نفس تنگی لندن سیاسی در آخرین روز نخست‌وزیری «بوریس جانسون»

محافظه‌کاران انگلیس امروز دوشنبه جانشین بوریس جانسون، نخست‌وزیر مستعفی کشورشان را انتخاب خواهند کرد و وی باید فردا سکان رهبری را به وی تحویل دهد.

 

به گزارش نبأپرس، روزنامه “کوریر” در مطلبی به مسئله انتخابات در حزب محافظه‌کار برای تعیین جانشین بوریس جانسون پرداخته نوشت: آخرین فصل سیاسی نخست وزیر مستعفی انگلیس هنوز نوشته نشده است. بریتانیا در مورد اینکه بوریس جانسون کشور را در این ساعات با چه‌چیزی شگفت‌زده خواهد کرد گیج است.

در اینجا این پرسش مطرح است؛ آیا او نماینده مجلس می‌ماند؟ آیا او نویسنده خواهد شد یا سخنران؟ یا او در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت به داونینگ استریت برای تقلید از الگوی بزرگ خود وینستون چرچیل است؟ حالا این بازی حدس زدن این‌که بوریس جانسون بعداً چه خواهد کرد در انگلیس آغاز شده است که در زمان حاضر نفس لندن سیاسی را گرفته است.

امروز، دوشنبه مشخص خواهد شد که آیا “لیز تراس”، وزیر امور خارجه انگلیس، همان‌طور که کارشناسان انتظار دارند، یا ریشی سوناک، وزیر خزانه‌داری سابق، در دور دوم انتخابات پیروز خواهد شد تا جانشین جانسون به‌عنوان نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب محافظه‌کار روی کار آید. روز سه‌شنبه، جانسون 58ساله، سکان دولت را به جانشین خود تحویل می‌دهد.

“جانسون” در اواخر جولای مجبور شد پس از رسوایی‌های مختلف، تحت فشار هم‌حزبی‌های خودش دست از کار بکشد، بعد از آن به‌نظر می‌رسید که بوریس جانسون از آخرین روزهای نخست‌وزیری خود در تابستان لذت می‌برد، یک جشن عروسی بزرگ با همسرش کری با تعطیلات در اسلوونی و یونان همراه شد. ازآن‌جایی که جانسون نمی‌خواست توجهات در مورد مسائل تورم بی‌سابقه و بحران انرژی را نادیده بگیرد، تنها گفت که رهبر بعدی دولت قطعاً راه‌حل‌هایی آماده خواهد داشت.

اپوزیسیون بر این باور بودند که جانسون یک “دولت زامبی” را رهبری می‌کرد، اما او اکنون چه برنامه‌ای دارد؟

جانسون نشان داده است که می‌خواهد کرسی خود را در مجلس عوام در غرب لندن حفظ کند. منابع ناشناس به رسانه‌های مختلف گفته‌اند از این طریق او می‌تواند اطمینان حاصل کند که مسائل مورد علاقه خود مانند کمک به اوکراین و تغییرات توافق برگزیت همچنان در کانون توجه قرار دارد.

البته بر اساس نظرسنجی‌ها، جانسون ممکن است در انتخابات بعدی، مسئولیت خود را از دست بدهد و شکست بخورد. اگر تحقیقات کمیسیون مجلس در پاییز نشان دهد که جانسون در رابطه با جریانات رسوایی‌های پارتی‌گیت به پارلمان دروغ گفته یا پارلمان را فریب داده است، تعلیق یا حتی اخراج در انتظار وی خواهد بود.

نویسنده در ادامه نوشت که بعد از آن او می‌تواند به‌عنوان نویسنده و یا مفسر در رادیو و تلویزیون فعالیت کند.

بر اساس افشاگری‌ها قبل از اینکه جانسون بین سپتامبر 2018 تا می 2019 نخست‌وزیر شود، 407 هزار پوند (470 هزار و 684 یورو) از تنها سخنرانی کردن یا به‌طور متوسط ​​23 هزار و 128 یورو در ساعت درآمد داشت. وی با احتساب 275000 پوند (317950 یورو) به‌عنوان ستون‌نویس تلگراف و رسانه‌های دیگر، در مجموع 712،500 پوند (823،867 یورو) در این دوره به دست آورد. حقوق سالانه او به‌عنوان یک نماینده پارلمان تنها 79000 پوند (91348 یورو) بود.

