آیت‌الله اراکی: آزادی‌خواهانِ مخلص را به تلاش برای وحدت بین ملتهای اسلامی فرا می‌خوانیم

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب طی نامه‌ای، آزادی‌خواهان مخلص متمدن را به تلاش برای وحدت بین ملتهای اسلامی و تحکیم پیوندهای همکاری، تقریب مذاهب و فرهنگ گفتگو بین گروه‌های مختلف فرا خواند.

به گزارش نبأپرس، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب با حضور در دفتر مرکزی سازمان دیانت ترکیه، با پروفسور"علی ارباش" ریاست این سازمان دیدار و نامه آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب را تقدیم ریاست این سازمان کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

علامه پروفسور "علی ارباش"
رئیس سازمان دیانت ترکیه
با سلام و احترام

بر شما پوشیده نیست که امت ما طی چند قرن با نوعی ضعف و سستی مواجه شده است که منجر به از هم گسیختگی و از بین رفتن وحدت آن شده و جایگاه خود را به عنوان امتی برتر، بین امتهای دیگر از دست داده است؛ به همین خاطر، آزادی خواهان مخلص متمدن را به تلاش برای وحدت بین ملتهای اسلامی و تحکیم پیوندهای همکاری، تقریب مذاهب و فرهنگ گفتگو بین گروه‌های مختلف فرا می‌خواند.

در ادامه این گونه تلاشها، مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی در تهران شکل گرفت و این مجمع برای تحقق اهداف خود، اقدام به برگزاری سمینارها و کنفرانسها بین علمای جهان اسلام کرد.

سپس دانشگاه مذاهب اسلامی برای جمع بین اساتید و دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی تأسیس شد؛ این اساتید و دانشجویان بر اساس مذاهب خود تا مرحله دکتری، تدریس و تحصیل می‌کنند تا جو علمی-عملی را ایجاد کنند که تبلور فکر تقریب باشد و گفتگو از مذاهب در جوی علمی و به دور از روح طایفه‌گرایی انجام شود.

ایده تأسیس چنین دانشگاهی در ترکیه با کمک و یاری علمای بزرگی چون شما مطرح شد تا چارچوب بررسی علمی مذاهب گسترش یابد. همچنین ایده برپایی حلقه‌های مشترک گفتگو و تجمع بین علمای مذاهب اسلامی با همکاری بین مجمع تقریب و سازمان دیانت ترکیه مطرح شد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی که حامل این نامه است، به خدمت شما می‌رسد تا نظر جنابعالی را در رابطه با دو موضوع سابق الذکر جویا شود و به نیابت از بنده از شما دعوت می‌کند تا در یک سفر کاری به ایران آمده و از نزدیک با فعالیت‌های مجمع تقریب و دانشگاه مذاهب آشنا شوید. امیدوارم این اقدام، گامی برای تحکیم صفوف و از میان برداشتن موانع گفتگو، تفاهم و دوستی بین علمای امت باشد.

شما را به خداوند متعال می‌سپارم
برادر شما
محسن اراکی
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top