تشبیهی که امام عسکری (ع) درباره طول عمر امام زمان (عج) به‌کار بردند

یکی از اساتید حوزه علمیه قم گفت که در زندگی امام عسکری (ع) چند محور مهم وجود دارد که یکی از آنها، حفاظت از وجود مقدس امام زمان (عج) و معرفی ایشان به خواص بود.

به گزارش نبأپرس، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی استاد حوزه به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری علیه‌السلام گفت: دوران حیات امام عسکری علیه‌السلام بر خلاف دوران مأمون و متوکل عباسی دوران حاکمیت ضعیف عباسیان بود و دربار بنی‌عباس در این دوران به شدت ضعیف بود و حکومت توسط خلیفه اداره نمی‌شد، بنابراین امامت امام عسکری علیه‌السلام در این 6 سال نقشی بسیار حساس است.

این استاد حوزه افزود: در زندگی امام عسکری علیه‌السلام چند محور مهم وجود دارد که یکی از آنها، حفاظت از وجود مقدس امام زمان (عج) و معرفی ایشان به خواص بود؛ هم باید مردم می‌دانستند که ایشان به دنیا آمده است و هم باید جان ایشان حفظ می‌شد.

حجت‌الاسلام رفیعی خاطرنشان کرد: روزی عثمان بن سعید همراه با 40 نفر به منزل امام عسکری علیه‌السلام آمدند و عرضه داشتند: آمدیم تا سؤالی مهم از شما بپرسیم. امام فرمود: آیا می‌خواهید بگویم برای چه به اینجا آمدید؟ شما آمدید تا از حجت بعد از من سؤال کنید. امام به داخل اتاق رفت و چند دقیقه بعد بازگشت و این در حالی بود که امام زمان (عج) روی دوش آن حضرت بود. عثمان به سعید گفت: وقتی امام علیه‌السلام با آن فرزند وارد شد، چهره آن کودک مثل ماه می‌درخشید، او شبیه‌ترین انسان‌ها به امام عسکری علیه‌السلام بود، امام نیز فرمود: او امام شما بعد از من است؛ بعد از من متفرق نشوید و گرد او جمع شوید.

وی اضافه کرد: احمد بن اسحاق می‌گوید روزی به خدمت امام عسکری علیه‌السلام رفتم و برای اولین‌بار دیدم پسری 2 یا 3 ساله همراه ایشان است. امام علیه‌السلام ایشان را معرفی کرد و فرمود: این فرزند مثل خضر و ذوالقرنین است، غیبت او طولانی است به گونه‌ای که خیلی‌ها از دین بر می‌گردند و فقط کسانی باقی می‌مانند که در اعتقاد به امامت ثابت قدم باشند.

حجت‌الاسلام رفیعی گفت: از اینگونه روایات بسیار است که اگر بخواهیم آن را دسته‌بندی کنیم چند دسته می‌شوند؛ بعضی درباره اصل وجود مقدس امام زمان (عج)، بعضی درباره غیبت طولانی ایشان، بعضی درباره وظیفه مردم در زمان غیبت و بعضی درباره شرایط سخت دوران غیبت است.

«یکی دیگر از نکات زندگی امام عسکری علیه‌السلام، ارتباط آن حضرت با شیعیان از طریق شبکه گسترده وکالت است»

وی با بیان این مطلب گفت: این وکلا کسانی بودند که در شهرهای مختلف حضور داشتند و امام علیه‌السلام از این طریق با مردم ارتباط برقرار می‌کردند، ایشان کمترین سفر را داشتند و حتی نتوانستند به مکه هم بروند و بیشتر در مدینه بودند اما ایشان در هر شهری وکیل داشت، حتی برخی نواب خاص امام زمان (عج) مثل عثمان بن سعید از قبل وکیل امام عسکری علیه‌السلام بودند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

Top