قانون نظارت بر انتخابات شوراها تغییر می‌کند

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی از تغییر قانون انتخابات شوراها خبر داد.

به گزارش نبأپرس، پس از برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، آسیب‌شناسی درباره قانون و نحوه برگزاری این انتخابات انجام شد، در همین راستا محمد محمودی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: جمع‌بندی این آسیب‌شناسی در قالب طرحی به مجلس ارائه شد که در کمیسیون نیز مصوب شد و در نوبت بررسی در صحن پارلمان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در این طرح برخی از قانون انتخابات اصلاح یا مواردی به آن اضافه شده است، ادامه داد: در این طرح پیشنهاد شده نظارت بر انتخابات شوراها از سوی مجلس به شورایی [متشکل از] 9 تا 11 نفر بیرون از مجلس سپرده شود.

نماینده مردم شهریار و شهر قدس در مجلس تصریح کرد: پیشنهاد شده اعضای این شورا برای نظارت بر انتخابات شوراها متشکل از یک قاضی با رتبه بالای 10 با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه، نماینده وزارت کشور، نماینده شورای نگهبان و نهادهای ذی‌ربط باشند.

عضو کمیسیون شوراها و اامور داخلی مجلس با ابراز اینکه در طرح ارائه‌شده پیشنهاد شده تا نمایندگان در شورایی که تشکیل می‌شود حضور نداشته باشند، اضافه کرد: پیشنهاد شده که کمیسیون‌ها مانند شوراها و کمیسیون اصل 90 از خارج مجلس افرادی به‌مانند استاندارانی را که تجربه برگزاری انتخابات را داشتند با بررسی صلاحیت آنها چند برابر ظرفیت به صحن علنی معرفی کنند تا با رأی نمایندگان برای عضویت در شورایی که تشکیل می‌شود، معرفی کنند.

محمودی اظهار داشت: در طرحی که تدوین شد، مقرر شده متناظر با  شورای مرکزی که تشکیل می‌شود، شوراها نیز در استان‌ها تشکیل شوند و به بررسی صلاحیت کاندیدهای انتخابات شوراها بپردازند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top