ظریف طرح روحانی برای تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس را تشریح کرد

وزیر امور خارجه طرح رئیس‌جمهور کشورمان برای تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس با حضور کشورهای منطقه را تشریح کرد.

به گزارش نبأ پرس محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران در نیویورک جزئیاتی را در خصوص طرح رئیس‌جمهور حسن روحانی برای تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس با حضور هشت کشور منطقه تشریح کرد.

به گزارش ایرنا، ظریف در این نشست گفت: تنگه هرمز نه تنها از لحاظ استراتژیک مهم است، ابتکار هرمز یا ایده ائتلاف برای امید را رییس جمهوری ایران مطرح کرده که بسیار برای ما جدی است.

وی گفت: این ابتکار چرخشی از مفهوم خرید امنیت به سمت اتکا به خود مردم منطقه و همکاری میان آنهاست. اینها بنیان امنیت در منطقه هستند و بدون آنها امنیت، خیالی دست نیافتنی در منطقه خواهد بود.

ظریف خاطر نشان کرد: برخی از کشورهای منطقه آنچنان بچه گانه رفتار می‌کنند که از کاربرد نام خلیج فارس خودداری می‌کنند. این در حالی است که تا 50 سال پیش، سربرگهای دولت عربستان "الخیج الفارسی" را درج می کرد.

ظریف که در یک صبحانه کاری با خبرنگاران صحبت می‌کرد، در خصوص طرح رئیس‌جمهور ایران برای تأمین امنیت خلیج فارس گفت: «ائتلاف دریایی در خلیج فارس در ابتدا کشورهای ایران،‌ عراق، عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، عمان، کویت و احتمالاً یمن را در بر می‌گیرد.»

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top