رئیس‌جمهور در تماس تلفنی نخست‌وزیر بریتانیا: زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تضمین منافع ایران محدود است

رئیس‌جمهور حفظ برجام بدون آمریکا را امکان‌پذیر اما بدون حضور و تأمین منافع ایران، غیرممکن خواند و با تأکید بر نقش مهم اتحادیه اروپایی در این مقطع حساس اظهار داشت: منافع تهران در برجام باید به‌طور دقیق و صریح تضمین شود.

به گزارش نبأپرس، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه در تماس تلفنی "ترزا می" نخست وزیر بریتانیا با وی، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با پایبندی به برجام، تأمین منافع ملی خود را دنبال می‌کند گرچه متأسفانه طرفهای مقابل در اجرای تعهدات خود، عملکرد رضایت‌بخشی نداشته‌اند.

روحانی بااشاره به نقش بریتانیا در مذاکرات هسته‌ای از سال 2003 تا تصویب برجام به‌عنوان یک توافق برد ــ برد، اقدام آمریکا را مبنی بر خروج از برجام، غیرقانونی، غیرمسئولانه و مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل دانست.

رئیس جمهور با بیان اینکه زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تضمین منافع ایران، محدود است، اظهار داشت: منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، گاز، پتروشیمی و روابط بانکی و سرمایه گذاری باید به‌طور شفاف مشخص و تضمین شود.

روحانی نشست هیئت‌های کارشناسی و جلسه روز سه‌شنبه وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان به‌همراه رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران را بسیار مهم دانست و ابراز امیدواری کرد این جلسه بتواند منافع تهران را با حفظ برجام، تأمین کند.

رئیس جمهور، نقش برجام را در تقویت صلح و امنیت در منطقه بسیار مهم برشمرد و در عین حال تأکید کرد که مسئولیت عواقب هر وضعیتی که در قبال برجام پیش آید، به‌عهده آمریکا است.

روحانی اضافه کرد: در برجام دو طرف تعهداتی دارند و این پذیرفتنی نیست که تنها یک طرف به تعهداتش عمل کند.

وی با اشاره به نقش تعیین‌کننده سه کشور اروپایی در حفظ برجام، مقاومت اروپا را در برابر تحریمهای ثانویه آمریکا، حرکتی شجاعانه و موجب حفظ جایگاه و اعتبار جهانی اروپا برشمرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه حفظ امنیت خاورمیانه برای ایران و جهان بسیار مهم است، تأکید کرد: برای حفظ امنیت این منطقه، همه کشورها باید تلاش کنند.

روحانی در ادامه وضعیت غمبار ملت یمن را مورد توجه قرار داد و با بیان آمادگی ایران برای همکاری با سازمان ملل و کشورهای اروپایی جهت تأمین صلح و امنیت این کشور تصریح کرد: بحران یمن راهکار نظامی ندارد و وظیفه همگان است که برای جلوگیری از کشتار مردم بیگناه در این کشور تلاش کنند.

نخست وزیر بریتانیا نیز در این تماس تلفنی با قدردانی از پایبندی ایران به حفظ برجام تأکید کرد: هدف اتحادیه اروپا حفظ برجام است و ما با همکاران اروپایی، تمام تلاش خود را برای حفظ آن و بهره‌مندی ایران از مفاد این توافق به‌کار می‌گیریم.

خانم "می" به نشست روز سه‌شنبه وزرای خارجه سه کشور اروپایی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر خارجه ایران در بروکسل اشاره کرد و گفت: در این نشست کشورهای اروپایی بسته‌ای از پیشنهادات برای حفظ برجام آماده کرده‌اند.

وی با ابراز اینکه اتحادیه اروپا همان‌طور که در بیانیه خود اعلام کرده، ایران را یک شریک متعهد و قابل اعتماد می‌داند، گفت: در این راستا بسیار مهم است که همه طرف‌ها برای حفظ برجام تلاش کنند.

رئیس جمهور کشورمان و نخست وزیر بریتانیا همچنین در این تماس تلفنی تأکید کردند که به رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای خود در این عرصه ادامه خواهند داد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top