نخستین همایش بین‌المللی شعر خدمت تا شهادت مورد استقبال شاعران ملی و بین‌المللی قرار گرفت + فیلم و تصاویر

رئیس نخستین «همایش بین‌المللی شعر خدمت تا شهادت» گفت: این برنامه به میزبانی شهرستان رباط کریم در هفت محور و سه بخش ملی، بین المللی برگزار خواهد شد.

 

به گزارش نبأپرس از رباط‌کریم، نشست خبری «همایش بین المللی شعر خدمت تا شهادت» پیش از ظهر امروز در حوزه هنری با حضور رئیس و دبیر علمی و اجرایی همچنین اصحاب رسانه برگزار شد.

حمیدرضا اله‌یاری شهردار رباط کریم و رئیس این همایش در نشست خبری اظهار کرد: حدود هشت ماه است که توفیق خدمت در شهرداری رباط کریم را دارم و در این مدت، «آراستگی و نشاط شهروندی » را به عنوان محور فعالیت های عمرانی، اجتماعی، خدماتی و فرهنگی درنظر گرفته‌ام.

وی افزود: در این مدت، ۷۰ پروژه عمرانی و خدماتی و شهری را در شهرداری تعریف کردیم که ۲۵ پروژه افتتاح شده و ۴۵ پروژه در حال انجام است.

شهردار رباط‌کریم بیان‌کرد: افتتاح سینمای این شهر از مطالبات مردم و به ویژه جوانان بود که خدا را شکر به ثمر نشست و مورد استقبال شهروندان قرار گرفته‌ است.

اله‌یاری تصریح کرد: نشاط شهروندی را در دو محور هنر و ورزش دنبال کرده‌ایم. در شهرستان رباط کریم شعرا و انجمن‌های ادبی خوب و فعالی داریم و ما در تمام پروژه‌هایی که افتتاح می‌کنیم پیوست فرهنگی را درنظر می گیریم.

بیش از ۵۰۰ اثر در ۳ بخش همایش شعر «خدمت تا شهادت» تا این لحظه دریافت شده است

وی عنوان کرد: خدا را شاکریم که در کشوری زندگی می‌کنیم که مقام معظم رهبری خودشان در حوزه شعر و ادبیات کاملا مسلط هستند و این ناشی از نگاه بلند این پیر فرزانه است. ما در ابتدا قصد داشتیم جشنواره شعر وعده صادق را برگزار کنیم اتفاق بزرگی که در کنار «طوفان الاقصی» معادلات منطقه‌ای را بر هم زد، اما به خاطر شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهانشان، محوریت این همایش ادبی تغییر کرد و به «خدمت تا شهادت» تغییر نام داد.

اله‌یاری گفت: «همایش بین المللی شعر خدمت تا شهادت» در هفت محور و سه بخش ملی، بین المللی و شعرای شهرستان رباط کریم برنامه ریزی شد.۵۰۰ اثر در این سه بخش به دبیرخانه جشنواره رسیده است.

رئیس همایش نخستین همایش بین‌المللی شعر خدمت تا شهادت در پایان خاطرنشان کرد: این همایش در ابتدای کار است که ان شاءالله تا زمانیکه بنده راس این سمت و جایگاه در شهرستان رباط‌کریم باشم با اضافه شدن بخش های دیگر به این همایش آن را ادامه خواهیم داد و اگر توفیق خدمت نبود به فرد بعد از خود سفارش و توصیه ادامه این همایش را خواهم‌ کرد.

در ادامه ‌نشست خبری میلاد عرفان پور دبیر علمی نخستین همایش بین‌المللی شعر خدمت تا شهادت نیز بیان کرد: یکی از سیاست‌های ما در مرکز آفرینش‌های هنری حوزه هنری، حمایت از کارهای اصولی و خوبی است که در زمینه برگزاری رویدادهای هنری و ادبی از سوی نهادها و دستگاه‌های دیگر رقم می‌خورد. در این رویداد ادبی نیز ما به دوستان خودمان در شهرداری رباط کریم که بانی این اقدام شدند در حوزه‌های فنی و علمی و اجرایی کمک‌ خواهیم کرد.

