نامه ۲۱۵ نفر از علمای اهل‌سنت به سازمان ملل در محکومیت کشتار شیعیان

دویست نفر از علمای شاخص اهل سنت کشور طی نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن محکومیت کشتار شیعیان عربستان، خواستار موضع‌گیری موثر سازمان ملل متحد شدند.

به گزارش نبأپرس، بیش از 200 نفر از علمای شاخص اهل سنت کشور اعم از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، ائمه جمعه و جماعات، مدرسین و مدیران مدارس علوم دینی اهل سنت، اعضای شورای افتا و همچنین اعضای شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور در پی گردن زدن ده‌ها تن از شهروندان بی‌گناه عربستانی توسط دولت این کشور و سکوت نهادهای حقوق بشری بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، طی نامه‌ای خطاب به دبیرکل این سازمان ضمن محکومیت شدید این اتفاق از وی خواستند موضعی موثر در این خصوص گرفته و حادثه مذکور را محکوم کند.

متن نامه علمای اهل سنت کشور خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد به شرح زیر است:

دبیرکل محترم سازمان ملل متحد  جناب آقای آنتونیو گوترش

با اهدای سلام

همانگونه مستحضرید متأسفانه در چندروز اخیر ده‌ها نفر از شهروندان بی‌گناه عربستانی به بهانه اتهامات واهی تروریستی توسط دولت عربستان به شیوه ی قرون وسطایی گردن زده شده‌اند! دولت این کشور مدعی شده که این افراد، افکار تروریستی داشته و باندهای ترور را با هدف ایجاد ناامنی ایجاد کرده بودند در حالی که ناظران و آگاهان، صحت مدعای سعودی‌ها را زیر سؤال برده‌اند. متأسفانه در برابر چشمان ناظران و افکار عمومی جهان، سازمانهای ذیربط مسؤول مانند ملل متحد سکوت اختیار کرده‌اند!

متأسفانه هیئت حاکم عربستان با در پیش گرفتن سیاست اختناق و نقض آشکار حقوق شهروندانش و نیز دخالت در کشورهای منطقه و ایجاد تفرقه در بین اقوام و مذاهب، کژراهه‌ای در پیش گرفته و با تکیه بر دلارهای نفتی دست به هر جنایتی می‌زند که از جمله آنها قتل فجیع خبرنگار منتقد و معتدل سعودی، جمال خاشقچی است که به گونه‌ای دهشتناک ابتدا کشته و سپس پیکرش را قطعه قطعه کردند و به افکار عمومی دنیا و سازمان‌های بین المللی دروغ گفتند؛ در کشاکش این ماجرا بوده که اینک به این جنایت تازه دست پیدا کردند! خاطرنشان می‌کند پیشتر که شیخ باقر النمر را به شهادت رساندند اعتراضی از سوی علمای اهل سنت ایران، خدمتتان ارسال کردیم که متأسفانه مورد اعتنا و توجه لازم از سوی جنابعالی قرار نگرفت. اگر آن هنگام به درستی رسیدگی  می‌شد و از ساز و کارهای لازم نظارتی بهره می‌گرفتید چه بسا شاهد تکرار این جنایات نبودیم.

ما جمعی از علما و مدرسان مدارس علوم دینی اهل سنت در جمهوری اسلامی ایران، ضمن محکوم کردن این جنایت و اعلام انزجار، همه وجدان‌های بیدار و به خصوص ناظران و مسئولان سازمان ملل و در رأس آن، جنابعالی را به عنوان دبیرکل آن سازمان، به اعتراض مؤثر و اعلام محکومیت این جنایت هولناک فرامی خوانیم و انتظار  دارد بنا به مسئولیت مهمی که دارید از ساز و کارهای لازم برای تحقیق دقیق و مستقل درباره این جنایت اخیر و سایر موارد، بهره گیرید تا مانع تکرار چنین فجایعی در آینده شویم.

جمعی از علمای اهل سنت جمهوری اسلامی ایران

گفتنی است اخیرا 37 شهروند عربستانی که 32 تن از آنان از محبان اهل بیت علیهم السلام و طلاب علوم دینی بوده‌اند به اتهام واهی تشکیل هسته‌های تروریستی توسط دولت این کشور به شهادت رسیدند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

Top