لاوروف: غرب قادر به توقف توسعه مراکز جدید قدرت در جهان نیست

وزیر امور خارجه روسیه در پایان سفر خود به اریتره، با اشاره به ناتوانی جنگ‌های ترکیبی غرب در توقف توسعه مراکز جدید قدرت سیاسی در جهان، گفت: تلاش آمریکا و اروپا برای حفظ سیاست استثمارگرانه و حفظ وابستگی در روابط با کشورهای قاره آفریقا شکست خورده است.
به گزارش نبأپرس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بامداد امروز، جمعه، در پایان سفر خود به کشور اریتره اعلام کرد که تشکیل جهان چندقطبی فرآیندی واقع بینانه و غیرقابل توقف است، بدین ترتیب جنگ‌های ترکیبی که توسط کشورهای غربی به راه انداخته شده، نمی‌تواند مانع از توسعه مراکز جدید قدرت اقتصادی و سیاسی در جهان شود.

وی افزود: اگرچه غرب جمعی، و در رأس آن ایالات متحده، که کاملاً کنترل ناتو و اتحادیه اروپا را در دست گرفته، همچنان در تلاش برای معکوس کردن این روند هستند، اما این تلاش‌ها بیهوده است. حداکثر چیزی که آنها می توانند روی آن حساب کنند، ترمز کردن‌هایی در این مسیر عینی تاریخ است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: هیچ جنگ ترکیبی از سوی غرب، از جمله جنگی که در حال حاضر در اوکراین به راه انداختند، نمی‌تواند مانع از توسعه مراکز جدید قدرت اقتصادی، نفوذ مالی و سیاسی در جهان شود. کشورهایی مانند چین و هند در حال حاضر از بسیاری جهات از ایالات متحده پیشی گرفته‌اند. ترکیه، مصر، برخی کشورهای حوزه خلیج فارس، برزیل و سایر کشورهای آمریکای لاتین به عنوان مراکز تأثیرگذار و مستقل در حال توسعه هستند. همه اینها مراکز چندقطبی آینده هستند.

لاوروف: تمایل آمریکا و اتحادیه اروپا برای بازگرداندن وابستگی استعماری آفریقا

وزیر امور خارجه روسیه همچنین یادآور شد که درخواست‌های ایالات متحده و کشورهای اروپایی از کشورهای آفریقایی برای توقف همکاری خود با روسیه مانند تلاش برای بازگرداندن وابستگی استعماری قاره آفریقا است.

سرگئی لاوروف گفت: «ما می‌دانیم که هیئت‌های آمریکایی، بریتانیایی و دیگر کشورهای اروپایی به طور مرتب در آفریقا ظاهر می‌شوند و با اصرار، یا بهتر است بگوییم با اعمال فشار، از کشورهای آفریقایی می خواهند که با روسیه همکاری نکنند و از نظم عمومی خارج نشوند که غرب، آن را با هدف بازگرداندن وابستگی استعماری به طور کلی، البته به شکلی جدید درک کرده است.»

لاوروف با اشاره به این واقعیت که قاره آفریقا دارای پتانسیل عظیمی برای توسعه اقتصادی است، غنی ترین قاره از نظر منابع طبیعی است که برای قرن‌ها مورد بهره برداری قرار گرفته، افزود: «غرب می‌خواهد سیاست استثمارگرانه خود در قبال کشورهای آفریقایی را حتی امروز حفظ کند.»

آمادگی روسیه برای پاسخگویی به نیازهای اریتره در زمینه دفاعی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت که در دیدار با ایسایاس آفورکی، رئیس جمهوری اریتره، پیشنهادات مسکو برای توسعه صنعت و نیازهای اریتره در بخش دفاعی را بررسی کرده است.
به گفته وی، این موضوعات در آینده در جریان گفت‌وگوهای میان وزارتخانه‌های اقتصاد دو کشور مورد بحث و تبادل نظر دقیق تر قرار خواهد گرفت.

لازم به یادآوری است که سفر وزیر خارجه روسیه به چند کشور آفریقایی روز دوشنبه، 23 ژانویه /سوم بهمن ماه/ آغاز شد. وزیر امور خارجه روسیه این سفر خود را با بازدید از آفریقای جنوبی آغاز کرد و در آنجا با نالدی پاندور، همتای خود مذاکرات مفصلی انجام داد. لاوروف پس از آن از دو کشور اسواتینی و آنگولا نیز دیدن کرده و سپس عازم اریتره شده بود.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + پنج =

دکمه بازگشت به بالا