وی افزود: یکی از گونه‌های رایج برگزاری رویدادهای ادبی که متداول‌تر هم هست این است که همایش یا مسابقه‌ای برگزار کنیم که بهانه‌ای برای خلق و سرودن آثاری که اشعار یا سروده‌های کمی در باره آن واقعه یا شخصیت داریم بشود که با هدف ترویج خلق اثر رقم می‌خورد. همایشی که در پیش داریم از این جنس نیست؛ یعنی درباره موضوعی همایش برگزار می‌کنیم که شاعران بدون چشمداشت و انگیزه شرکت در مسابقه جانانه میدان آمده‌اند.

شاعران؛ پیشتاز روایت حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهور

وی در بیان این مطلب مطرح کرد: از همان صبح شهادت رئیس جمهور و هیئت همراه بسیاری از شاعران کشورمان در این موضوع خلق اثر داشتند. این رویداد برای قدردانی از این عزیزان و انتشار آثاری است که در این مدت توسط شاعران ما به صورت خودجوش خلق شده است.

وی تصریح کرد: فراموش نکنیم که در واقعه شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان، شاعران پیشتاز روایت هنرمندانه این حادثه تلخ بودند.

عرفان‌پور یادآورد شد: کار ارزیابی علمی و محتوایی آثار را تعدادی از برجسته‌ترین شاعران آئینی و انقلابی به عهده خواهند داشت. البته چون هنوز اسامی این عزیزان قطعی نشده، از اعلام نام آنها معذور هستم و به محض نهایی شدن، ترکیب هیئت داوران را اعلام خواهیم کرد. در مرحله اول اشعار دریافتی توسط سه داور و در مرحله دوم نیز توسط پنج داور ارزیابی خواهد شد.

دبیر علمی همایش شعر «خدمت تا شهادت» گفت: جوایز خوبی هم برای شاعران برگزیده در نظر گرفته شده است. در بخش ملی، سه جایزه ۲۰ میلیون تومانی، سه جایزه ۱۵میلیون تومانی و سه جایزه۱۰میلیون تومانی به برگزیدگان داده خواهد شد.

در بخش بین‌الملل هم به نفر اول ۸۰۰دلار، نفر دوم ۵۰۰ دلار و نفر سوم ۳۰۰ دلار به عنوان جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

عرفان‌پور در ادامه گفت: محورهای محتوایی همایش بین المللی شعر «خدمت تا شهادت» نیز به این شرح است: شخصیت‌هایی که در این واقعه به شهادت رسیدند، مکتب خدمت خالصانه، مکتب کار جهادی و بی‌منت برای مردم و تشییع تاریخی شهدای خدمت.

وی گفت: ما برای دریافت آثار، فراخوان را یک بار تمدید کردیم و عزیزان همچنان فرصت دارند تا آثارشان را برای ما ارسال کنند. اختتامیه این همایش نیمه اول تیرماه و پیش از آغاز ماه محرم در رباط کریم برگزار می‌شود. مجموعه اشعار برگزیده به همراه سروده‌های تعدادی از شاعران مطرح و اساتیدی که در این زمینه شعری سروده اند با حمایت حوزه هنری منتشر خواهد شد.

دبیر علمی همایش بین‌المللی شعر خدمت تا شهادت در پاسخ به خبرنگاران که از او درباره معیارهای مدنظر هیئت داوران برای انتخاب آثار پرسیده بودند گفت: ما اگر چه سوگوار فقدان ناباورانه رئیس‌جمهور و همراهان گرانقدر ایشان هستیم، اما همان گونه که از عنوان این همایش مشخص است، نگاه ما سوگ‌محور نبوده و نمی‌خواهیم صرفاً یک سوگواره برگزار کنیم. هدف اصلی این همایش ادبی، تبیین «خدمت» به عنوان یک مکتب است.

وی افزود: این روزها در تب و تاب برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات نامزدهای این انتخابات هستیم. به نظر من عزیزانی که داوطلب ردای ریاست جمهوری هستند باید هر لحظه آماده باشند که برای این مردم از جانشان بگذرند. یک مدیر جهادی و مردمی همواره باید برای خدمت تا شهادت آمادگی داشته باشد. در این همایش هم این فرهنگ و این مکتب در کنار «امیدواری به آینده» که هموار مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار دارد و از راهبردهای رئیس جمهور شهید نیز بود محوریت دارد.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − نه =

دکمه بازگشت به بالا