روحانی: تحول در رفتار ایران با آمریکا از توبه آنها آغاز می‌شود/کلید در اختیار واشنگتن است/ اینکه بخواهد با حسن روحانی عکس بگیرد امکان‌پذیر نیست

رئیس‌جمهور گفت: هرگونه تحول در رفتار ما با آمریکا از توبه آنها آغاز می‌شود. آنها باید به تعهداتشان برگردند و راه و مسیر خطایی که انتخاب کردند را عوض کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت نبأپرس ،‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن با اشاره به موضوع تحریم‌ها گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران و دولت دوازدهم نسبت به روابط خارجی با دنیا تغییر نکرده و ما از روز اول که آمدیم شعارمان تعامل سازنده با جهان بود. 4سال دولت یازدهم را با این شعار طی کردیم و در این 2 سال دولت دوازدهم نیز با همین شعار پیشرفتیم و مقام معظم رهبری در آغاز این دولت اعلام کردند که سیاست ما تعامل گسترده با جهان است یعنی ایشان یک گام هم فراتر از گام دولت را بیان کردند.

وی ادامه داد: ما با همین مبنا حرکت می‌کنیم، ما خواهان تنش با دنیا نیستیم بلکه خواهان امنیت منطقه و جهان و خواهان همکاری با همه کشورهای دوست هستیم و آماده‌ایم به مقررات بین الملی در چارچوب منافع ملی و امنیت ملی حرکت کنیم. به این دلیل ما مسیری را بنام توامندتر کردن ایران و قدرت ملی‌مان انتخاب کردیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: هرچه قدرت ملی افزایش یابد،امید دشمنان به توطئه علیه ما کمتر می‌شود و خدای ناکرده هرچه قدرت ما فرسوده شود دشمنان امید و طمع بیشتری نسبت به کشور خواهند داشت. اصل برای ما امنیت و منافع ملی و پیمودن آرمان‌های انقلاب است؛ لازم باشد با کسی حرف می‌زنیم و در جایی که باید بایستیم، می‌ایستیم و دفاع می‌کنیم. در برابر زورگو می‌ایستیم اما هدف نهایی ما عظمت، سرافرازی و قدرت ایران است.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر کشور توانمندی از لحاظ دفاعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و سیاسی داخلی و خارجی باشیم کسی نمی‌تواند ما را شکست دهد و این اساس و منطق ماست و  ما با این منطق حرکت می‌کنیم. آنچه در هفته‌های اخیر درباره مذاکره با جهان انجام دادیم و امروز هم انجام می‌دهیم بر همین مبنا استوار است و قدرت ایران احقاق حقوق مردم و ایستادگی در برابر بدخواهان برای دستیابی به آرمان‌های بلند جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: به همین دلیل در رأس کار همانطور که در سخنان دیروز تاکید کردم، تولید ملی در رأس است و اگر رونق تولید در کشور به وجود آمد و اگر توانمند، ثروتمند و قدرتمند شدیم می‌توانیم به راحتی از این پیچ و خم‌ها عبور کنیم. یکی از قدرت‌های ما قدرت دیپلماسی و سیاسی است و ما با دیگران حرف می‌زنیم و مذاکره می‌کنیم تا منافع و حقوق مردم را تامین کنیم اما آنهایی که تحریم را بر مردم ما روا داشتند و اقدام به تروریسم اقتصادی کردند، هرگونه تحول در رفتار ما با آنها از توبه آنها آغاز می‌شود و این را بارها گفته‌ام و آنها باید به تعهدات خود بازگشته و باید راه و مسیر خطایی که انتخاب کردند را عوض کنند و بیایند در خدمت منافع و امنیت جهان و با احترام متقابل انقلاب ما و حقوق ملت را به رسمیت شناخته و از خطاها برگردند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: در رابطه ایران با آمریکا بدون آنکه آمریکا از تحریم‌ها دست بردارد و خط بکشد روی این مسیر غلطی که انتخاب کرده شاهد هیچ تحول مثبتی نخواهیم بود؛ کلید تحولات مثبت در اختیار واشنگتن است، اگر می‌خواهند در منطقه ما از امنیت بیشتر برخوردار باشند و اگر با اینکه ادعای می‌کنند می‌خواهند با کشورهای منطقه روابط بهتری داشته باشند و آنطور که ادعا می‌کنند که از ایران هیچ چیز نمی‌خواهند جز اینکه ایران بمب اتم نسازد که البته به گفته آنان نیست چه بگوید و نگویید و تاثیری هم ندارد. چون اراده ما بر پایه سلاح متعارف است و دنبال سلاح‌های شیمیاسی و نامتعارف نمی‌رویم و نرفتیم، نه به خاطر اخم و تشر شما بلکه به خاطر اعتقاد و اخلاق و فتوای رهبری‌مان.

روحانی تصریح کرد: اگر فقط نگرانی شما این است، این نگرانی برطرف شده و اولین قدم را بردارید، بدون این قدم قفل باز نمی‌شود؛ از تحریم برگردید و از تمامی تحریم‌های علیه ملت ایران را برگردید، اگر همه تحریم‌ها را برداشته شود و در برابر ملت ایران سر تعظیم فرود آوردید آن‌وقت شرایط دیگری است. دولت دوازدهم بر مبنای منافع ملی حرکت می‌کند، ما مرد مذاکره بودیم و دنیا هم این را قبول دارد و ما اهل آن هستیم و دو سال با 6 قدرت جهانی مذاکره کردیم و الان هم با4+1 مذاکره می‌کنیم و راه ما روشن است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اگر به تعهدات خود برگشتند ما هم کامل به تعهدات‌مان عمل می‌کنیم، ما دنبال حل مسائل و مشکلات از راه معقول هستیم اما دنبال عکس نیستم، اینکه کسی بخواهد با حسن روحانی عکس بگیرد این امکان‌پذیر نیست البته فتوشاپ آن امکان‌پذیر است؛ مگر آنکه روزی از تمام تحریم‌های ظالمانه دست برداشته و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند، آن‌وقت شرایط جدیدی است و می‌شود روی آن فکر کرد و بر مبنای منافع ملی حرکت می‌کنیم. بنابراین امروز بزرگترین وظیفه ملی و انقلابی ما کمک  به تولید است و تولید را باید از پیشران‌های تولید آغاز کنیم.

به گزارش نبأپرس ،‌ رئیس‌جمهور در ابتدای این مراسم، اظهار داشت: خوشحالیم که در روزهای هفته مبارک دولت که بنام دو شهید عزیزمان شهیدان رجایی و باهنر نامگذاری شده هستیم و امیدواریم بتوانیم از مسیر و راه مخلصانه آن دو شهید برای کشورمان و برای رفاه ملت‌مان استفاده کنیم چنان که آن دو شهید اینطور بودند.

روحانی افزود: در دوره آشنایی با این دو بزرگوار چه قبل و بعد از انقلاب و چه زمانی که نماینده مجلس شورای اسلامی بودند و وقتی که مرحوم رجایی نخست وزیر و آقای باهنر وزارت را عهده‌دار و چه زمانی که مسئولیت ریاست جمهوری و نخست وزیری را عهده‌دار شدند در تواضع آن دو نفر سر سوزنی تغییر ندیدم و رجایی و باهنر همان رجایی و باهنرِ قبل از انقلاب بودند.

وی گفت: این مهم است که در فراز و نشیب زندگی، در روزهای سخت و راحت روح، قدرت، اراده، توانایی و تواضع انسان در برابر مردم تغییر نکند. برخی هستند روح کوچکی دارند و با یک مقام و ترفیع و درجه و مدرک خودشان را گم می‌کنندو گاهی هم راه خود را گم می‌کنند، مرحوم رجایی و باهنر و سایر شهدا مانند آقایان مطهری و بهشتی به ما آموختند که چگونه زندگی کنیم.

رئیس‌جمهور با ذکر خاطره‌ای از این دو شهید یادآورد شد: در اواخر سال 59 جلسه‌ای در نخست وزیری داشتیم؛ آقای رجایی آن زمان نخست وزیر بود؛ در جلسه آن شب شهید بهشتی، مقام معظم رهبری، مرجوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آقای باهنر و برخی دوستان دیگر بودند. این جلسه حدود ساعت 22 بود که شهید رجایی پشت میز نشسته بود و گفت کارم را انجام می‌دهم و کنار شما می‌آیم. حین صحبت آقای بهشتی اشاره کرد که آرام‌تر حرف بزنید؛ مرحوم رجایی پشت میز خوابش برده بود و آقای بهشتی گفت 48 ساعت است او نخوابیده. اینان با این روحیه و اخلاص و ایمان و فداکاری زندگی کردند.

روحانی اظهار داشت: برای خدمت به مردم سرکار برویم و از صبح که به سرکار می‌رویم تا لحظه‌ای که توان داریم کار کنیم و به این افتخار کنیم و خدمت به مردم افتخار است. اگر چنین روحیه‌ای داشته باشیم می‌توانیم مشکلات را حل کنیم و خداوند این قدرت، هوش و اراده را به ما داده و ما اهل ایران بافرهنگ و تمدن و مسلمان هستیم و با فرهنگ قرآن و پیامبر(ص) و ائمه(ع) می‌توانیم از مشکلات با وحدت و یکپارچگی عبور کنیم.

وی تصریح کرد: مایه افتخار است که عملیات اجرایی 100 هزار واحد مسکونی آغاز شده و امیدواریم قولی که وزیر راه و شهرسازی داده که 500 هزار واحد مسکونی نیمه تمام را تکمیل کند و 400 هزار واحد جدید نیز بسازند و همه اینها تا پایان دولت دوازدهم است.

این خبر تکمیل می‌شود...

انتهای پیام/

 
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top