وزیر علوم: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ‌مهارت ندارند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید نسبت به توسعه آموزش‌های مهارتی در دانشگاه‌ها توجه ویژه شود چراکه این آموزش‌ها به عنوان مکمل آموزش‌های نظری است.

 

به گزارش نبأپرس، محمدعلی زلفی‌گل شب  گذشته در نشست مجمع نمایندگان آذربایجان‌غربی در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به عقب‌ماندگی در حوزه آموزش‌های مهارتی، اظهار داشت: براساس برنامه ششم توسعه باید تاکنون 30 درصد از آموزش‌ها در دانشگاه‌ها به صورت مهارتی می‌بود در حالی که هم‌اکنون حدود 16 درصد تحقق یافته و از این نظر دارای مشکل هستیم.

وی افزود: باید نسبت به مهارت محور کردن دانشگاه‌ها تلاش شود چراکه آموزش‌های نظری به همراه مهارتی نیاز امروز جامعه است و دانشجویان باید مهارت‌آموزی را نیز همراه با علم آموزی فرا گیرند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عنوان کرد: متاسفانه امروز فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دچار مشکل از نظر مهارت هستند که برای پر کردن خلا این آموزش‌ها برنامه‌ریزی ویژه و جدی نیاز است تا در محیط دانشگاه‌ها این خلا و مشکل حل شود.

آذربایجان غربی , وزارت علوم ,

وی ادامه داد: ایجاد و توسعه فضای آموزشی به صورت فنی و حرفه‌ای و نیز آموزش مهارت‌های متناسب با رشته‌های دانشجویی از جمله مواردی است که در وزارت علوم پیگیری می‌شود.

زلفی‌گل، مهارت افزایی برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و دیگر دانشگاه‌ای تخصصی را نیز جزو برنامه‌های اصلی وزارت علوم دانست و تاکید کرد: کسب مهارت‌های مرتبط با آموزش دانش‌آموزان برای معلمان الزامی است و به همین دلیل باید مهارت‌های این حوزه در دانشگاه و در دوره آموزشی ارائه شود.

وی ابراز داشت: تقویت نیازهای آموزشی در مناطق محروم کشور از دیگر برنامه‌هایی است که دنبال می‌کنیم و در نظر داریم از این طریق وارد رشد علمی و آموزشی فرزندان این مناطق شویم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نبود بازار کار برای برخی رشته‌های دانشگاهی را نیز یادآور شد و گفت: در این زمینه باید با نیازسنجی و برآورد نیازهای جامعه وارد تعریف و تدوین رشته‌ها شویم. دانشجویان باید در رشته‌هایی تحصیل کنند که بعد از اتمام دوره تحصیلی وارد بازار کار شده و برای جامعه مفید باشند.

در این جلسه، استاندار آذربایجان‌غربی و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز به بیان نقدها و نظرات خود در حوزه آموزش عالی پرداختند.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا