کمالوندی: تاسیسات فردو برداشت اورانیوم ۲۰ درصدی را آغاز کرد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت فرایند تولید اورانیوم ۲۰ درصد بیش از ۲۴ ساعت طول می‌کشید اما با فناوری‌های جدید اکنون این مدت به ۱۲ ساعت کاهش یافته است.

 به گزارش نبأپرس، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت فرایند تولید اورانیوم 20 درصد بیش از 24 ساعت طول می‌کشید اما با فناوری‌های جدید اکنون این مدت به 12 ساعت کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در دو آبشاری که به این مهم اختصاص داده شده غنی سازی 20 درصدی در حال انجام است. 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این اتفاق در راستای اجرای اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بوده است ، عنوان کرد: این اقدام در راستای حراست و صیانت از حقوق مردم ایران انجام شده و این اتفاق در 12 ساعت به سرانجام رسیده است.

کمالوندی توضیح داد: سال 1389 نیز سوخت 20 درصد را تولید کرده بودیم و ظرفیت رخ داده جدید نیست. ما توانایی غنی سازی بالاتر از 20 درصد را هم به راحتی داریم و درحال بررسی آن هستیم.

علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز گفت: دقایقی پیش فرآیند تولید اورانیوم با غنای 20درصد در فردو آغاز شده است و تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی‌شده UF6 به دست خواهد آمد.

کاظم غریب آبادی نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اعلام کرد که آغاز غنی‌سازی 20 درصدی در تأسیسات فردو در حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته و مدیرکل آژانس نیز طی گزارشی آغاز تولید اورانیوم تا غنای 20 درصد را تأیید کرده است.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top