۱۴ هزار منزل مسکونی در سیستان وبلوچستان بازسازی می شود

چابهار - رئیس جمهور گفت: ۱۴ هزار منزل مسکونی شهری و روستایی توسط بنیاد مسکن در سیستان و بلوچستان بازسازی می شود.

به گزارش نبأپرس، حجت الاسلام حسن روحانی، عصر امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران سیستان و بلوچستان در چابهار اظهار داشت: خداوند را شکرگزارم که یک بار دیگر به ما فرصت داد تا همراه جمعی از وزیران و مسئولان در خدمت مردم سیستان و بلوچستان باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه موضوع بلایای طبیعی یک موضوع فراگیر در نقاط مختلف جهان است، افزود: باران به عنوان رحمت الهی هم نعمت بزرگی است و هم برخی اوقات مشکلاتی به وجود می‌آورد.

وی ادامه داد: متأسفانه در باران اخیر مشکلاتی برای مردم جنوب سیستان و بلوچستان پیش آمده، خانه‌ها را آب گرفته و راه‌های ارتباطی و مسیرهای رفت و آمدهای مردم دچار مشکل شده و اموال آنها از بین رفته است.

حجت الاسلام روحانی گفت: خوشبختانه در حال حاضر برق روستاها وصل شده و آب اکثر روستاها هم وصل شده است اما همچنان مردم این روستاهای سیل زده با مشکلاتی مواجه هستند که رسیدگی و رفع خواهد شد، اما این هماهنگی جای خوشحالی و تقدیر دارد.

وی با بیان اینکه این حادثه باعث می‌شود، تکمیل بسیاری از طرح‌های توسعه استان سیستان و بلوچستان تسریع شود، بیان کرد: درست است که سیل برای مردم سیستان و بلوچستان مشکلاتی ایجاد کرد، اما در آینده برای این استان منشأ خیر خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به ابلاغ دستور بازسازی منازل آسیب دیده از سیلاب اخیر در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ۱۴ هزار منزل مسکونی شهری و روستایی توسط بنیاد مسکن در سیستان و بلوچستان بازسازی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت خود را موظف می‌داند که خسارت‌های سیل را جبران می‌کند، افزود: دولت همه توان و امکان خود را برای بازسازی خسارت‌های استان سیستان و بلوچستان به کار می‌گیرد.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: اینکه همه مسئولان و مردم اعم از شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان در کنار هم هستند نشان دهنده وحدت، اتحاد و همدلی مردم این نقطه از ایران اسلامی است و جای بسی خوشحالی دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه وحدت و همدلی نیاز امروز کشور است، گفت: خوشبختانه در سایه این وحدت و همدلی اتفاقات خوبی در سیستان و بلوچستان رغم خورده است و این استان جایگاه بسیار مهمی در کشور و ایران دارد.

بندر چابهار پیشانی توسعه کشور است

وی از استان سیستان و بلوچستان و بندر چابهار به عنوان پیشانی توسعه کشور یاد کرد و افزود: ظرفیت بندر چابهار در فاز اول طرح توسعه آن ۲.۵ میلیون تن هدف گذاری شده بود که در فاز دوم آن برای توسعه بندر شهید بهشتی ظرفیت آن به ۸.۶ میلیون تن افزایش یافت.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اینکه در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار حدود ۱۱ میلیون تن است، ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان در دولت تدبیر و امید جایگاهی جهانی پیدا کرده است و امروز چابهار برای بسیاری از کشورها مرکز تردد و حمل و نقل شده است.

وی بیان کرد: موضوع گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان هم کار بسیاری مهمی بود که در دولت یازدهم با روشن شدن مشعل در زاهدان آغاز شد که باید با جدیت در دیگر نقاط استان هم دنبال شود.

رئیس جمهور افزود: پروژه راه‌آهن هم در استان آغاز شده و رهبر معظم انقلاب اجازه دادند ۳۰۰ میلیون یورو برای تکمیل راه‌آهن چابهار اختصاص یابد که در آینده خواهید دید که راه‌آهن، کشتی، اتوبان و فرودگاه در کنار هم در این استان خواهد بود و این موجب یک تحول بزرگ می‌شود.

وی در ادامه به موضوع برجام اشاره کرد و تصریح کرد: ما در یک جاده‌ای حرکت می‌کردیم که حرکت کاملاً درست بود اما دشمنان ما در مسیر ما پل‌ها را تخریب کردند و طبیعی است که حرکت کند می‌شود اما ما ناامید نیستیم و حتماً به هدف می رسیم.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اینکه شرایط کشور را باید بر مبنای شرایط روز دید، تصریح کرد: کسی این توافق را زیر پا گذاشت که عامل شرّ و بدبختی برای منطقه و دنیا است.

وی گفت: شما اگر به عملکرد دولت آمریکا در نقاط مختلف دنیا از جمله پاکستان، افغانستان، عربستان، عراق، سوریه و یمن توجه کنید، متوجه می‌شوید که آنچه امروز عامل شرّ و بدبختی برای ایران است فقط شرّ برای ایران نیست بلکه برای کل منطقه و کل دنیا است.

وی افزود: مردم ما در موضوع توطئه دشمنان که سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را ترور کردند، با شجاعت و مقاومت یکبار دیگر اتحاد خود را نشان دادند. سردار سلیمانی سال‌ها برای امنیت این استان، کشور و منطقه خدمت کرد و مردم ما قدردان این سردار دلاور بودند.

حجت الاسلام روحانی بیان کرد: همه دنیا شاهد بود که دشمنان چگونه سردار ما را مظلومانه در زمانی که در میدان نبرد نبود به شهادت رساندند، آن هم سرداری را که در جبهه‌هایی حضور داشت که کسی جرأت نمی‌کرد به آنها ورود کند.

دولت دوازدهم با همه توان در مسیر صحیح منافع ملی حرکت می‌کند

وی گفت: البته دولت دوازدهم با همه توان در مسیر صحیح منافع ملی حرکت کرده و می‌کند و به هیچ عنوان در پیمودن این مسیر به خودمان تردیدی راه نمی‌دهیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: اینکه فقط در استان سیستان و بلوچستان ۸ هزار میلیارد تومان طرح در زیرساخت‌های آب و برق در جریان است یعنی ما ناامید نشده ایم و مسیر را تغییر نداده ایم.

وی بیان داشت: البته دشمن وقفه‌هایی ایجاد کرده اما ما راه خودمان را با قدرت ادامه می‌دهیم و شاهد آن هم اینکه در سال ۹۸ همه شاخص‌های اقتصادی ما نسبت به سال ۹۷ بهتر شده است که نتیجه تلاش مردم و مسئولان است.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی کشور در ۶ ماهه اول سال نسبت به سال گذشته مثبت بوده است، افزود: ما در سال ۹۸ موفق شدیم که جلوی رشد تورم در کشور را بگیریم.

وی ادامه داد: البته ما از هر فرصتی برای حل مسئله با دنیا استفاده می‌کنیم و ما حاضر هستیم از همه توان خود برای پیشرفت کشور استفاده کنیم و قطعاً خداوند هم پیروز نهایی را شامل حال ما خواهد کرد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top