سیدزاده: فروش نیم‌بهای بلیط سینما مستلزم توافق سینمادار و تهیه‌کننده است

شورای صنفی نمایش اعلام کرد که فروش بلیط نیم‌بها به جز روزهای سه‌شنبه در سینما ممنوع است. امیر سیدزاده تهیه‌کننده سینما معتقد است اگر قرار باشد سینمایی به‌صورت نیم‌بها بلیت فروشی کند باید با توافق سینمادار و تهیه‌کننده باشد.

به گزارش نبأپرس، شورای صنفی نمایش در جلسه اخیر خود اعلام کرد که فروش بلیط نیم‌بها به جز روزهای سه‌شنبه در سینما ممنوع است، این در حالی است که چند سینما بدون مصوبه قانونی با فروش بلیط نیم‌بها سعی در جذب مخاطبان بیشتری داشتند.

در شرایط کنونی جامعه ما که بسیاری از خانواده‌ها با وضعیت بد اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند یکی از تفریحات خانواده‌ها استفاده از سینما بود که با گرانی بلیط سینما خیلی از آن‌ها از سینما رفتن محروم شدند. در این شرایط شاید بلیط نیم‌بها می‌توانست به افزایش تعداد مخاطبان سینما کمک کند اما این اقدام مستلزم مصوبه‌های قانونی و موافقت نهادهای مرتبط است نه تصمیمات فردی سینماداران. سید امیر سیدزاده تهیه‌کننده سینما در گفت‌و‌گو با تسنیم به بررسی مصوبه اخیر شورای صنفی نمایش و تاثیرات آن بر میزان مخاطبان سینما پرداخت.

امیر سیدزاده درباره ترفند فروش بلیط نیم‌بها توسط سینمادار‌ها توضیح داد: در ایام هفته روز سه‌شنبه برای فروش بلیت نیم‌بها تعیین شده است این روز در گذشته روز شنبه بود. مشکلی برای جابجایی این روز نیست اما در گذشته قانونی بود که بیان می‌کرد سینماها می‌توانند با تفاهمی که با شرکت‌ها، موسسات و نهادها می‌کنند مثلاً برای دانش آموزان یا کارکنان آن نهاد، شروع به فروش بلیت نیم‌بها کنند اگر قرار باشد این مصوبه بر این قانون تاثیر‌گذار باشد سینمادار را برای روشن نگه‌داشتن چراغ سینمای خود دچار مشکل می‌کند سینمادار می‌تواند از هر ترفند مطلوب و مثبتی برای سرپا نگه داشتن خود استفاده کند.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «سهیلا شماره 17»،‌ در مورد افزایش قیمت بلیط سینما بیان کرد: من به عنوان یک تهیه‌کننده فکر می‌کنم بین صاحبان آثار، تهیه‌کننده‌ها و سینمادارها باید تبادلی مثبت انجام شود تا چرخ سینما بتواند سالم حرکت کند و به انحراف کشیده نشود یکی از مشکلاتی که امروز در سینما وجود دارد افزایش بی‌رویه قیمت بلیط سینما است. سینمادار و صاحب فیلم  هردو می‌خواهند از این مسئله نفع ببرند اما اگر به آمار فروش فیلم‌ها در گذشته و حال نگاهی بیاندازیم و مقایسه کنیم متوجه می‌شویم از تعداد تماشاگران کاسته شده اما رقم ریالی فروش بالا رفته است یعنی ما مخاطبان کمتری داشته‌ایم ولی با گران کردن بلیط فروش بیشتری کردیم.

وی ادامه داد: این شیوه حرکت موثری در عرصه فرهنگ نیست یعنی ما نتوانستیم تماشاگر اضافه کنیم و عملا انتقال فرهنگ صورت نگرفته است که البته من با توجه به فیلم‌های هجوی که سینما را احاطه کرده‌اند بهتر می‌دانم تماشاگر در خانه خود بنشیند و سینما نرود و انتقال فرهنگ صورت نگیرد مگر اینکه فیلم‌های ارزشمند ساخته شود فیلمی که بتواند مخاطب را متعالی کند و به سمتی ببرد که به خدا نزدیک شود.

    مسئولان فرهنگی به جای دغدغه مالی، دغدغه‌های محتوایی داشته باشند

سیدزاده درباره تاثیر ممنوعیت فروش بلیط نیم‌بها در روز‌های غیر سه‌شنبه بر تعداد مخاطبان سینما، گفت:‌ با محدود کردن روزهای بلیط فروشی به صورت نیم‌بها می‌توان شاهد ریزش مخاطب بود اما وقتی در سینما فیلمی عرضه نمی‌شود که ارزش این همه تلاش را داشته باشد بهتر است تماشاگر به سینما نیاید. مسئولین فرهنگی باید به جای آنکه دغدغه مالی داشته باشند دغدغه‌های محتوایی و فرهنگی داشته باشند امروزه رسانه‌های ما تنها به وجه مالی توجه دارند و درباره پول  صحبت می‌کند و می‌گویند فلان فیلم چقدر توانست فروش کند و نمی‌گویند این فیلم بر چند نفر تاثیر گذاشت و توانست چند نفر را انسان کند. الان کسی به این مسئله توجه ندارد از مسئول فرهنگی گرفته تا کسی که در سینما کاری جزئی انجام می‌دهد. هیچکس به این فکر نمی‌کند که سینما در حال حرکت به کدام سمت است. همه درباره مسائل مالی صحبت می‌کنند و هیچکس از ارزش‌ها حرفی نمی‌زند و این مسئله دغدغه و درد من است.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top