرکشی در این منطقه نمی‌تواند اقدامی انجام دهد مگر آنکه به واقعیت‌های منطقه احترام بگذارد. دور نیست زمانی که با این گروه‌های مسئول و بومی مذاکره کنند.

وی درباره زمان اجرای قانون اقدامات راهبردی توسط ایران تصریح کرد: فکر می‌کنم هفته آخر فوریه باشد. دقیق‌تر از آن را می‌شود از ستاد برجام یا اداره‌کل حقوقی پرسید.

آمریکا شریک اقدامات و جنایات صدام علیه ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی درباره اتهام پامپئو مبنی بر داشتن سلاح شیمیایی توسط ایران خاطرنشان کرد: آمریکا همان کشوری است که وقتی فاجعه حلبچه رخ داد، تلاش کرد قربانی را به عنوان مسبب معرفی کند در حالی که به خوبی می‌دانست صدام چه فاجعه و جنایتی علیه ایران و کردها انجام داد.

خطیب زاده با بیان اینکه آمریکا در روزهای پایانی خود تلاش می‌کند واقعیت‌ها را مخدوش کند، گفت: آمریکا شریک اقدامات و جنایات صدام علیه ایران است. مشاهده گزارش وزارت خارجه آمریکا ساختگی بودن آن را نشان می‌دهد. آنها باید حداقل اسم کشور آلمان را می‌آوردند.

وی در پاسخ به سوال دیگری، تحولات هفته اخیر آمریکا را داستانی کامل عنوان کرد و گفت: شرم‌آورترین دولت آمریکا به شرم‌آورترین شکل ممکن در حال اخراج است و اقداماتی که علیه کشورهای دیگر با زور و قلدری جلو می‌برد، به صورت عریان در خانه خود دید. همان اتاقی که دستور شهادت سردار سلیمانی و جنگ تمام عیار علیه ایران را داد، همان اتاق دستور جنگ علیه دموکراسی در آمریکا را داد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه این وعده تاریخ است که هیج اقدامی نمی‌کنیم مگر آنکه خودتان نتیجه‌اش را مشاهده کنید، عنوان کرد: اقدامات فراوانی که رژیم ترامپ نشان داد، به دنیا ثابت کرد که چه کسی چه اقداماتی انجام داد. چهار سال هر کاری علیه ایران انجام دادند. خون‌های ناحقی در منطقه از افغانستان و عراق و شرق دور و آفریقا ریختند. اتفاقات آمریکا سندی است که نشان می‌دهد ما با چه رژیمی مقابله کردیم.

ادامه دارد...

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top