پروفسور پیت دوری، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه کاردیف، به روزنامه اتریشی کوریر گفت: جانسون می‌تواند از سخنرانی‌های پرسود و رویدادهای شرکتی پول زیادی به دست آورد. کنایه‌های او، عبارات تصادفی لاتین و یونانی و موهای ژولیده‌اش باعث شادی و سرگرمی زیادی در این محیط‌ها می‌شود. وی می‌گوید: قدرت واقعی جانسون به‌عنوان یک سرگرم‌کننده و داستان‌نویس است، نه به‌عنوان یک رهبر سیاسی جدی.

با این همه جاناتان مارلند، دوست دیرینه جانسون، که در مجلس اعیان حضور دارد، معتقد است که جانسون احتمالاً رؤیاهای دور دوم نخست‌وزیری را دنبال می‌کند.

حدود 200000 عضو محافظه‌کار در دور دوم انتخابات که تا روز جمعه گذشته ادامه داشت در مورد جانشین جانسون تصمیم گرفتند. برنده این رقابت قرار است امروز دوشنبه اعلام شود و روز بعد از آن پست نخست‌وزیری را به‌عهده خواهد گرفت.

انتخابات برای تعیین نخست وزیر جدید پس از کناره‌گیری بوریس جانسون از قدرت آغاز شد. 21 تیرماه گذشته هشت چهره کلیدی حزب محافظه‌کار با حمایت دست‌کم 20 تن از اعضای حزب، به فهرست نامزدهای انتخاباتی راه پیدا کردند.

چندی پیش در پنجمین دور رأی‌گیری برای انتخاب جانشین بوریس جانسون در حزب محافظه‌کار انگلیس، با حذف پنی موردانت، ریشی سوناک و لیز تراس به دور نهایی انتخابات صعود کردند.

دو برنده یک کمپین انتخاباتی را مقابل اعضای حزب محافظه‌کار راه انداخته‌اند که باید با اعلام برنده امروز (14 شهریور ماه) به پایان برسد.

به‌نوشته اس.ار.اف. سوئیس تبلیغات این دو نامزد هفت هفته به‌طول انجامید. تراس و سوناک در سراسر بریتانیا تور برگزار کردند و در 12 رویداد کمپین به اعضای حزب ارائه شدند.

این دو رقیب برای تصاحب کرسی نخست‌وزیری برای مبارزه با بحران اقتصادی انگلیس ایده‌های متفاوتی دارند.

نسخه تراس برای بحران اقتصادی کنونی در درجه اول کاهش مالیات است. او شکایت دارد که بریتانیا در زمان حاضر بالاترین مالیات خود را در 70 سال گذشته دارد. وی در این باره گفته است: به همین دلیل است که من به کاهش مالیات برای افزایش رشد و تشویق تجارت به سرمایه‌گذاری اعتقاد دارم، به این ترتیب، مردم پول بیشتری در جیب خود دارند. هیچ فایده‌ای ندارد که پول از جیب مردم دربیاوریم و بعد دوباره توزیع کنیم.

در مقابل ریشی سوناک، رقیب وی بر این عقیده است کاهش مالیات‌ها و در نتیجه انباشتن بدهی‌های بیشتر یک برنامه جدی نیست، بلکه یک افسانه است.

این مبارزات انتخاباتی حزب محافظه‌کار را از هم جدا کرده است، جناح راست از تراس حمایت می‌کند، در حالی که میانه‌روها از سوناک حمایت می‌کنند. بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، لیز تراس شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات و نقل مکان به خیابان داونینگ دارد. به‌گفته برخی کارشناسان او نه‌تنها خلأ قدرت ایجادشده با خروج بوریس جانسون را پر خواهد کرد، بلکه سکان هدایت را میان یکی از بزرگترین بحران‌های اقتصادی به‌دست خواهد گرفت.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا