سرلشکر باقری: مسیر عدالتی که شکل گرفته مورد رضایت مردم و مطلوب حکومت اسلامی است هرچند خوشایند عده‌ای نباشد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: عدالتی که مطلوب حکومت اسلامی است و می‌تواند موجب رضایت مندی مردم شود مدتی است به خوبی پیش گرفته شده است هرچند که خوشایند عده‌ای نباشد.

 به گزارش خبرنگار دفاعی نبأپرس ، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در اولین همایش ملی حکمرانی اسلامی که پیش از ظهر امروز دوشنبه(20 آبان) در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، گفت: حکمرانی اسلامی موضوع بسیار مهم و اساسی و به عنوان گام اول است و امید داریم که بتوانیم با آموزش مناسب بتوانیم در این مسیر موفقیت بیشتری داشته باشیم.

وی همچنین به انواع حکم‌رانی‌ها در تاریخ جهان اشاره و تاکید کرد : در تاریخ شاهد انواع حکمرانی‌ها بوده‌ایم و میان این حکم رانی‌ها تفاوت بسیاری وجود داشته، اما نقطه مشترک آنها این است که این حکم رانی ها بر اساس اوامر الهی نبوده است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد : امروز بر همه آشکار شده که حکم رانی‌ها بر اساس مکاتب انسانی مانند  سوسیالیست و لیبرالیسم راه به جایی نمی‌برد،  انقلاب اسلامی یک ایده جدید حکمرانی را معرفی کرده است. 

سرلشکر باقری، افزود : امام خمینی (ره) این ایده را مطرح کرد که بر اساس فرامین الهی می‌شود یک نوع حکومت الهی را تشکیل داد، انقلاب اسلامی با نفس طاغوت داخلی و نفس استکبار جهانی و سردادن شعار نه شرقی و نه غربی تلاش کرده که کشور را بر اساس فرامین الهی اداره کند. 

وی با تاکید بر اینکه استفاده از فرامین الهی و بهره برداری از آیات الهی دست مایه درستی است که اگر با صحت کامل صورت گیرد می تواند موجب رفاه ، آسایش ملت شود،گفت : این چنین حکم رانی دو بار در صدر اسلام برقرار شد و بعد از آن افرادی به حکومت رسیدن که هیچ بهره‌ای از اسلام نبرده بودند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد : قانون مداری  یکی از اصول اساسی در حکومت امام علی (ع) است، اگر قانون حاکم باشد، امور بدون فشار پیش می رود و نتیجه زودتر حاصل می شود. 

سرلشکر باقری تاکید کرد :مسئله بعدی،  پاسخگویی مسئولان به ملت و خداوند متعال است، مسئولان باید خود را در مقابل مردم و خداوند پاسخ گو بدانند و بر عملکرد خود دقت و نظارت داشته باشند.

وی همچنین شفافیت و مبارزه با سو استفاده از قدرت را از دیگر اصول حکمرانی در اسلام و حکومت امام علی (ع) دانست و افزود :عدالت از اصول اساسی در حکومت امام علی (ع) بود و ایشان می فرمودند که اگر بیت المال را کابین زنان تان کرده باشید آنها را باز پس می گیرم ، عدالتی که مطلوب حکومت اسلامی است و می‌تواند موجب رضایت مندی مردم شود، آن چیزی که چند وقتی است به خوبی پیش گرفته شده، هرچند که خوشایند عده‌ای نباشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد : در جنگ جهانی دوم ارتش به دلیل اینکه فرماندهان آن وابسته بودند و به ملت وابستگی نداشتند، مقاومتی در برابر متجاوزان نکردند ، اما بعد از انقلاب ما توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی،  جنگ تحمیلی و بعد از آن با تهدید مستقیم آمریکا مواجه شدیم، در کنار آن با اقدامات منافقین و ترور مواجه شدیم که تعداد زیادی از مردم شریف ما را به شهادت رساندند و بعد از آن با تروریسم فرا منطقه ای روبرو بودیم. 

سرلشکر باقری ادامه داد: انقلاب اسلامی با همه این تهدیدات و البته تحریم، با رهبری رهبر انقلاب و امام خمینی ره، دشمن را  کیلومتر ها از مرز ها دور کرد و امروز در حوزه دفاعی مانند حوزه موشکی و مخابرات حرف های بسیاری برای گفتن در سطح منطقه و جهان داریم.

وی افزود : نیروهای مسلح ما توانستند روش های نبرد بومی را طراحی کنند و همچنین یک قدرت اطلاعاتی و امنیتی ایجاد کند که دشمن را در عرصه های مختلف با شکست روبرو کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد :تبعیت از ولایت فقیه و خود باوری از دلایل پیروزی ها و موفقیت های ایران اسلامی در عرصه نظامی است، ما از شکست ها درس گرفته و موفقیت ها را گسترش داده و روش ها را به دور از تعصب اصلاح کرده و به مردم تکیه داریم و اینها موجب پیروزی و پیشرفت عرصه نظامی و دفاعی شده است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه ما امروز به هیچ کشور یا ابر قدرتی وابسته نیستیم و کاملا به خود متکی هستیم، گفت : اینها بخشی از تجارب ماست ، البته در عرصه های مختلف مانند سیاست خارجی ، اقتصادی و ... تجاربی بسیار غنی و ارزشمندی به دست آورده ایم که باید از آنها بهره برداری و نقاط ضعف را تقویت کرد.

وی همچنین  به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است اشاره کرد و گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب اسلامی روش حکمرانی و آینده انقلاب و نظام اسلامی را ترسیم کرده اند که در این مسیر تبعیت از ولایت فقیه و استقامت راه رسیدن به موفقیت است، ایشان جوانان را موتور حرکت انقلاب اسلامی می دانند، در بیانات مقام معظم رهبری نظام آموزش و پرورش و همه دستگاه های که در تربیت و آموزش نقش دارند را خطاب قرار داده و بر اهمیت کار آنها تاکید کرده اند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به ضرورت تشکیل دانشگاه حکمرانی، افزود: آموزش حکمرانی برای آینده و پیشرف انقلاب اسلامی بسیار مهم است، زیرا نسل اول انقلاب در حال کنار رفتن و روی کار آمدن نسل های بعدی انقلاب هستیم پس باید تجارب گرانبهای سالهای گذشته به آنها منتقل شود.

وی ادامه داد :بهره مندی از علوم انسانی غربی مناسب پیشرفت انقلاب اسلامی نیست،: علوم غربی و بهره برداری از اساتیدی که علوم غربی را با ظاهری اسلامی به جوانان منتقل کنند نمی تواند ما را به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برساند ، پس در این مسیر باید هدف را بلند گرفت و با تدوین سرفصل ها، اصول مدیریت و حکمرانی اسلامی را به مسئولان آموخت.

سرلشکر باقری تصریح کرد :سپری کردن دوران مدیریت حکمرانی اسلامی برای کلیه مدیرانی که به تازگی به مسئولیت می رسند را بسیار ضروری است، ما در نیروهای مسلح چند سالی است که آموزش فرماندهانی که به تازگی به مسئولیت رسیده اند را پیش گرفته ایم و به نتایج بسیار خوب و مطلبی رسیده این ، این دوره آموزشی موجب می شود فرماندهان با آنچه پیش از آنها گذشته آشنا شوند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top