عملیات ویژه آمریکایی‌ها برای نجات فرماندهان داعش در افغانستان + عکس

برای اولین بار جزئیات عملیات ویژه نیروهای آمریکایی در افغانستان برای نجات فرماندهان داعشی که به اسارت طالبان درآمده بودند را منتشر کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل نبأپرس ، حدود دو هفته پیش خبری از عملیات نیروهای آمریکایی علیه افراد طالبان و گروه تروریستی داعش در رسانه‌های افغانستان و همچنین رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد و مانند صدها خبر از این دست، بدون اهمیت پنداشته شد و همه به راحتی از کنار آن عبور کردند.

اما این عملیات هوایی آمریکایی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و ابعاد ویژه‌ای دارد که در زیر به شرح آن می‌پردازیم:  

تیر و مرداد 97 - آغاز عملیات طالبان علیع داعش در شمال افغانستان

اواسط تیر ماه 1397  خبر آغاز درگیری‌های شدید میان افراد طالبان و افراد گروه تروریستی داعش در شهرستان «درزاب» ولایت جوزجان در شمال افغانستان منتشر شد.به گفته فرماندهان طالبان این عملیات نزدیک به دو ماه زمان برد و در آن بسیاری از افراد داعش کشته شدند.

فرماندهان طالبان در شمال افغانستان می‌گویند، عملیات آن‌ها بر علیه داعش و پاکسازی این مناطق از حضور آن‌ها با پیشرفت‌های زیادی همراه بود که یک باره ورق برمی‌گردد. آمریکایی‌ها با انجام عملیات هوایی مناطق حضور افراد گروه طالبان را بمباران کردند و پس از آن بالگرده‌های ارتش افغانستان در شهرستان درزاب حاضر و رهبران ارشد داعش را به مناطق امن منتقل کردند.

در این عملیات دو نکته مهم وجود دارد که به آن‌ها کمتر اشاره شده و تعمدا بسیاری به راحتی از کنار آن عبور کرده‌اند.

1- فرد اصلی که در ویدئو مشاهده می‌شود «مولوی حبیب‌الرحمان» رهبر داعش در شمال افغانستان است که توسط بالگردهای ارتش افغانستان به مناطق امن در ولایت جوزجان منتقل شده است. او پس از کشته شدن «قاری حکمت‌الله» جانشین وی شد. به گفته طالبان هدف اصلی حمله آنها به داعش، کشتن این فرد بود اما با کشته شدن تعداد زیادی از افراد وی، آمریکایی‌ها با بمباران استحکامات طالبان توانستند وی و برخی افرادش را نجات داده و با خود ببرند.

2- تا پیش از عملیات نیروهای آمریکایی برای نجات حبیب‌الرحمان و نیروهای تحت امر وی، طالبان توانسته بودند تعدادی از فرماندهان و اعضای داعش را به اسارت خود درآوردند و این ضعف مهمی برای آمریکایی‌ها بود زیرا آن‌ها به شدت نگران درز اطلاعات از طریق این افراد بودند.

با این حال طالبان تا انتها عملیات خود را علیه داعش به انجام رساندند و توانستند مقر فرماندهی و زندان گروه ترورریستی داعش را به تصرف خود درآورند.

 در آن زمان برخی رسانه‌ها اعلام می‌کنند که طالبان و داعش با همکاری یکدیگر در حال مبارزه در شمال افغانستان هستند و با استفاده از عدم حضور رسانه‌ای در این مناطق بر این موضوعات دامن می‌زنند. در ویدئو زیر فرماندهان طالبان پس از شکست داعش در حال سخنرانی هستند که موضع ان‌ها در برابر داعش را روشن می‌کند:

 اننقال اسرای گروه تروریستی داعش به بادغیس

طالبان پس از مدتی ولایت جوزجان را ترک کرده و به سمت ولایت بادغیس حرکت کردند. طالبان اسرای خارجی داعش را به همراه خود برده و پس از انتقال آن‌ها به شهرستان «جوند» برای در امان ماندن از حملات آمریکایی‌ها تصمیم می‌گیرند به سمت روستای صعب‌العبور «پنج‌بز» ولایت بادغیس بروند و در آنجا زندانیان داعش را نگهداری کنند.

مسیر زمینی رسیدن به روستای پنج‌بز بسیار سخت و صعب‌‌العبور است و به این ترتیب طالبان می‌توانستند زندانیان داعشی خود را با خیال راحت در آنجا نگه‌دارند.

عملیات انتقال این زندانیان داعش و خانواده‌های آن‌ها به پنج‌بز در همان تابستان 1397 انجام می‌شود اما این نگرانی همچنان برای آمریکایی‌ها وجود دارد و نیروهای امنیتی سازمان «سیا» عملیات جستجوی خود را برای نجات آن‌ها در شمال افغانستان ادامه می‌دهند.

