چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟|آل‌اسحاق: همه ظرفیت‌های قوی شدن را داریم، ایراد از تصمیم‌گیران غیرانقلابی و سیاست‌زده است

آل اسحاق با تأکید براینکه باید در کنار علم اقتصاد، تفکر انقلابی نیز در تصمیم گیری های اقتصادی دخیل باشد، گفت: اثر تحریم‌های خارجی در کشور ۳۰ درصد بیشتر نیست و ۷۰ درصد این نارسایی‌ها مربوط به نظام فکری، برنامه‌ریزی مدیریتی و فضای حاکم در اقتصاد است.

 به گزارش نبأپرس، یحیی آلاسحاق فعال اقتصادی،   در پاسخ به این سوال که چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟ اظهار داشت: برای اینکه در مقابل تهدید و تحریم‌های خارجی اقتصاد مقاوم شود الزاماتی در بخش حاکمیت و در بخش تولیدکننده، مصرف‌کننده، رسانه‌ها و فضای عمومی وجود دارد.

وی با طرح این پرسش که آیا اقتصاد ما به ذات ضعیف است و آورده اقتصادی در کشور وجود ندارد که بتواند به رشد و توسعه کمک کند، افزود: براساس شاخص‌های جهانی، نیروی انسانی که از مهمترین آورده‌های اقتصادی است، در کشور ما وضعیت بسیار مناسبی دارد چرا که نه تنها نیروی جوان کمتر از 30 سال و تحصیل‌کرده کمتر از شاخص‌های جهانی نداریم بلکه بیشتر هم داریم.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه از نظر مهندسی در نیروی انسانی سومین کشور جهان هستیم، گفت: توسعه نیروی انسانی در کشور ما وجود دارد و هیچ کسری و کمبودی در این زمینه نداریم؛ آورده دیگر اقتصادی براساس شاخص‌های جهانی مربوط به منابع طبیعی، نفت، گاز و انرژی است که در این خصوص نیز موقعیت خیلی خوبی داریم.

آل اسحاق موقعیت جغرافیایی را آورده دیگر اقتصادی دانست و گفت: از نظر موقعیت جغرافیایی بهترین موقعیت را در منطقه داریم، حاب منطقه هستیم؛ با 15 کشور به صورت مستقیم ارتباط داریم که این آورده بسیار خوبی است.

به گفته وی از نظر معادن، امور زیربنایی و آورده‌های ضروری اقتصاد هیچ مشکلی برای توسعه نداریم و تمام امکانات را داریم.

این فعال اقتصادی ایراد بزرگ در بروز مشکلات اقتصادی را در نظام حاکمیتی، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی دانست و گفت: نظام تدبیر و تصمیم‌گیری در حوزه اقتصادی مشکل اساسی دارد؛ مدیریت اقتصادی مشکل دارد و باید اصلاح شود.

* 30 درصد مشکلات ناشی از تحریم است و 70 درصد از ضعف مدیریتی

آل اسحاق با تأکید براینکه تهدیدها و تحریم‌های بیرونی مربوط به یکی دو سال اخیر نیست و تمام 40 سال اخیر وجود داشته است، افزود: اثر تحریم‌های خارجی در کشور 30 درصد بیشتر نیست و 70 درصد این نارسایی‌ها مربوط به نظام فکری، برنامه‌ریزی مدیریتی و فضای حاکم در اقتصاد است.

وی با تأکید براینکه اقتصاد کشور ما با شاخص سیاسی سامان می‌یابد و سیاست زده است، افزود: خوب و بد اقتصاد با شاخص‌های سیاسی متر می‌شود در حالیکه باید نظام تدبیر متناسب با شاخص‌های جمهوری اسلامی تنظیم شود و با توانایی علمی و عمل به شعارهای انقلابی اقدام شود.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه در حوزه‌های علمی اقتصادی کمبود متخصص نداریم، افزود: اما این افراد با شعارهای انقلابی نمی‌خواهند اقتصاد را اداره کنند و با ترفندهای غربی دنبال اصلاح اقتصاد هستند ولی راه حل مشکلات اقتصاد تحقق آرمانهای انقلاب است.

آل اسحاق گفت: چرا در حوزه نظامی و صنایع نظامی یا هسته‌ای موفق هستیم اما در اقتصاد نه؟حتما در زمینه نظامی و هسته‌ای هم تخصص علمی لازم است ولی در کنار این تخصص ابزار و شاخص‌های انقلابی ملاک بوده که به این سطح از موفقیت رسیده‌ایم.

