موسوی: قطعنامه وضعیت حقوق بشری ایران، گزینشی، غرض‌ورزانه و سیاسی است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که قطعنامه وضعیت حقوق بشری ایران مبتنی بر نگرش گزینشی، غرض‌ورزانه، تقابل‌آمیز و با اهداف سیاسی است که ایران آن را محکوم و مردود می‌داند.

به گزارش نبأپرس، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طرح قطعنامه وضعیت حقوق بشر ایران در هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی را که توسط کانادا با حمایت برخی کشورهای غربی مبتنی بر نگرش گزینشی، غرض‌ورزانه، تقابل‌آمیز و با اهداف سیاسی تهیه و تصویب شده است مردود شمرد و محکوم کرد.

سید عباس موسوی همسویی جبهه صهیونیسم و رژیم‌های مرتجع منطقه با این قطعنامه را که به هر نوع هنجار حقوق بشری بی‌اعتنا و حامی تروریسم، افراطی‌گری و ناقض حقوق بنیادین بشر هستند دلیل روشنی بر نامشروع بودن آن دانست و افزود: استفاده سیاسی و ابزاری از حقوق بشر و به‌کارگیری استانداردهای دوگانه در این حوزه مغایر با ارتقای پایدار حقوق بشر است.

موسوی در ادامه اظهار داشت: به‌رغم این واقعیت، رویکرد حامیان این قطعنامه اتخاذ «استانداردهای دوگانه» در خصوص وضعیت حقوق بشر کشورها و تسری موضوع به مجامع بین‌المللی به‌ویژه سازمان ملل است و بر این اساس از اینکه سازوکارهای سازمان ملل متحد مورد چنین سوء استفاده‌هایی قرار گرفته‌اند ابراز تأسف می‌نماییم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی رویکرد مخرب حامیان این قطعنامه را در رابطه با جمهوری اسلامی ایران واجد اشکالات و ایرادات متعدد، از جمله استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر، نادیده گرفتن ارزش‌ها، باورها و ویژگیهای خاص فرهنگی جوامع مختلف، عدم توجه به واقعیتها در نتیجه تأثیرپذیری از فضای رسانه‌ای و تبلیغاتی علیه کشورمان و بی‌توجهی و سکوت نسبت به نقض گسترده حقوق بشر ملت ایران در نتیجه اعمال تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی دانست.

موسوی در خاتمه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم‌سالار دینی است که در چارچوب تعهدات مذهبی و اخلاقی و پایبندی به قانون اساسی و قوانین عادی خود و معاهدات بین‌المللی، در راستای توسعه و ارتقای حقوق بشر در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی گام برداشته و در عمل نیز خود را متعهد به رعایت آن می‌داند.

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top