روحانی: باید تردد به حداقل ممکن برسد/انتقال تعطیلات نوروز به زمانی دیگر عملی نیست/ به شایعه‌ها توجه نکنیم

رئیس‌جمهور گفت: باید ترددها در شهر و معابر و اماکن به حداقل ممکن برسد.برخی‌ها پیشنهاد کردند دولت تعطیلات نوروزی را حذف کند و آن را به فصل و زمان دیگری که کرونا نباشد منتقل کند، اما این کار عملی نیست.

 به گزارش حوزه دولت نبأپرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جلسه دولت با بیان این مطلب که امسال در روزهای پایان سال مردم با مسائل و مشکلاتکه امروز مردم با آن مواجه هستند  تقریبا در دهه‌های اخیر در تاریخ کشور و بسیاری از کشورها بی سابقه بوده است،  اظهار داشت: بدانید که ویروس کرونا اختصاص به کشور و منطقه ای ندارد و به نوعی به مسافرت و تردد تاثیر دارد و فشارهای فراوانی به اقتصاد جامعه وارد کرده است. بنابراین این موضوع را باید جدی بگیریم.

وی افزود:‌ از مردم می‌خواهیم که  این مساله را جدی بگیرند. اینکه در برابر بیماری کرونا چه باید بکنیم و چه اقداماتی انجام دهیم، تقریبا به یک نسخه واحدی رسیده‌ایم و بر آن تاکید داریم.  این زنجیره شیوع از یک فرد شروع می‌شود و فرد وارد جمعی می‌شود و آن جمع را آلوده می‌کند و آن جمع هم به جمع دیگری می‌روند و آنان دچار مشکل می‌شوند. این زنجیره‌ای است که از نقطه‌ای شروع می‌شود و از نقاط بین شهری و حتی بین کشورها هم عبور کند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: پس اولین مساله قطع این زنجیره است و اما چگونه زنجیره را قطع کنیم مهمترین مساله ضدعفونی است؛ اگر دست‌ها را خوب بشوییم و ضدعفونی کنیم زنجیره از این جا قطع می‌شود و از دست ما به دست دیگری نمی‌رود نفوذ نمی‌کند و این برای قطع زنجیره تاثیرگذار است. به ذهن بعضی‌ها تردد یعنی اگر از تهران به شهر دیگر رفتیم  و اگر از شمال تهران به جنوب، شرق و غرب تهران رفتیم ،عیب ندارد، این طور نیست. وقتی می‌گوییم سفر خطرناک است منظور سفر داخل استان هم هست که خطرناک است.

روحانی گفت: باید تردد در شهرها و معابر و اماکن و مکان‌های عمومی به حداقل ممکن برسد. مگر کاری که ضروری باشد تازه آن وقت هم بر اساس اصول و پروتکل باید آن را رعایت کنیم. یک فردی از یک استان از این شهر به آن شهر می‌رود و می‌گوید این سفر داخل استان است و همه باهم هستند و تفاوتی نمی‌کند، ‌درست نیست. چه اینکه از استانی به استان دیگر و چه اینکه از درون استان و در شهرهای مختلف استان تردد کنند و چه بین روستاها تردد کنند،  بنابراین توصیه این است تا حد امکان تردد باید به حداقل ممکن برسد.

وی با اشاره به برخی پیشنهادها مبنی بر اینکه تعطیلات عید به زمان دیگری منتقل شود، گفت:  در آستانه تعطیلات نوروزی هستیم. برخی‌ها پیشنهاد کردند دولت تعطیلات نوروزی را حذف کند و آن را به فصل و زمان دیگری که کرونا نباشد منتقل کنیم، اما این کار عملی نیست. 

رئیس‌جمهور اضافه کرد: برخی‌ها فکر می‌کنند در این موضوع یک وزارت ما بنام وزارت بهداشت درگیر است و گاهی گله می‌کنند که این را باید کل کشور و همه وزرا و مسئولین باید بیایند. باید بگویم در این ستاد و در این همکاری تمام  دولت درگیر است. من هفته ای یکبار در این جلسات حضور دارم.

وی بر همین اساس خاطرنشان کرد:  بخشی از دولت تلاش می‌کنند که زندگی عادی مردم بگذرد. زندگی عادی مردم یعنی یعنی برق، آب، گاز، بنزین و مسایل مالی و پولی و کالای اساسی باشد.  تلاش ما این است که زندگی مردم به شرایط بحرانی غیرقابل تحمل تبدیل نشود، دنبال این هستیم که شرایطی باشد که مردم بتوانند البته با مراعات همه اصول و سختی‌های ویژه ای که دارد زندگی کنند. همه وزیران ما امروز درگیر هستند.

وی افزود: ‌تمام وزیران اقتصادی و مسوولین ما درگیر این مساله هستند. از رییس سازمان برنامه و بودجه گرفته برای این که اگر جایی نیاز به پول باشد تامین مالی کند. از معاون اقتصادی رییس جمهور که موظف است جلسات لازم اقتصادی  در این زمینه را مرتبط برگزار کند. وزیر اقتصادی و رییس بانک مرکزی ما درگیر هستند برای تامین ریال و دلار برای اینکه چیزی بخریم. کالاهای اساسی مردم و آنچه که برای پزشکی لازم است و تمام بخش های تحقیقاتی و علمی ما درگیر هستند.