زندان طالبان، اسرای خارجی داعش و اعترافات جدید

گروه طالبان در نهایت در گوشه‌ای از روستای پنج‌بز محلی را برای نگهداری اسرای داعش در نظر گرفته و خانه‌هایی را در اطراف آن برای نگهداری زنان و کودکان این افراد گروه تروریستی داعش اختصاص می‌دهد.


طالبان در همان روستا محلی را برای حضور کودکان و زنان همراه این افراد گروه تروریستی داعش اختصاص می‌دهند که در زیر تصاویری از آن را مشاهده می‌کنید:

 

پس از استقرار طالبان در روستای پنج‌بز و آرام شدن اوضاع، بازجویی از زندانیان داعشی آغاز می‌شود که حاوی نکات مهمی است. ( به زودی در گزارش جداگانه‌ای اسامی، ملیّت و  فیلم و شرح اعترافات این اسرای داعشی در دست طالبان را منتشر می‌کند. )

 «امین‌الله»، فرار از زندان و هماهنگی با آمریکایی‌ها


پس از مدتی اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهد و آن فرار «امین‌الله ازبکستانی» یکی از اسرای داعشی از زندان طالبان است. موضو عی که به اخراج زندان‌بان طالبان و حبس وی منجر می‌شود.

 امین‌الله یکی از سرشناس‌ترین فرماندهان داعش در شمال افغانستان است. اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد که از ابتدای حضور در افغانستان، وی ارتباط خوبی با نیروهای امنیتی آمریکایی مستقر در افغانستان برقرار می‌کند.

آمریکایی‌ها در ابتدا تلاش می‌کنند تا از وی به عنوان نفوذی در میان طالبان استفاده کرده و با استفاده از اطلاعات او عملیات‌هایی را علیه گروه طالبان در شمال افغانستان انجام دهند.

پس از مدتی اقدامات وی در میان طالبان آشکار شده و امین‌الله در کنار قاری حکمت‌الله و پس از وی مولوی حبیب‌الرحمان در صف داعش شروع به مبارزه با طالبان می‌کند که در نهایت در عملیات درزاب به اسارت در‌می‌آید.

امین‌الله در اعترافات خود می‌گوید که حدود 19 سال پیش از ازبکستان عازم مناطق قبایلی در مرز افغانستان و پاکستان شده و سال‌هایی همراه با القاعده بوده است.

تا زمان فرار امین‌الله از زندان، آمریکایی‌ها علی‌رغم تمام تلاش‌های اطلاعاتی و جاسوسی و استفاده از پهپادهای خود نتوانسته بودند اطلاعاتی از مکان نگهداری افراد گروه تروریستی داعش در زندان طالبان بدست آورند و این موضوع با عث تحقیر آنها شده بود.

اطلاعات بدست آمده حاکی از آن است که امین‌الله پس از فرار از زندان، بلافاصله به سراغ آمریکایی‌ها رفته و اطلاعات محل نگهداری زندانیان داعش نزد گروه طالبان را در اختیار آن‌ها قرار داده و آمریکایی‌ها برای عملیات نجات آمادگی می‌گیرند.

انجام عملیات نجات

آمریکایی‌ها با بررسی جغرافیای روستای پنج‌بُز و محل نگهداری اسرای داعشی و همچنین با توجه به صعب‌العبور بودن مسیر و استعداد نظامی طالبان به این جمع‌بندی می‌رسند که با عملیات هوایی و هلی‌بُرن نیرو می‌توانند افراد گروه تروریستی داعش را نجات دهند.

شامگاه 23 دی ماه 97 عملیات نجات افراد گروه تروریستی داعش آغاز شد. ابتدا نیروی هوایی آمریکا با بمباران مناطق اطراف زندان طالبان و کشتن تعدادی از افراد این گروه تا حدی منطقه را برای حضور افراد خود آماده می‌کنند. پس از آن بالگردهای آمریکایی با حضور در منطقه و هلی‌بُرن نیروهای خود اقدام به کشتن محافظان زندان کرده و تمامی افراد گروه تروریستی داعش را نجات داده و با خود می‌برند.

با این حال این نخستین بار نیست که آمریکایی‌ها دست به چنین اقداماتی می‌زنند. پیش از این و در جریان مبارزه گروه طالبان با افراد گروه تروریستی داعش در غرب افغانستان، نیروهای آمریکایی در حمایت از داعش بارها مواضع طالبان را بمباران و افراد سرشناس داعش از جمله ملاننگیالی رهبر داعش در غرب افغانستان را با بالگرد به پایگاه‌های نظامی خود منتقل کرده‌اند.

گزارشهای بعدی در همین باره متعاقباً منتشر خواهد شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top