وزیر نیرو: ضریب آمادگی نیروگاه‌های کشور تابستان امسال ۹۸ درصد بود

وزیر نیرو گفت: تابستان امسال ضریب آمادگی نیروگاه‌های کشور ۹۸ درصد بود به این معنی که ۹۸ درصد نیروگاههای کشور بطور مستمر در حال تولید یا آماده به تولید و یا منتظر دستور دیسپاچینگ برای تولید بودند که این اقدام، بی‌نظیر و یک رکورد محسوب می‌شود و در دنیا نیز چنین چیزی را کمتر می بینیم.

 

به گزارش نبأپرس، علی اکبر محرابیان روز پنجشنبه در آیین افتتاح رسمی پنج نیروگاه برق حرارتی به ظرفیت ۱۰۲۶ مگاوات در زنجان افزود: پروژه نیروگاه زنجان در زمان بندی برای افتتاح در ماه‌های آینده در نظر گرفته شده بود اما با کوشش و تلاش و همراهی مدیران استان در بازه زمانی کوتاه شاهد افتتاح این نیروگاه هستیم که جای قدردانی دارد.
وی با اشاره به اینکه صنعت برق، صنعت پرافتخاری پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می رود، اضافه کرد: این حوزه افتخارهای زیادی را در کشور داشته است، اما به دلیل بی توجهی در سال های اخیر و عدم سرمایه گذاری شاهد یک ناترازی بسیار عجیب و غریبی در این حوزه بودیم.
این عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه در اوج مصرف، تقریبا یک چهارم تقاضای مصرف کشور ناترازی داشتیم، ادامه داد: طی امسال با برنامه ریزی انجام گرفته، مدیریت صنعت برق و تلاش مجاهدانه خیل همکاران تلاشگر در صنعت برق اقدامی انقلابی و در خور انقلاب اسلامی به وقوع پیوست.
وی تصریح کرد: در برنامه ریزی انجام شده در ۲ محور اساسی طرح های توسعه ای نیروگاهی، افزایش ۶ هزار مگاوات ظرفیت بوده و در واقع یک عدد بی سابقه است که حتی در بهترین شرایط ارزی و بهترین شرایط مالی کشور به چنین عددی نزدیک نشده بودیم.
محرابیان گفت: این میزان یعنی ۶ هزار مگاوات افزایش ظرفیت برق نیروگاه‌های حرارتی، ارتقای توان نیروگاه‌های موجود را شامل می شود که کاری کاملا دانش بنیان است که با به کارگیری متخصصان و کارشناسان شرکت های کشور انجام شده است.
وزیر نیرو در خصوص نیروگاه‌های تجدیدپذیر و نیروگاه‌های وارد شده به مدار تولید گفت: در کنار این مهم مدیریت مصرف جزو اولویت های ما بود تا بتوانیم از ظرفیت نیروگاهی کشور حداکثر استفاده را داشته باشیم.
وی اظهار داشت: برای بالابردن ضریب آمادگی نیروگاهی تمامی نیروگاههایی که مشکلات و یا نیاز به تعمیرات و یا سرویس داشتند بخصوص تجهیز منابع انسانی مورد توجه قرار گرفت تا از این ظرفیت عظیم استفاده حداکثری شود.
محرابیان با بیان اینکه مصرف برق کشور خانگی، کشاورزی، صنعتی و یا اداری است، افزود: در مصرف بخش خانگی اتفاقی که امسال رخ داد بی سابقه بود و با نگاهی به نمودار این بخش می توان دریافت که در طول ۳۰ سال گذشته همواره رو به رشد بوده و سالی نبوده که کاهش تولید داشته باشیم، مگر در سالی که هدفمند سازی یارانه ها اجرا شد که قدری این رشد نزولی بود.
وی با اشاره به اینکه امسال تا مرداد ماه به نسبت سال گذشته ۴.۵ درصد کاهش مصرف در بخش خانگی کشور داشتیم، اضافه کرد: نسبت به برنامه های معمول وزارت نیرو، این رقم ۱۰ درصد بود که فاصله ۴.۵ تا ۱۰ نیز ضریب رشد مصرف سالانه را در بر می گیرد.

