کارگروه بررسی مدل واگذاری سرخابی‌ها در مجلس تشکیل شد

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس از تشکیل کارگروه برای بررسی مدل واگذاری سرخابی‌ها در مجلس خبر داد.

به گزارش نبأپرس، به نقل از خانه ملت، حمیدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و  نظارت بر اجرای اصل 44، در تشریح نشست امروز (دوشنبه، 3 دی ) این کمیسیون از بررسی نحوه واگذاری باشگاه‌های ورزشی دولتی به ویژه سرخابی‌ها با حضور رئیس‌سازمان خصوصی‌سازی، قائم مقام وزیر ورزش، نایب رئیس اتاق بازرگانی، مدیران باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس و کارشناسانی از دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌های مجلس و دانشگاه‌ها در نشست امروز خبر داد و گفت: به دلیل اینکه در سنوات گذشته تجاربی در این رابطه داشتیم و ناموفق بوده بنابراین باید به گونه‌ای عمل شود که تجارب گذشته تکرار نشود.

وی افزود: پیش از سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی بحث‌هایی در مورد واگذاری باشگاه‌ها مطرح می‌شد و چون روش و مدل مناسبی وجود نداشت. بنابراین نتیجه بخش نبود اما پس از اصل 44 چندین سال در پیوست بودجه پیش‌بینی شد و به دلیل اینکه اساسنامه سرخابی‌ها به صورت سهامی خاص بود اما مالک آنها دولت بود در لیست واگذاری‌ها قرار گرفت و چندین مرحله به مزایده گذاشته شدند اما موضوع متوقف شد.

فولادگر ادامه داد: در واقع بحث اهلیت خریدار مطرح شد و به دلیل اینکه باشگاه‌ها نام باشگاه فرهنگی – ورزشی را یدک می‌کشیدند و مربوط به حوزه فرهنگ بود. بنابراین دولت باید لایحه جداگانه‌ای ارائه می‌کرد، البته هر چند باشگاه‌ها فرهنگی- ورزشی هستند اما ساختار آنها شرکت سهامی خاص است و باید واگذار می‌شدند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه در گذشته اصلاح ساختار یا مدل واگذاری به درستی تبیین نشده بود، گفت: اما در حال حاضر که دولت تصمیم به خصوصی سازی باشگاه‌ها دارد باید تحقق یابد.

وی ادامه داد: باشگاه‌ها شرکت سهامی خاص هستند که دولت مالک آنها است و باید سریع‌تر واگذار شوند از سویی در برنامه پنجم و ششم نیز به صراحت آمده که دولت نباید در ورزش حرفه‌ای هزینه کند.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بنابراین به دلیل آنکه دولت به دنبال خصوصی‌سازی باشگاه‌ها است بر آن شدیم که با تشکیل جلسه‌ای کارشناسی در مورد مدل واگذاری‌ها بحث و گفت و گو و به نتیجه برسیم.

فولادگر افزود: در این نشست پیشنهادهای مختلفی در مورد واگذاری مبنی بر اینکه آیا اگر فردی اهلیت داشته باشد، شرکتی وابسته به نهادهای عمومی یا دولتی باشد یا تعاونی تشکیل شود و هواداران سهام تعاونی را بخرند می توانند متقاضی خرید باشند مطرح شد که در نهایت قرار شد اگر ارزش نشان یا برند تجاری باشگاه‌ها تعیین شود، می‌توانند حالت بورسی پیدا کنند؛ البته لازمه این کار این است که اساسنامه باشگاه‌ها اصلاح و سهامی شوند تا بتوانند به بورس راه پیدا کنند و چنانچه می‌خواهند به صورت مزایده باشد باید در این رابطه کار کارشناسی انجام شود.

وی ادامه داد: مقرر شد فرآیندی که دولت براساس آن دنبال واگذاری باشگاه‌ها است و باشگاه‌ها باید اطلاعات مالی و اساسنامه خود را ارائه کنند، متوقف نشود اما به فوریت کارگروهی متشکل از اشخاص حقوقی برای بررسی موضوع تشکیل شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: در نهایت مقرر شد فرآیندی که دولت براساس آن دنبال واگذاری باشگاه‌ها است و باشگاه‌ها باید اطلاعات مالی و اساسنامه خود را ارائه کنند، تداوم یابد و متوقف نشود اما به فوریت کارگروهی متشکل از اشخاص حقوقی یعنی وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال، باشگاه‌ها، سازمان خصوصی‌سازی، وزارت امور اقتصاد و دارایی، اتاق بازرگانی و تعاون، مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات و دو نماینده از کمیسیون اصل 44 و کمیسیون فرهنگی تشکیل و با تشکیل جلساتی کارشناسی در سازمان خصوصی‌سازی بر روی مدل واگذاری باشگاه ها بحث و گفت و گو و مشورت‌های لازم انجام شود.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 مجلس شورای اسلامی افزود: انتظار می‌رود پس از تشکیل چندین جلسه کارشناسی در سازمان خصوصی‌سازی و در نهایت تشکیل نشستی در کمیسیون اصل 44 به جمع بندی نهایی و مدل و روشی برای واگذاری‌ها برسیم که مبتنی بر قوانین اصل 44،  برنامه ششم و بودجه باشد.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top