پوتین در دیدار با شی: روسیه به دقت طرح چین برای حل مناقشه اوکراین را بررسی کرده است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار با شی جین پینگ همتای چینی خود اعلام کرد که مسکو طرح پکن برای حل و فصل مناقشه اوکراین را به دقت بررسی کرده است.

 

به گزارش نبأپرس و به نقل از از خبرگزاری اسپوتنیک، پوتین امروز در این دیدار که در مسکو در حال برگزاری است، بیان کرد که روسیه همواره برای روند مذاکرات آماده است و رویکردی احترام آمیز نسبت به طرح صلح چین دارد.

وی خطاب به همتای چینی خود گفت: قطعا این فرصت را خواهیم داشت که در این مورد گفتگو کنیم. می دانیم که شما  اصول عدالت و رعایت مقررات اساسی حقوق بین الملل و امنیت تفکیک ناپذیر برای همه کشورها را در نظر می گیرید.

رئیس جمهوری روسیه همچنین از گام های مهمی در توسعه روابط مسکو و پکن خبر داد و گفت که مبادلات تجاری دو کشور بیش از دو برابر شده و اکنون به 185 میلیارد دلار رسیده است.

پوتین در این دیدار خاطر نشان کرد: چین طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است. این کشور منافع حقیقی برای تمام دنیا پدید آورده و ما حتی به وضعیت شما غبطه می‌خوریم. چین یک سیستم موثر عادلانه از تحول اقتصادی و تقویت کشور ایجاد کرده است. این در مقایسه با بسیاری کشورهای دیگر در جهان بسیار موثرتر است. این یک حقیقت آشکار است.
وی اضافه کرد: ساز و کار بازار آزاد در چین با سیر سیاسی نسبتا مطمئن عجین شده و نتایج عینی را به همراه دارد.
رئیس جمهوری روسیه خطاب به همتای چینی خود گفت: من مطمئنم در زمان رهبری شما چین، گام‌های بیشتری در مسیر تحول برخواهد داشت و به اهدافی دست خواهد یافت که شما برای خودتان تعیین کردید.

شی جین پینگ نیز به نوبه خود روسیه و چین را دو کشور همسایه دوست و شرکای قابل اعتماد خواند و سفر دوباره به فدراسیون روسیه به دعوت پوتین را خوشایند توصیف کرد.
وی با اشاره به سفر یک دهه گذشته خود به روسیه برای اولین بار به عنوان رئیس جمهور چین، عنوان کرد: ده سال پیش که اولین سفر رسمی خودم به روسیه به عنوان رئیس جمهور را انجام دادم، یک فصل جدید در توسعه همه جانبه روابط چین- روسیه باز شد.

شی افزود: طی دهه گذشته، دو کشور روابط دوجانبه را بر اساس عدم اتحاد، عدم تقابل و هدف قرار ندادن طرف ثالث تحکیم و توسعه داده‌اند و الگوی خوبی برای توسعه یک مدل جدید از روابط کشورهای بزرگ شامل احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برد-برد هستند.

رهبر چین در ادامه ابراز داشت که دو کشور اعتماد متقابل سیاسی را عمیق‌تر کرده، همکاری‌های عملی را گسترش داده‌اند و به همکاری‌های نزدیک و کارآمد در عرصه جهانی ادامه می‌دهند.

بر اساس اعلام شی جین پینگ، چین و روسیه “دوستی دیرینه‌ای” بین مردمان خود ایجاد کرده اند. “رشد روابط چین و روسیه نه تنها منافع ملموسی را برای مردم دو کشور به ارمغان آورده است، بلکه کمک های مهمی به توسعه و پیشرفت جهان کرده است.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =

دکمه بازگشت به بالا