روحانی  ادامه داد: معاونت فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم ، وزارت دفاع و تمام بخش‌هایی که توان دارند باید در این زمینه کار کنند. کیت، ماسک و وسیله ای که مورد نیاز است. راجع ریشه یابی و نحوه مقابله با آن همه فعال هستند. یک نفر نیست که در دولت ما درگیر نباشد.

وی گفت: این گونه تعبیر شده که رییس جمهور و وزیر کشور مسوولیتی ندارد و وزیر بهداشت و درمان گرفتار شده است و همه بار به دوش او است. البته وزیر بهداشت و درمان و همه همکاران آنها بار سنگینی را بر دوش دارند. پزشکان و پرستاران، بیمارستان‌های مختلف و مراکز درمانی، بهداشتی آنها یک مسوولیت بسیار سنگینی را بر دوش دارند. باز هم از آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم. دست آنها را می‌بوسیم. از رهبرمعظم انقلاب تشکر می‌کنیم که کادر درمانی ما که در این راه صدمه می‌بینند و جان خود را فدا می‌کنند به عنوان شهید خدمت محسوب شوند چرا که آنها در خط مقدم هستند.

رئیس‌جمهور گفت:‌ امروز نیروهای مسلح ما همه پای کار هستند. سپاه و ارتش ، بسیج همه پای کار هستند. هرجا که نیاز به بیمارستان است نیروهای مسلح اعلام آمادگی کردند و گفتند ما 10 هزار تخت برای نقاهتگاه آماده داریم و 3500 تخت درمانی آماده داریم. 

رییس جمهوری ادامه داد: مسوولیت سنگینی بر دوش وزارت صنعت معدن و تجارت گذاشته شده است و این که لجستیک کار و تامین مواد به عهده آنها است همانطور که برای همه کارخانه ها و اقتصاد و تولید کشور مسوولیت سنگین دارد.  وزارت صمت مسئولیت کامل دارد که هرچه وزارت بهداشت و درمان می گوید در این زمینه تهیه و در اختیار قرار دهد.
وی ضمن تشکر از شهرداری‌ها گفت:  باید تشکر ویژه از آنها کنم که شهر را نظافت و ضدعفونی می کنند که این یک بار سنگینی بر دوش آنها و کمک بزرگی برای شکست کرونا است.

روحانی تصریح کرد:‌ دیروز برخی استانداران نگرانی‌ها داشتند که مصرف آب بالا رفته است و ممکن است دچار مشکل شویم. از وزیر نیرو سوال کردیم و ایشان هم پاسخ کتبی دادند. مردم نگرانی برای برق و آب در این ایام نداشته باشند و برای انرژی و سوخت نگرانی نداشته باشند. تمام وظایفی که به روابط خارجی ما مربوط می‌شود بر دوش وزیر خارجه است. حالا چه برای کمک‌های خارجی و چه همکاری‌های بین‌المللی و سایر امور باشد بر دوش وزارت حارجه است و این وزارتحانه با همه توان در حال انجام است. بخش آموزشی ما گرچه تعطیل است و در آینده زود اعلام ‌می‌کنند از چه زمانی‌ کلاس‌های درس دایر می‌شود. اما در این همین فرصت هم تلاش‌های خوبی کردند.

روحانی ادامه داد:‌ وزارت کشور ما مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش دارد ما طبق مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی که مربوط می شود به تاریخ هفدهم اسفند مصوبات بسیار مهمی داشتیم و مقام معظم رهبری همه این مصوبات را تایید کردند و یک پشتوانه بسیار قوی و خوبی برای همه ما است. در این مصوبه آمده که ستاد ملی هر چه تصویب می‌کند همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و این مصوبات برای تمام ارکان کشور تمام دستگاه‌ها، نهادها، نیروهای مسلح نیروهای دولتی و حتی نیروهای خصوصی دستگاه‌های خصوصی لازم اجراست.

رئیس‌جمهور ادامه داد: به شایعات این روزها توجه نکنیم. این شایعات گاها در فضای مجازی و گاهی به رسانه‌ها و روزنامه‌ها و حتی به صدا وسیمای ما منتقل می‌شود. من نمی‌دانم! باید به آنها هم فیلتری ماسکی گذاشته شود تا شایعه نرود به آنجا. مجری دلش برای رئیس‌جمهور تنگ می‌شود و می‌گوید دو روز است فلانی را ندیده‌ام. البته این خوب است دلشان برای ما تنگ می‌شود اما همه دارند تلاش می‌کنند. نگذاریم شایعات  روح مقاومت مردم را دچار مشکل کند. از کرونا خطرناک‌تر، ترس است. وحشت است. اضطراب است. 

این خبر تکمیل می‌شود ...

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top