* سیاست اقتصادمان در خیمه انقلاب نیست

وی با بیان اینکه در اقتصاد با شاخص‌های سکولار عمل می‌کنند، گفت: منش و سیاست اقتصاد کشورمان در خیمه انقلاب نیست؛ اگر فضای آرمانی حاکم در صنایع نظامی به حوزه‌های اقتصاد و مدیریت نیز منتقل شود به طور قطع وضعیت تغییر خواهد کرد.

این فعال اقتصادی با تأکید براینکه مدیریت اقتصادی دو لبه علم اقتصاد و مدیریت و عمل به آرمانها و شعارهای انقلابی دارد، افزود: مدیران اقتصاد ایران اگر معتقد عملی به ایرانی اسلامی باشند حتماً می‌توانند به سروسامان دادن اقتصاد کمک کنند.

آل اسحاق با تأکید براینکه اگر تمام ارکان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و اجرا هدف مشترک نداشته باشند به نهضت اتلاف سرمایه، نیرو و توان انسانی ختم خواهد شد، تصریح کرد: هر کسی اگر بخواهد با یک دیدگاه اقتصاد را اداره کند کار درست نمی‌شود؛ به مانند ماشینی می ماند که هر چرخش یک جهت می‌رود. باید تمام ارکان هم‌جهت باشند.

وی افزود: مجلس، دولت، قوه قضاییه، مردم، تولیدکننده و مصرفه کننده و رسانه‌ها باید یک جهت اقتصادی داشته باشند؛ اگر مجلس یک جهت داشته باشد و دولت جهت دیگر و هر یک به سمت اهداف خود بخواهند بروند کار درست نمی‌شود و فقط اتلاف سرمایه و توان و عمر را در پی خواهد داشت.

این فعال اقتصادی با تأکید بر توافق بر استراتژی اقتصادی بین ارکان مختلف حاکمیت، گفت: در شرایطی که این هماهنگی وجود ندارد و هر دستگاهی ساز خود را می زند آمریکا دیگر نیازی به جنگ فیزیکی ندارد به راحتی با جنگ اقتصادی کار خود را پیش می‌برد و هرج و مرج را در اقتصاد ایجاد می‌کند درحالی که اگر استراتژی همگن داشته باشیم این اتفاق نمی‌افتد.

آل اسحاق با تأکید بر رعایت الزامات در عرصه اقتصادی و تصمیم‌گیری، گفت: در مسیر تصمیم‌گیری و اجرا باید در عین رعایت اصول علمی به آرمان‌های انقلابی هم توجه کرد.

* در اقتصاد سکولار بودیم

وی به دستاوردهای نظامی اشاره و تصریح کرد: اگر همان روحیه انقلابی که در عرصه نظامی وجود دارد در عرصه اقتصادی هم وجود داشت حتما می‌توانستیم در خیلی از حوزه ها خودکفا باشیم و نیازی به خارج نداشته باشیم که تحریم‌ها بخواهد رویمان انقدر اثر بگذارد.

این فعال اقتصادی به اقتدار ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: این اقتدار درحالیست که در داخل کشور برخی نمی‌توانند یک کارخانه را اداره کنند و تفاوت در این است که درعرصه نظامی علم و آرمان انقلابی ملاک است ولی در اقتصاد به صورت سکولار عمل کردیم و آرمان اسلامی انقلابی نداشتیم.

آل اسحاق با اشاره به ایام انتخابات گفت: همه می‌دانیم که چه میزان تورم، گرانی، فساد، مشکلات بانکی و اقتصادی و ... داریم اما برای حل اینها باید چه کرد؛ حداقل الان که در ایام انتخابات هستیم می‌توانیم در تشکیل یکی از ارکان مهم تصمیم‌ساز کشور کمک کنیم و نمایندگانی را به مجلس هدایت کنیم که دلسوز، متخصص و کاردان باشند.

وی تأکید کرد: اگر مجلسی روی کار بیاید که اقتصاد را بفهمد و به اقتصاد انقلابی اعتقاد داشته باشد می‌تواند با استفاده از نقشه راه اقتصاد مقاومتی به رشد اقتصاد کمک کند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه در 24 بند اقتصاد مقاومتی نقشه راه کاملا برای اقتصاد ترسیم شده است، گفت: این 24 بند نشأت گرفته از هزینه‌های 40 سال گذشته است و باید مجلس آینده آنها را پیاده و پیگیری کند.

آل اسحاق به مردم توصیه کرد: در انتخابات افرادی را انتخاب کنند که تخصص اقتصادی داشته باشند و بتوانند در جنگ اقتصادی به کشور کمک کنند.

وی تأکید کرد: باید شعارهای اسلامی انقلابی را عملیاتی کنیم تا در کنار واقعیت‌های علمی و حرفه‌ای به رشد اقتصادی نزدیک شویم.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top