امین‌زاده: تعزیه‌خوانی بستر مناسبی برای انتقال مفاهیم عاشورایی به مردم است‎

تعزیه‌خوانی را باید ایرانی‌ترین عزاداری اباعبدالله دانست که از دیرباز در بین ایرانیان رواج داشته است و در این قالب بسیاری از مقاتل بیان ‌شده است. بنابراین توجه به این بخش از عزاداری اباعبدالله بسیار مهم است.

به گزارش نبأپرس ، ناصر امین‌زاده، رییس فرهنگسرای گلستان،ضمن تسلیت ایام شهادت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، به مراسم تعزیه‌خوانی که به همت این مرکز برگزار می‌شود، اشاره کرد و گفت:برگزاری مراسمات تعزیه‌خوانی می‌تواند به افزایش دانش دینی مردم کمک زیادی بکند و آنان را با بسیاری از مفاهیم والای عاشورایی آشنا کند. چرا که یکی از بهترین الگوهای عزاداری شیعیان و نیز موثرترین راههای که می توان درانتقال مفاهیم به مخاطب کمک کند، بهره گیری از زبان هنر و تلفیق آن با آموزه های اسلامی است.

مدیر فرهنگی هنری منطقه8 به تاثیر فراوان هنر در انتقال و تبیین پیام به مخاطب اشاره کرد و  برگزاری سوگواره منطقه ای با موضوع فرهنگ عاشورا در قالب تعزیه را از جمله روش های موثر در تبیین اهداف عاشورا و قیام امام و مردم در نظر گرفت، چرا که به نظر می رسد از این رهگذر که ترکیبی از عزاداری و هنر است بهتر می توان مفاهیم بلند عاشورایی و ترویج آموزه های دینی را ضمن تعزیت به مقام شامخ اهل بیت به مخاطب منتقل کرد به همین منظور همزمان با دهه اول محرم، مراسم تعزیه‌خوانی سالار شهیدان در پارک فدک برگزار می‌شود. در این مراسم که به مدت 10 روز از ابتدای ماه محرم تا روز عاشورا ادامه‌ خواهد داشت، عاشقان به عزاداری امام حسین می‌پردازند.

وی ضمن اشاره به اهمیت توجه به تعزیه‌خوانی گفت: تعزیه‌خوانی را باید ایرانی‌ترین عزاداری اباعبدالله دانست که از دیرباز در بین ایرانیان رواج داشته است و در این قالب بسیاری از مقاتل بیان ‌شده است. بنابراین توجه به این بخش از عزاداری اباعبدالله بسیار مهم است. برگزاری مراسم های تعزیه‌خوانی که مجموعه ای از هنرهای مختلف به ویژه هنر نمایش را شامل می شود، می‌تواند به افزایش دانش دینی مردم کمک زیادی بکند و آنان را با بسیاری از مفاهیم والای عاشورایی آشنا کند.

ناصر امین‌زاده به نقش مراکز فرهنگی هنری کشور در ترویج فرهنگ عاشورایی اشاره کرد و گفت: مراکز فرهنگی و هنری کشور به ویژه فرهنگسراها، بهترین محل برای تعامل با مخاطبین و انتقال بسیاری از مفاهیم فرهنگی و دینی است. فرهنگسرا به عنوان محلی که ارتباطی مستقیم با عامه مردم دارد، بیش‌ترین تاثیرگذاری را بر آنان گذاشته و طبیعتا مسئولیت بسیار بزرگی هم بر دوش آنها است. در فرهنگسرای گلستان، برحسب نیازی که احساس شد، بستر مناسبی برای انتقال مفاهیم عاشورایی با استفاده از هنر تعزیه به مردم منطقه فراهم کردیم که امیدواریم این مراسم مورد توجه قرار گیرد.

رییس اسبق فرهنگسرای فردوس در ادامه به بیان اینکه تعزیه بهرتین الگوی نمایشی و هنری است چون مردم آن را می بیینند و از آن خسته نمی شوند و آموزه های آن نیز ماندگار است چرا که گیرایی بیشتر و اثردهی بالاتری دارد افزود: مردم با تماشای تعزیه نسبت به سایر هنرها، صحنه های نمایش را از نزدیک به واقعیت حس کرده و با آن پیوند برقرار می کنند.

وی بیان کرد مفهومی که با یک عکس، طراحی ،فیلم و پویانمایی کوتاه زیبا قابل ارائه هست شاید در نوشتار نباشد.

رییس اسبق فرهنگسرای انقلاب گفت: باید از ظرفیت هنر در راستای ترویج مفاهیم فرهنگی و دینی خیلی بیش از این استفاده کرد.

مجلس تعزیه اباعبدالله الحسین(ع) با عنوان "روزهای واقعه" به همت فرهنگسرای گلستان و با مشارکت کانون کهربای تعزیه و موسسه فرهنگی و هنری توسعه هنرهای معاصر و معاونت اجتماعی شهرداری منطقه8 در دهه اول محرم در مقبره الشهداء بوستان فدک ساعت 17 برگزار می شود.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top