فضاسازی دوباره گروسی: احیای برجام فایده‌ای ندارد

مدیرکل آژانس اتمی روز پنجشنبه مدعی شد که به دلیل معطوف شدن تمام توجهات جهانیان به جنگ رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و حماس، دنیا نباید به انباشت اورانیوم غنی‌شده ایران بی‌توجهی کند.

 

به گزارش نبأپرس، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه رویکرد نه‌چندان سازنده خود علیه تهران، امروز (پنجشنبه) خواستار توجه جهان به مسئله هسته‌ای ایران شد.

گروسی در مصاحبه با نشریه «فایننشال تایمز» مدعی شد که به دلیل معطوف شدن تمام توجهات جهانیان به جنگ رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و حماس، دنیا نباید خطرات تمایلات اتمی ایران را دست کم بگیرد.

وی در ادامه از سران قدرت‌های جهانی خواست که گفتگوها با ایران را از سر بگیرند و به خطراتی که انباشت اورانیوم غنی‌شده ایران دارد بیشتر توجه کنند.

مدیرکل آژانس اتمی اظهار داشت: «باید به نحوی سیستم گفتگو با ایران را بازآفرینی کرد. البته قطعا ممکن است توجهات به چیز دیگری [جنگ غزه] باشد. ولی این، مسئله [ایران] را حل نمی‌کند. حتی ممکن است آن را به دلیل بی‌تفاوتی، وخیم‌تر کند».

با وجود اینکه ایران بارها تاکید کرده چیزی بیشتر یا متفاوت از برجام را نمی‌پذیرد، گروسی مدعی شد که شاید گفتگوها با ایران به یک چارچوب جدید نیاز داشته باشد تا اینکه بخواهند همان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) را احیا کنند.

به نوشته فایننشال تایمز، وی در این‌باره ادعا کرد: «تلاش برای قراردادن یک توافق هسته‌ای در چارچوب برجام، فایده‌ای ندارد. می‌توانید دوباره به آن برجام بگویید، ولی باید برجام شماره ۲ یا چیز دیگری باشد، زیرا نیاز به تطبیق [با شرایط جدید] دارد».

مدیرکل آژانس اتمی در این مصاحبه با ادعای اینکه وضیت پیرامون برنامه هسته‌ای ایران «بسیار نامشخص» است، خواستار آمدن کشورها پای میز مذاکره و تعامل دوباره با تهران شد.

گروسی همچنین گفت که موانع دیگر بر سر راه گفتگوهای هسته‌ای با ایران، شامل عوامل انحراف توجه در داخل کشورهای مختلف از جمله شرایط سیاسی است که باعث می‌شود برخی از آنها نتوانند به‌صورت کامل با تهران تعامل داشته باشند.

وی در پایان افزود: «ما از کسی نمی‌خواهیم که به ایران فشار بیاورد، بلکه با ما تعامل کند. برای موفقیت این منظور، به حداقل اجماع بین‌المللی بر سر اینکه ایران باید واقعا با ما همکاری کند نیاز است».

مدیرکل آژانس اتمی پیش از این نیز، همکاری‌های گسترده تهران با آژانس را ناکافی ادعا کرده و درباره توانایی‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده بود.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

دکمه بازگشت به بالا