پرداخت یکهزار و ۳۵۷ میلیارد تومان پاداش کم مصرف کنندگان برق

وزیر نیرو با بیان اینکه با یک اقدام تشویقی و همکاری مردم این دستاورد صنعت برق کاملا ملی است، گفت: بر مبنای نمودار ۱۸ درصد از مشترکانی که پر مصرف بودند به محدوده مصرف الگو آمدند و نکته جالب اینکه افرادی که زیر ۱۰۰ کیلووات در ماه مصرف داشتند، (کم مصرف ها) حدود ۱۰ درصد رشد مصرف داشته اند.
وی با بیان اینکه عمده مصارف منطبق با الگوی مصرف بوده است، اظهار داشت: ۵۶ میلیون قبص برق تا پایان شهریور امسال صادر شده است از این میزان ۲۲ میلیون قبض مشمول پاداش مصرف شده  اند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه از تعداد ۲۲ میلیون قبض برق نیز در هشت میلیون قبض رایگان و یا مشترکان بستانکار شده اند، اضافه کرد: یکهزارو ۳۵۷ میلیارد تومان پاداش مصرف بوده است و با مجموع اقدامات دولت و مدیران کشوری، ۶۵۰ مگاوات برق نیز صرفه جویی شد.
وی با بیان اینکه در بخش خانگی یکهزارو ۵۰۰ مگاوات برق صرفه جویی داشته ایم، گفت: مجموع این ۲ عدد به علاوه مجموع افزایش ظرفیت در مدار تولید به کمک بخش تولید و صنعت کشور آمدند.

محرابیان با اشاره به اینکه ۶۳۰ هزار واحد صنعتی، تولیدی شامل صنفی _ صنعتی و صنعتی در کشور وجود دارد ادامه داد: از این تعداد ۵۸۰ هزار واحد کارگاه‌های کوچک با اشتغال کمتر را شامل می شود که میزان تاب آوری آنها نیز کمتر است.
وی با بیان به اینکه سال قبل روزی سه بار برق این کارگاه‌ها با خاموشی مواجه و در فعالیت آنها با اختلال ایجاد می شد، اظهار داشت: از تعداد ۶۳۰ هزار واحد صنعتی و صنفی ۵۸۰ هزار واحد امسال حتی یک کیلو وات محدودیت برقی نداشتند.
محرابیان با اشاره به اینکه منطق ما در موضوع واحدهای صنعتی و شهرکهای صنعتی این بود که در مدیریت مصرف برق تعطیلات بصورت گردشی حداقل ۱۲ ساعت در هفته باشد، افزود: به این دلیل در صنایع مختلف امسال بصورت چشمگیر شاهد رشد تولید بوده ایم.
وی با قدردانی از همکاری وزارت صمت در این زمینه اضافه کرد: در صنعت فولاد به گواهی انجمن بین المللی فولاد، تیر ماه امسال ۳۴ درصد و در مرداد نیز ۶۴.۷ درصد رشد تولید ثبت شده است.
محرابیان با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ تولید کننده بزرگ جهان است که در این میان فقط سه کشور چین، هند و ایران رشد تولید داشته اند، گفت: در این میان ایران با نزدیک به ۶۵ درصد رشد تولید افتخار بزرگی را کسب کرده است.
وی با بیان اینکه برق به اندازه کافی تامین شده و در مجموع در صنایع کشور نسبت به سال گذشته عدد قابل توجهی تامین برق شده اند، گفت: نیروگاه برق حرارتی آریان زنجان که امروز به دست رییس جمهور افتتاح شد، ۱۵۰ هزار سهامدار دارد که نشان می دهد این واحد کاملا خصوصی و مردمی است.
وزیر نیرو خاطر نشان کرد: واحد بخار نیروگاه آریان زنجان نیز بصورت فعالانه حداکثر تا سال ۱۴۰۲ افتتاح خواهد شد که با افتتاح آن از نظر اقتصادی بدون مصرف سوخت جدید، ۱۷۰ مگاوات دیگر به تولید برق کشور افزوده می شود.

 

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 6 =

دکمه بازگشت به بالا